Битва за Україну. День вісімсот п'ятдесят четвертий
Посли Північноатлантичного альянсу 26 червня обрали нідерландського прем'єра Марка Рютте новим генсеком НАТО
Ми зібрали для вас інформацію про вісімсот п’ятдесят четвертий день Великої війни: чим жили Україна та українці 26 червня 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
- Північноатлантична Рада затвердила прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте на посаді нового генерального секретаря НАТО – сайт Альянсу. Рютте розпочне виконання своїх функцій генерального секретаря з 1 жовтня 2024 року, коли закінчиться термін повноважень Столтенберга.
- Парламентська асамблея Ради Європи уперше ухвалила окрему резолюцію, присвячену ролі санкцій у протидії агресивній війні Російської Федерації проти України. Вона рекомендує розширювати та посилювати як самі обмеження та сектори їх застосування, так і контроль над виконанням таких рішень – Укрінформ.
- Глави держав та урядів ЄС, які завтра візьмуть участь у дводенному саміті у Брюсселі, розпочнуть засідання Європейської ради зі спілкування з Президентом Володимиром Зеленським та обговорять нагальні питання щодо посилення військової допомоги Україні – Укрінформ.
ЦИТАТА
Дмитро Кулеба, глава МЗС: «Я з нетерпінням чекаю спільної роботи з новообраним генеральним секретарем Ради Європи Аленом Берсе для просування демократії, прав людини та справедливого миру в Україні. Ми прагнемо розширити нашу співпрацю з Радою та посилити її роль у забезпеченні майбутнього Європи на основі верховенства права».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- Президент Володимир Зеленський разом із головнокомандувачем Збройних сил України Олександром Сирським і новим командувачем Об’єднаних сил ЗСУ Андрієм Гнатовим перебуває у Донецькій області – Укрінформ. Зеленський провів на Донеччині нараду щодо безпеки та соціальної підтримки, під час якої представив новопризначеного командувача Об'єднаних сил ЗСУ Андрія Гнатова.
- Росіяни тричі атакували на Харківському напрямку, у районі Вовчанська. Усі штурми підрозділи Сил оборони відбили – Генштаб.
- На Лиманському напрямку ворог провів дев’ять спроб потіснити підрозділи Сил оборони поблизу Греківки, Копанок, Тернів, Торського, Макіївки та Невського. На Краматорському напрямку російські окупанти не полишають спроб потіснити оборонців із займаних позицій біля Північного і Залізного – Генштаб.
- На Покровському напрямку найбільша кількість боєзіткнень, із початку доби армія РФ здійснила вже 20 атак на позиції українських військ у районах Новоолександрівки, Євгенівки, Сокола, Новоселівки Першої, Воздвиженки та Прогреса. Сили оборони стримують натиск – Генштаб
- На агрегатному підприємстві у Вовчанську заблоковані кілька десятків окупантів, які намагаються прорватися та зазнають втрат – Юрій Повх, речник оперативно-тактичного угруповання військ «Харків».
- Інформація росіян про нібито захоплення ними населеного пункту Парасковіївка, розташованого поміж Костянтинівкою та Новомихайлівкою Донецької області, на одному із найгарячіших відтинків фронту, не відповідає дійсності – Орест Дрималовський, представник пресслужби 79-ї окремої десантно-штурмової Таврійської бригади. У Міноборони РФ заявили про нібито окупацію росіянами Парасковіївки ще 7 червня.
***
- Вчора під час обміну військовополоненими вперше для здійснення фіксації можливих порушень прав людини прибули представники російського офісу уповноваженого з прав людини Тетяни Москалькової – Дмитро Лубінець, уповноважений ВРУ з прав людини. 25 червня в Україну з російського полону повернулися 90 захисників.
- Російська армія вдень 26 червня завдала авіаудару по місту Дергачі Харківського району, 10 людей постраждали – ОВА.
- Російська армія від початку повномасштабного вторгнення вбила в Україні 551дитину і ще 1401 дитині завдала поранень – Офіс генпрокурора.
НОВИНИ: УКРАЇНА
Президент України Володимир Зеленський
- підписав указ, яким затвердив рішення Ради національної безпеки й оборони про створення у структурі Збройних сил України Сил безпілотних систем.
- підписав закон щодо впровадження електронних квитків на автомобільному та міському електричному транспорті.
- підписав закон, який спрощує отримання статусу учасника бойових дій
- підписав закон, який на час дії воєнного стану дозволяє Держспецзв’язку здійснювати закупівлю дронів, боєприпасів для них і РЕБів для потреб оборони.
- Прем’єр-міністр Денис Шмигаль і міністерка з питань розвитку експорту, міжнародної торгівлі та економічного розвитку Канади Мері Нґ обговорили оновлену Угоду про вільну торгівлю між Україною та Канадою, що набирає чинності з 1 липня – Укрінформ.
- Сьогодні, 26 червня, в Україні відзначають День кримськотатарського прапора – Укрінформ.
- Міноборони України з початку широкомасштабного вторгнення РФ кодифікувало та допустило до експлуатації у підрозділах Сил оборони майже 40 зразків бронетехніки іноземного та вітчизняного виробництва, зокрема це танки Abrams, Leopard, Challenger та БМП Bradley – МОУ.
- Кабінет міністрів схвалив 50 проєктів укриттів у школах, які побудують за кошти субвенції – сайт Уряду.
- ВАКС обрав запобіжний захід міському голові Мукачева Андрію Балозі, якого підозрюють у зловживанні службовим становищем, – тримання під вартою, або заставу 30 мільйонів гривень – пресслужба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
- В Україні затверджено Державний стандарт нової соціальної послуги – соціальна адаптація ветеранів та ветеранок війни та членів їхніх сімей – Мінсоцполітики.
- Вищий антикорупційний суд засудив до шістьох років позбавлення волі колишнього керівника Головного слідчого управління Генеральної прокуратури Ігоря Щербину, якому інкримінували підбурювання до надання 150 тис. доларів хабаря ексдиректору Держбюро розслідувань Роману Трубі за закриття кримінальної справи – пресслужба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
***
- У Державній митній службі спростували поширену у ЗМІ інформацію про нібито зрив контейнерного сервісу в Одеському порту через затягування митних процедур. Згадані контейнери до митного оформлення не подавалися, заявили у відомстві – Укрінформ. 20 червня контейнерний оператор MSC скасував захід до Одеси першого від початку повномасштабного вторгнення контейнеровоза. Причиною цього рішення стали безпідставні перевірки вантажів та затягування митного оформлення експортних контейнерів із сільгосппродукцією.
- На 26 червня запланований обсяг імпорту електроенергії в Україну становить понад 25 тис. МВт-годин, експорт не здійснюватиметься – Укренерго.
- 17 найбільших банків підписали Меморандум щодо банківського кредитування проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури країни – Андрій Пишний, голова НБУ.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Комітет Постійних представників країн ЄС (Coreper) принципово погодив додаткові санкції проти Білорусі за її підтримку російської агресії проти України – бельгійське головування в Раді ЄС
- Глава Пентагону Ллойд Остін 25.06 вперше за понад рік поспілкувався телефоном з міністром оборони Росії Андрієм Бєлоусовим в умовах продовження РФ повномасштабної війни проти України. Під час розмови міністр (Ллойд Остін – ред.) наголосив на важливості збереження ліній комунікацій на тлі продовження війни РФ проти України – Патрік Райдер, речник оборонного відомства США
- Адміністрація США може зняти обмеження на розгортання американських військових підрядників в Україні, аби вони могли обслуговувати й ремонтувати надані Вашингтоном системи озброєнь – CNN.
- Литовська Державна рада оборони ухвалила рішення про виділення не менш 0,25% свого ВВП на оборонну й безпекову підтримку України – акаунт Х президента Литви Гітанаса Науседи.
- Данія через Фонд підтримки енергетики України перерахує 4,7 млн євро на відновлення енергетичної інфраструктури у Миколаївській та Харківській областях – Міненерго.
- США підтримують рішення Міжнародного кримінального суду, який видав ордери на арешт Сергія Шойгу та Валерія Герасимова за підозрою у їх причетності до воєнних злочинів – Держдеп.
- Президент Словаччини Петер Пеллегріні заявив, що його країна зробить внесок у чеську ініціативу із закупівлі снарядів для України, зокрема частину боєприпасів, які постачатимуться, буде відновлено на словацьких заводах – TASR.
- Високий представник ЄС Жозеп Боррель засудив рішення російської влади блокувати доступ до більш як 80 європейських видань на території Росії, назвавши його абсолютно необґрунтованим – сайт Європейської служби зовнішніх дій
- Секретар Ради безпеки Вірменії Армен Григорян заявив, що через повну залежність від Росії країна опинилася у війні з Азербайджаном та втратила самопроголошений Нагірний Карабах. Він вважає, що РФ захопила Карабах, і без її дозволу війни не було б – агенція Armenpress.
- Паризький апеляційний суд підтвердив у середу міжнародний ордер на арешт президента Сирії Башара Асада за співучасть у воєнних злочинах проти людяності, під час хімічних атак, скоєних у серпні 2013 року в Східній Гуті – Barron’s.
- У Варшаві 26 червня відійшов у вічність видатний представник української діаспори Стефан Романів – перший заступник президента Світового конгресу українців, голова Міжнародного координаційного комітету СКУ в справі Голодомору і співголова Союзу українських організацій Австралії – Укрінформ.
- Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що його країна підтримує запропонований Китаєм і Бразилією «консенсус із шести пунктів» для припинення російсько-української війни, в якому не згадується відновлення територіальної цілісності України – Укрінформ.
ВОРОГ
- Заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков заявив, що Захід недооцінив готовність Росії, великої ядерної держави, забезпечити власні інтереси всіма засобами, що в неї є, і це може призвести до фатальних наслідків для західних країн – Reuters.
- Суд у Росії проведе нове засідання у справі кореспондента американського видання The Wall Street Journal Евана Гершковича, звинуваченого в РФ у шпигунстві, 13 серпня – росЗМІ.
- МЗС Росії викликало до себе шеф-кореспондентку московського бюро австрійського телерадіомовника ORF Каролу Шнайдер, де було заявлено про необхідність здати акредитаційне посвідчення та найближчим часом залишити територію РФ – телеграм-канал зовнішньополітичного відомства країни-агресора. Російська сторона обґрунтовує такі дії рішенням Австрії не продовжувати дозвіл на перебування голові корпункту держінформагентства ТАСС у Відні Аріни Давідян.
- У Росії до 14 років позбавлення волі засудили волонтера Ярослава Жука, якого загабники викрали у Мелітополі в 2022 році – ЗМІ.
У Росії планують значно посилити контроль за закордонними поїздками топ-чиновників та парламентаріїв через можливість видачі ордерів на їх арешт Міжнародним кримінальним судом у зв’язку з конфліктом на Україні . Сенатори та депутати зобов’язані будуть погоджувати свої виїзди за кордон; в іншому випадку, їм можуть бути позбавлені повноваження – ЗМІ.
- Російські законодавці почали непокоїтися через повернення колишніх ув'язнених, які воювали на боці Росії проти України, оскільки в країні почав зростати рівень злочинності – британська розвідка.
Підготувала Марина Дмитрів, Київ