Україна представила ОЗХЗ деталізовану інформацію про грубі порушення РФ положень Конвенції
Україна представила ОЗХЗ (Організація із заборони хімічної зброї) деталізовану та фактологічну інформацію про грубі порушення Росією положень Конвенції про заборону хімічної зброї.
Про це постійний представник України при ОЗХЗ Олександр Карасевич сказав в ексклюзивному коментарі кореспонденту Укрінформу в Гаазі.
“На майданчику ОЗХЗ Україна представила деталізовану та фактологічну інформацію про грубі порушення Росією положень Конвенції про заборону хімічної зброї”, - сказав він.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі, в ході 106-ї сесії Виконавчої ради Організації по забороні хімічної зброї (ОЗХЗ) делегація України представила фактологічні докази порушень державою-агресором Конвенції про заборону хімічної зброї.
У своєму виступі постійний представник України при ОЗХЗ Олександр Карасевич наголосив на збільшенні кількості випадків та типу хімічної зброї, зокрема, хімічних засобів боротьби із заворушеннями у якості методу ведення війни, які Росія продовжує застосовувати проти Сил безпеки та оборони України в порушення Статті 1 КХЗ (Конвенції про заборону хімічної зброї).
Зокрема, у період з 15.02.2023 по 24.06.2024 було зафіксовано та задокументовано 3201 випадок застосування противником боєприпасів, які містять небезпечні хімічні речовини, зокрема з 25.05 по 24.06.2024 зафіксовано 639 випадків, частка газових гранат типу К-51 та РГ-ВО – 31%. Всього зафіксовано 1945 випадків звернень військовослужбовців до медичних закладів з симптомами хімічного ураження різних ступенів тяжкості.
Компетентними органами України були зафіксовані летальні випадки від гострого отруєння невідомою хімічною речовиною. Більшість боєприпасів (82%), які були застосовані, – це ручні газові гранати типу К-51 та РГ-В0 (31% у червні 2024 року), які є засобами боротьби із заворушеннями та заборонені для використання у якості засобів ведення війни.
Постпред також повідомив про факти застосування РФ небезпечних хімічних речовин проти підрозділів Національної гвардії України по всій лінії ведення бойових дій. При цьому, особлива концентрація застосування хімічних боєприпасів спостерігається на Запорізькому напрямку.
Так, протягом 2023 року зафіксовано 113 випадків застосування небезпечних хімічних речовин, а протягом першого півріччя 2024 року – 978 випадків. Державою-агресором переважно використовуються радянські газові ручні гранати дистанційної дії К-51, ручні гранати подразнювальної дії РГР, споряджені отруйною речовиною СS або хлорпікрином, а також ручні хімічні гранати РГ-Во, споряджені отруйною речовиною СN (хлорацетофеноном), які застосовуються методом скидання з безпілотних літальних апаратів.
Усього за період з 2022 року по теперішній час за медичною допомогою в районі проведення бойових дій з ознаками ураження хімічними речовинами звернулося 83 військовослужбовці Національної гвардії України.
Після 24.02.2022 збройні формування РФ під час бойових дій проти Сил безпеки й оборони України як засіб ведення війни, тобто у воєнних цілях, активно використовують хімікати, здатні швидко викликати в організмі людини подразнення органів чуття або фізичні розлади, які зникають через короткий відрізок часу після закінчення дії, в тому числі речовину CS.
Також Олександр Карасевич окремо наголосив на важливості, викриття та протидії російських дезінформаційних кампаній, розв’язаних проти України зокрема і на майданчику ОЗХЗ.
На підтримку позиції України виступила значна частина делегацій країн-членів Виконради ОЗХЗ.
Об’єднуючим елементом виступів дружніх країн було засудження збройної агресії РФ проти України, фактів застосування державою-агресором хімічної зброї та хімічних засобів боротьби із заворушеннями у якості ведення війни проти українських захисників в порушення пункту 5 Статті 1 Конвенції про заборону хімічної зброї, а також важливості притягнення РФ до відповідальності.
“Воєнні злочини та злочини проти людяності не мають строку давності. Україна докладатиме усіх зусиль задля притягнення Росії до відповідальності використовуючи інструментарій ОЗХЗ”, - наголосив Карасевич.
Як повідомляв Укрінформ, Росія втратила своє місце у Виконавчій раді ОЗХЗ. За результатами голосування, проведеного в ході 28-ї конференції держав - учасниць організації від Східноєвропейської групи місця у виконавчій раді ОЗХЗ отримали Литва, Польща та Україна.
Фото: ОЗХЗ