Битва за Україну. День дев’ятсот п’ятий

Президент Володимир Зеленський 15 серпня зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Дрони MAGURA V5 за півтора року уразили 18 російських суден

Ми зібрали для вас інформацію про дев’ятсот п’ятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 16 серпня 2024 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

- Президент України Володимир Зеленський 15 серпня зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього – сайт парламенту.

***

- Дрони MAGURA V5 за півтора року уразили 18 російських суден – ГУР. Завдяки безекіпажним морським дронам Чорноморський флот РФ у Криму фактично капітулював.

- Канада дозволяє українським військовим використовувати надані танки та бронетехніку на території Росії – CBC. Канада передала Україні вісім танків Leopard 2A4, десятки бойових броньованих машин та сотні броньованих патрульних машин, а також гаубиці M-777.

ЦИТАТИ

Мартін Єґер, посол Німеччини в Україні: «Україна ініціювала ратифікацію Римського статуту. Набуття членства в Міжнародному кримінальному суді є важливим кроком на шляху до притягнення Росії до відповідальності за її воєнні злочини в Україні».

Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради з прав людини: «Ми тим і відрізняємося від росіян, що ми цивілізована нація, демократична нація. ...Всі міжнародні партнери продовжують допомагати України саме через те, що бачать різницю. ...Україна відкриє гуманітарні коридори. Чи то на територію, яку контролює Російська Федерація, чи то на територію незалежної України».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

- На фронті з початку доби 75 бойових зіткнень російськими загарбниками, бої тривають на шести напрямках – Генштаб (станом на 16:00).

  • На Харківському напрямку російські військові вісім разів штурмували позиції українських підрозділів у районах Вовчанська та Липців. У Вовчанську бій ще триває.
  • На Покровському напрямку відбулася найбільша кількість боєзіткнень. Із початку доби ворог здійснив вже 23 спроби потіснити українських захисників із займаних позицій у районах Воздвиженки, Водяного, Новогродівки, Гродівки, Желанного, Калинівки, Птичого та атакував у бік Зеленого Поля. Сили оборони стримують натиск і відбили 17 ворожих атак, шість боїв ще тривають.
  • На Курахівському напрямку від початку доби загарбники дев’ять разів атакували українські підрозділи. Ворог намагався просунутись поблизу Красногорівки, Георгіївки, Олександрівки та Костянтинівки.

- На Харківському напрямку фронту від початку нинішньої доби в районах Вовчанська та Липців тривають три бойові зіткнення, ворог перегруповує війська – ОТУ «Харків».

- На півдні ворог зменшив інтенсивність артобстрілів – Дмитро Лиховій, речник ОСУВ «Таврія» Дмитро Лиховій. Від початку доби у зоні відповідальності ОСУВ «Таврія» виведено з ладу 10 одиниць російської військової техніки та озброєння, знешкоджено 25 окупантів.

- Сили ППО збили над Дніпропетровщиною дві ракети – Сергій Лисак, начальник ОВА.

***

- США не хочуть дозволяти Україні застосовувати ракети ATACMS у Курській області, вважаючи, що краще приберегти їх для ударів по тимчасово окупованому Криму – CNN. Причина такого небажання не в тому, що Вашингтон остерігається ескалації з боку Росії, а в обмеженості запасів цих ракет у Пентагона.

- У ході операції в Курській області ЗСУ могли взяти в полон близько 2000 російських військових – The Independent.

- Росія перекидає додаткові сили у Курську область, щоб запобігти просуванню українських підрозділів углиб території РФ – британська розвідка. Окрім цього, як зазначається, росіяни почали зводити додаткові оборонні позиції, щоб запобігти просуванню українських військ.

- Добровольці з легіону «Свобода Росії», які воюють на боці України, на тлі боїв у Курській області закликали російських військових здаватися в полон з можливістю переходу на бік ЛСР – Телеграм-канал Легіону.

- Наступальна операція в Курській області РФ, яка триває більше тижня, суттєво збільшила невдоволення російських громадян владою – The Moscow Times.

***

- Внаслідок обстрілів російськими окупантами минулої доби Донецької, Сумської, Харківської та Херсонської областей 7 людей загинули, 16 поранені – дані ОВА.

- 15 серпня внаслідок бомбардування селища Приколотне у Харківській області був пошкоджений олійноекстракційний завод Kernel – пресслужба компанії. Внаслідок атаки загинули двоє співробітників Kernel, ще троє працівників отримали поранення.

- У тимчасово окупованому Донецьку повністю згорів торгівельний центр «Галактика». До 2014 року це був ТЦ «Амстор», який загарбники привласнили собі та перейменували – соцмережі. Петровський район Донецька, в якому розташований ТЦ «Галактика», російські окупанти перетворили на свій військовий хаб. Пожежа почалася внаслідок обстрілу.

- У Кураховому на Донеччині збільшили тривалість комендантської години з 17:00 до 9:00 – Вадим Філашкін, начальник ОВА.

НОВИНИ: УКРАЇНА

- Президент Володимир Зеленський

- 15 серпня вніс до Верховної Ради законопроєкт, згідно з яким українські військові, які воюють на території Росії, будуть отримувати всі виплати та преференції – сайт Верховної Ради;

- 16 серпня призначив Владислава Власюка на посаду радника-уповноваженого Президента України з питань санкційної політики – сайт глави держави.

- Засідання уряду – Укрінформ. Кабінет міністрів України

- затвердив новий порядок підтримки сільгоспвиробників, за яким держава буде платити 1 тис. грн на 1 га угідь, якщо аграрій працює на території можливих бойових дій, і по 2 тис. грн на гектар, якщо працює на території, де ведуться бойові дії;

- підтримав зміни до закону про публічні закупівлі, що дають змогу проводити через електронну систему закупівель конкурси проєктів;

- вніс зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

- затвердив положення про створення інформаційно-комунікаційної системи «е-Консул»;

- схвалив зміни до закону «Про санкції», які визначають заборону використання юридичними особами на території України програмних продуктів, які походять з іноземних держав, щодо яких застосовано санкції;

- погодив призначення нового голови Тернопільської обласної військової адміністрації В'ячеслава Негоди - пресслужба уряду.

- Україна обговорила з Домініканською Республікою та Суринамом посилення економічної співпраці – Укрінформ. Домініканська Республіка має потенціал стати логістичним центром для українського експорту в регіоні Латинської Америки та Карибського басейну, із Суринамом Україна зацікавлена у посиленні торгівлі.

- В Україні запровадили автоматизовану систему митного оформлення в усіх пунктах пропуску на кордоні – ДМС України. Однією з ключових складових нової системи стало її інтегрування з новою автоматизованою системою управління ризиками, яка дозволяє ефективніше виявляти й мінімізувати ризики, пов’язані з переміщенням товарів через кордон.

- АРМА шукає оцінювачів та управителів для трьох заводів, спортивної бази та житлової нерухомості, що належали Віктору Медведчуку – пресслужба Нацагентства.

- 16 серпня в Україні введено у дію закон про легалізацію медичного канабісу –  МОЗ. Кабінет міністрів ухвалив постанову, яка змінює порядок ввезення, вивезення та транзит територією України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів. Зміни запроваджуються в частині перевезень рослин роду коноплі (Cannabis).

- Українська монета перемогла на міжнародному конкурсі – пресслужба НБУ. Срібна пам’ятна монета «Сміливість бути. UA» стала найкращою монетою у номінації про сучасну подію за підсумками міжнародного конкурсу “Монета року”.

- Активна фаза будівництва метро на Виноградар має розпочатися у жовтні –  КМДА.

***

- СБУ затримала начальників Бориспільського і Бучанського ТЦК, а також їхнього спільника, які «заробили» понад 1 млн доларів на ухилянтах – пресцентр СБУ. фігуранти пропонували військовозобов’язаним своє сприяння в уникненні призову на підставі підроблених документів про непридатність до служби за станом здоров’я.

***

- БФ «Охматдит – здорове дитинство» відмовився перераховувати кошти, які були зібрані на відновлення лікарні – Укрінформ. За словами гендиректора НДСЛ «Охматдит» Володимира Жовніра, комунікація з фондом почала погіршуватися починаючи з «перших публічних скандалів» та прохання перерахувати гроші на відбудову лікарні з рахунку фонду на рахунок лікарні. Водночас члени зборів БФ «Охматдит – здорове дитинство» при обговоренні питання про перерахування коштів, зібраних на рахунок фонду, на казначейський рахунок НДСЛ «Охматдит» висловили пересторогу, що «перерахування грошових коштів Фондом на рахунок держави встановлює певні корупційні ризики».

***

- Закупівельні агенції Міністерства оборони за кошти держбюджету 2024 року уклали контракти на постачання озброєння та тилового майна на суму понад 280 млрд грн – Міноборони.

- У чорноморські порти України за рік роботи морського коридору в Чорному морі зайшло 2300 суден. Вантажообіг становив більш ніж 64 млн тонн – телеграм Дениса Шмигаля.

- Міненерго з 17 серпня прогнозує значне збільшення споживання електрики через спеку – Світлана Гринчук, заступниця міністра енергетики.

- Обмежень споживання електроенергії на 17 серпня не заплановано – Укренерго.

- Державний трейдер АТ «Енергетична компанія України» (АТ «ЕКУ») отримав право на постачання електроенергії для підприємств, що входять до АТ «Українська оборонна промисловість» –  пресслужба енерготрейдера.

- Україна за рік експортувала морським коридором 64,4 мільйона тонн продукції, з яких 43,5 млн т – аграрна – пресслужба Міністерства розвитку громад.

- Українські аграрії станом на 16 серпня зібрали понад 31,9 млн тонн нового врожаю зернових та олійних культур – пресслужба Мінагрополітики.

- Уряд зареєстрував два нові індустріальні парки – пресслужба Мінекономіки.  На території індустріального парку «Сокиряни Індастрі ХАБ» розташуються підприємства з виробництва будівельних матеріалів, будівельних металевих конструкцій і виробів, електричного устаткування та іншої технічної продукції. На території індустріального парку «КИТ» функціонуватимуть підприємства переробної промисловості, зокрема виробництва пластмасових будівельних виробів, металевих дверей та вікон тощо.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

- В ООН заявляють про наявність доказів катувань українців у російському полоні. Голова Моніторингової місії Організації Об'єднаних Націй з прав людини в Україні Даніель Белл заявила, що свідчення визволених українських військових підтверджують системну практику катувань у російському полоні – Укрінформ.

- Команда кандидатки Камали Гарріс візьме участь загалом у трьох теледебатах під час виборчої кампанії: двох президентських і одних віцепрезидентських – The Hill. Гарріс погодилася провести дебати з Трампом 10 вересня на телеканалі ABC News, а також зустрінеться з Трампом у жовтні, за умови, що він дебатуватиме з нею 10 вересня. Дебати кандидатів на посаду віцепрезидента Волза та Венса відбудуться 1 жовтня на телеканалі CBS News.

- Дональд Трамп виправдовує особисті нападки на свою суперницю Камалу Гарріс – CNN. Колишній президент різко відреагував на пораду відомих республіканців, у тому числі своєї колишньої суперниці на праймеріз Ніккі Гейлі, про те, що йому слід перейти від особистих нападок на Гарріс до питань, які турбують багатьох виборців.

- Казахстан не буде дотримуватися всіх санкцій проти Росії – Bloomberg. Хоча дотримання санкційних вимог проти Росії з боку Казахстану може мати винятки, країна продовжуватиме дотримуватись обмежувальних правил, оскільки не витримає санкцій, заявив віцепрем'єр-міністр та міністр економіки й інтеграції Казахстану Серік Жумангарін.

- Банки США блокують рахунки при спробі скористатися послугами з Росії – опозиційне видання «Холод». Американські банки можуть блокувати рахунки, якщо клієнти намагаються увійти до онлайн-кабінетів, переказати кошти або оплатити покупки, перебуваючи в Росії. Розташування користувача банки обчислюють за його IP-адресою.

- Найбільша у світі нафтосервісна компанія SLB зі штаб-квартирою в США розширює свою діяльність у Росії після виходу її основних західних конкурентів після повномасштабного вторгнення РФ в Україну – Financial Times.

- Держдепартамент США схвалив можливий продаж урядові Німеччини ракет підвищеної дальності Patriot та пов'язаного з ними обладнання орієнтовною вартістю 5 мільярдів доларів США – «Європейська правда».

- ФБР провела обшук у будинку російського пропагандиста Дмитра Саймса – ЗМІ. Представниця ФБР Саманта Шеро заявила, що санкціонований судом обшук проводиться у рамках розслідування, деталі якого не назвала. Саймс веде передачу «Велика гра» на російському пропагандистському Першому каналі та дає прокремлівські коментарі різним ЗМІ.

- Країни Балтії та Північної Європи звернулися до Єврокомісії з листом, в якому висловили занепокоєння рішенням Угорщини про пом'якшення візового режиму для громадян Росії та Білорусі – «Європейська правда».

- Литовська митниця оштрафувала на 1,27 мільйона євро за порушення міжнародних санкцій компанію, що імпортує до Литви вугілля та каучук з Росії – LRT.

- У німецькому місті Мехерніх, де розташована база Бундесверу, запідозрили диверсію із зараженням води – DW. Дослідження спеціального пожежного підрозділу показали, що вода не була біологічно чи хімічно забруднена. Водночас додатково проводиться перевірка на бактеріальне зараження.

- Нова Зеландія видасть США засновника найбільшого у світі файлообмінника Кіма Доткома – BBC. У США вважають, що Дотком і троє інших керівників Megaupload завдали кіностудіям і музичним продюсерам збитків у понад 500 мільйонів доларів.

- Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск оголосив, що не має наміру висувати свою кандидатуру на президентських виборах 2025 року – РАР. Найбільш вірогідним кандидатом він вважає мера Варшави Рафала Тшасковського.

- НАТО посилює свою присутність у західній частині Тихого океану, відправляючи військові кораблі в нові місця для протидії Китаю – Bloomberg. Нещодавно учасником тихоокеанської групи став італійський авіаносець Cavour.

- У Молдові призупинили діяльність проросійської партії олігарха-втікача Ілана Шора – «Радіо Свобода». Суд міста Бєльці постановив обмежити на три місяці діяльність проросійської партії «Шанс», пов'язаної із засудженим у Молдові олігархом-втікачем Шором.

ВОРОГ

- Російська влада заблокувала паблік «Суджа – Поиск людей», створений для пошуку зниклих у Суджі – соцмережі. Напередодні влада Курської області «настійно порекомендувала» не публікувати інформацію про зниклих місцевих жителів у соцмережах, бо вона нібито може бути використана «для шантажу та поширення фейків».

- Росія в липні експортувала до Азії рекордну кількість нафтопродуктів –  1,1 млн тонн –  Reuters. Основну частину експорту склала нафта – 0,83 млн тонн. Експорт нафтопродуктів призначався для Сінгапуру, Тайваню, Індії та Китаю.

- Російське міноборони заявило, що вночі 16 серпня Кримський міст нібито атакували 12 ракетами ATACMS – росЗМІ.

- У Приморському краї РФ у п’ятницю стався масштабний збій в електропостачанні – «Радіо Свобода». В регіоні зупинилися електрички, мешканці скаржилися на проблеми з мобільним інтернетом, у містах не працюють світлофори, немає світла в лікарнях, перекриті мости. Попередня причина відключення електроенергії – технологічне порушення роботи обладнання Приморської ГРЕС.

- На ТОТ Херсонської області загарбники засудили викрадену з Херсона українську активістку Ірину Горобцову на 10,5 року позбавлення волі за «шпигунство» –  Медиазона.

Підготувала Тетяна Тиндик, Київ