Битва за Україну. День тисячний

1000 днів Великої війни. Держдеп підтвердив, що дозвіл США бити вглиб Росії. ЗСУ вразили арсенал 1046 центру на Брянщині

Ми зібрали для вас інформацію про тисячний день Великої війни: чим жили Україна та українці 19 листопада 2024 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

1000 днів повномасштабної війни Росії проти України

Президент Володимир Зеленський оприлюднив відео до тисячного дня вторгнення російських загарбників в Україну, у якому зібрано ключові моменти боротьби українського народу проти російських окупантів – — Телеграм та соцмережа Х Зеленського.

ЗСУ звернулися до українців у 1000-й день війни: Армія ніколи не зрадить вашу віру – Головне управління комунікацій ЗСУ.

ЗСУ тисячу днів протистоять ворогу на фронті, який тягнеться на понад 1000 кілометрів – генерал Олександр Сирський, головнокомандувач ЗСУ.

З початку 2022 року українські захисники отримали та освоїли сотні нових зразків озброєння – генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ ЗСУ.

За 1000 днів застосував для ударів по столиці понад 2,5 тис. ракет і безпілотників різних типів – Київська МВА.

Посли країн «Групи семи» (США, Японії, Німеччини, Британії, Франції, Італії, Канади) та очільник представництва Єврокомісії у Відні взяли участь у спільній з українськими дипломатами церемонії вшанування пам’яті жертв загарбницької війни РФ проти України, яка триває вже 1000 днів – Укрінформ.

Президент Зеленський звернувся з відеозверненням до учасників надзвичайного пленарного засідання Європейського парламенту з нагоди 1000 днів від початку повномасштабної російської війни проти України.

Держдеп підтвердив, що США дозволили бити американськими ракетами вглиб Росії – Браян Ніколс, помічник держсекретаря США.

З нагоди 1000 днів повномасштабного російського вторгнення в Україну українські громади та диппредставництва проводять заходи у різних країнах світу.

***

Зустріч голів оборонних відомств країн ЄС у Брюсселі

- Російська війна проти України несе прямі загрози для Заходу – Марк Рютте, генсек НАТО.

- ЄС використає €1,4 мільярда із заморожених активів РФ на військові закупівлі для України – Борис Пісторіус, міністр оборони ФРН.

На Радбезі ООН

Сполучені Штати, фактично, звинуватили Китай у лицемірстві, заявивши, що Пекін одночасно заявляє про підтримку миру в Україні, її суверенітету й цілісності, а з іншого боку продовжує підтримувати ВПК Росії Роберт Вуд, заступник постпреда США при ООН.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга:

- Тисяча днів повномасштабної російської війни свідчить про хоробрість українців, підтримку з боку партнерів, але також і про неспроможність міжнародної спільноти зупинити війни та звірства;

- Російські втрати за кожні 10 днів такі самі, як за 10 років війни в Афганістані.

ЦИТАТИ

Жозеп Боррель, високий представник ЄС: «Європейці не можуть сидіти й чекати, що Америка має намір робити. Ми не можемо чекати на те, що вирішить Трамп. Наша підтримка Україні має продовжуватися...»

Роберта Мецола, президентка Європейського парламенту: «Ми завжди будемо виступати за мир – за справжній мир, заснований на справедливості, гідності та на принципі «Нічого про Україну без України». Сьогодні ми надсилаємо чітке та просте послання: ми стоїмо разом з Україною, поки не будуть досягнуті свобода та справжній мир».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

У ніч на 19 листопада ЗСУ уразили арсенал 1046 центру матеріально-технічного забезпечення у районі міста Карачев Брянської області РФ. Зафіксовано 12 вторинних вибухів та детонація – пресслужба Генштабу.

На даний час угруповання противника у Курській області налічує близько 50 тисяч осіб і складається переважно з підрозділів морської піхоти та повітряно-десантних військ. Крім того, ворог переміщає ще одну дивізію чисельністю до 7,5 тисячі осіб – генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ ЗСУ в інтерв’ю Укрінформу.

Російське командування бреше керівництву РФ про ситуацію на фронті, зокрема, про наступ окупантів на Лиманському напрямку. Комдив 67-ї мотострілецької дивізії російських окупаційних сил збрехав генералу Юсупову про нібито бої на околиці Ямполівки та їхній прорив у Торське, що не відповідає дійсності – ГУР.

Воїни Нацгвардії України знищили на Покровському напрямку російський автоматизований комплекс радіоелектронного придушення «Борисоглебськ-2» – Нацгвардія.

Міноборони США оприлюднило нові оцінки участі північнокорейських військ у війні проти України, зауваживши, під Курськ перекинуто понад 11 тисяч північнокорейського контингенту – Сабріна Сінгх, заступниця речника Пентагону.

Українські військові збили 51 російський безпілотник із 87, 30 – локаційно втрачені – Повітряні сили ЗСУ.

***

Внаслідок удару ворога по Глухову Сумської області пошкоджені два багатоповерхових будинки, гуртожиток одного з навчальних закладів  і лікарня, 12 людей загинули, кількість поранених зросла до 11, серед них двоє дітей – ДСНС.

РФ вдарила по Київському району Харкова, постраждали 12 людей – Ігор Терехов, міський голова Харкова.

На Херсонщині протягом дня окупанти обстріляли населені пункти, використовуючи авіацію, артилерію, міномети та дрони. Загинув чоловік, 19 поранених – Херсонська облпрокуратура.

Через обстріли РФ минулої доби на Донеччині, Одещині, Сумщині, Херсонщині загинули 27 людей, 145 поранених – дані ОВА.

НАСЛІДКИ ВІЙНИ

Воєнні злочини

Станом на ранок 19 листопада 2024 року 592 дитини загинули та понад 1702 отримали поранення різного ступеня тяжкості – Офіс генпрокурора.

У Донецькій області після деокупації трьох населених пунктів Святогірської громади було проведено 48 ексгумацій людей, які загинули у тримісячний період російської окупації – Святогірська МВА.

Енергетика

За час повномасштабного вторгнення ворог випустив понад 1 тис. ракет по енергосистемі України, російські війська окупували понад 18 ГВт потужностей, серед яких – найбільша в Європі Запорізька АЕС – Міненерго.

НОВИНИ: УКРАЇНА

Президент України представив у Раді План стійкості. Головне:

- Ми не відмовимося від прав на свою територію;

- Перший пункт внутрішнього Плану стійкості – єдність;

- Перший кластер перемовин про вступ до ЄС відкриють на початку 2025 року;

- Для вступу України в НАТО не вистачає політичної волі партнерів;

- Буде створене «міністерство об'єднання українців» для посилення політики щодо українців за кордоном;

- Три основні напрямки нової економічної політики України: підтримка українського підприємництва, безпека ведення бізнесу та чесні відносини між державою і бізнесом;

- Україна готує надійну фінансову основу для розвитку вітчизняного ОПК;

- З грудня в Україні розпочнуться регулярні засідання Технологічної ставки, для забезпечення безперервної роботи вітчизняного ОПК;

- Наступного року виробники мають виготовити мінімум 30 тис. далекобійних дронів та щонайменше 3000 ракет і ракет-дронів;

- Українська держава не готує зниження мобілізаційного віку. Разом з тим, вище військове керівництво повинно розробити і запропонувати нову систему контрактів для служби в ЗСУ;

- Військове командування має поширити функціонал застосунку Армія+ на всі складові Сил оборони, зокрема, на Національну гвардію України;

- Міноборони та військове командування мають найближчим часом обрати і призначити військового омбудсмена, який опікуватиметься проблемами порушення прав українських захисників;

- Держава має забезпечити сприятливі умови для кожного, хто хоче пов'язати своє життя з Україною, передусім провадити політику відновлення;

- Вже наступного року планується реалізувати формат «культурного Рамштайну» для України;

- Відповідальність Росії за війну має бути колективною.

Президент Зеленський під час засідання Верховної Ради відзначив державними нагородами військових, енергетиків, діячів культури, представників місцевої влади, бізнесу та діаспори – ОП.

Візит прем'єр-міністра Данії Метте Фредеріксен в Україну

- Метте Фредеріксен побувала у Київській області, зокрема вона відвідала меморіал «Янголи Перемоги» у селищі Мощун – КОДА.

- Президент України і Прем’єр-міністр Данії зустрілися з українськими виробниками далекобійних дронів та воїнами, які їх використовують – пресслужба глави держави.

Спільна пресконференція Президента Зеленського і прем'єр-міністра Данії Метте Фредеріксен. Основні тези:

- Данія підтримуватиме Україну під час свого головування в ЄС у 2025 році – Метте Фредеріксен.

- Президент Зеленський не підтвердив, чи удар по складу БК під Брянськом було здійснено американською ракетою ATACMS, проте він заявив, що в України є далекобійні можливості, і вони будуть використовуватися.

- Данія передає військовий пакет допомоги у розмірі 1 млрд данських крон (близько $96 млн) для зміцнення української оборонної промисловості – Володимир Зеленський.

- Після заяв Путіна про оновлення ядерної доктрини час і Німеччині підтримати рішення партнерів про далекобійність – Володимир Зеленський.

- Президент Володимир Зеленський закликав світових лідерів запровадити санкції проти російського танкерного флоту.

- Україна вже отримала від Данії шість F-16, але загалом до нашої країни має надійти 19 винищувачів. Жодних змін у планах Данії щодо передачі Україні F-16 немає – Метте Фредеріксен.

Верховна Рада України

- ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №12000 «Про Державний бюджет України на 2025 рік». Документ підтримали 257 народних депутатів.

- ухвалила проєкт Постанови про кошторис парламенту на 2025 рік.

- ухвалила звернення до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їхніх міжпарламентських асамблей у зв’язку із тисячним днем з початку повномасштабного збройного вторгнення Росії в Україну – Укрінформ. Його підтримали 324 народні депутати.

У державному бюджеті на 2025 рік передбачено:

- на виробництво та закупівлю зброї рекордну суму 2,23 трлн грн;

- на потреби культури та медіапростору – 10 млрд 547,4 млн грн, з них на фінансування розповсюдження офіційної інформаційної продукції, Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» та системи іномовлення – 1 млрд 510 млн грн;

- на соцзахист громадян – 420,9 млрд грн, на охорону здоров'я – 217 млрд грн, на освіту – 198,9 млрд грн;

- на фінансування пріоритетних проєктів відбудови – 224,2 млрд грн.

В Україну прибула делегація генерального директорату Європейської комісії з питань цивільного захисту та операцій гуманітарної допомоги на чолі із заступником гендиректора Хансом Дасом – ДСНС.

Процентна та курсова політика НБУ отримали схвальний відгук експертів МВФ – Андрій Пишний, голова Нацбанку.

Кабінет міністрів звільнив заступницю міністра освіти і науки Євгенію Смірнову – Тарас Мельничук, постійний представник уряду у ВРУ.

З 1 грудня 2024 року бронювання працівників здійснюватиметься виключно в електронному форматі через портал «Дія» – Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації.

У середу, 20 листопада, в Україні запланована одна черга відключень електроенергії – 06:00 до 22:00 – Укренерго.

НАЗК виявило у декларації голови Харківської облради недостовірні відомості на понад ₴3 мільйони – НАЗК.

***

Держбюджет отримав цьогоріч від приватизації ₴9,26 мільярда – Мінекономіки.

Від початку Великої війни інвестиції фізичних осіб у державні облігації зросли з 25,5 млрд грн до 72,61 млрд грн – Мінфін.

Експортно-кредитне агентство України (ЕКА) у січні-жовтні 2024 року збільшило підтримку експорту на третину – до 6,59 млрд грн порівняно з 4,99 млрд грн за аналогічний період минулого року – Мінекономіки.

ПАТ «Укрнафта», що входить до Групи Нафтогаз, та міжнародна компанія Shell уклали угоду про придбання частки 51% у ТОВ «Альянс Холдинг» – Нафтогаз.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

У Варшаві проходила зустріч міністрів закордонних справ країн «Великої пʼятірки» Євросоюзу (Польщі, Німеччини, Франції, Італії, Іспанії), а також Великої Британії – Укрінформ. Йшлося про геополітичну ситуацію в Європі, допомогу Україні, а також про обороноздатність й трансатлантичну співпрацю. Основне з зустрічі:

- Європа має надати Україні всі ресурси, щоб вона зустріла 2025 рік з позиції сили – Жан-Ноель Барро, міністр закордонних справ Франції.

- Путін не дасть українцям і європейцям перерву на Різдво, треба посилювати оборону – Анналена Бербок, міністерка закордонних справ ФРН.

- Найбільші країни ЄС готові взяти на себе більший тягар військової та фінансової підтримки України – Радослав Сікорський, глава МЗС Польщі.

- Уряд Польщі готує чергові форми допомоги Києву – Дональд Туск, премʼєр-міністр Польщі.

Велика Британія розширює свою військову підтримку Україні, надаючи великий пакет фінансування у 7,5 млн фунтів стерлінгів (майже $9,5 млн) на нові ударні та розвідувальні безпілотники для України – сайт уряду.

Президент Литви Гітанас Науседа під час телефонної розмови з обраним президентом США Дональдом Трампом обговорив, зокрема, підтримку України – LRT.

Президент Франції Еммануель Макрон вважає рішення США дозволити Україні використовувати ракети великої дальності вглиб території Росії цілком правильним – Le Monde. Франція має обмежену кількість далекобійних ракет SCALP, які вона могла б надати Україні – неназване джерело.

Генсекретар НАТО Марк Рютте вирішив призначити Радмілу Шекеринську з Північної Македонії заступницею генерального секретаря Альянсу – пресслужба НАТО.

У Грузії поліція знесла наметове містечко протестувальників – «Ехо Кавказу». Під час розгону акції протесту представників опозиції у Тбілісі затримали 16 учасників мітингу.

***

Ліван та угруповання «Хезболла» погодилися на пропозицію Сполучених Штатів про припинення вогню з Ізраїлем, але висловили зауваження до її змісту – Reuters.

Армія оборони Ізраїлю ліквідувала командира ракетного комплексу «Хезболли» Алі Тауфіка Двейка, який відповідав за запуск ракет середньої дальності в районі Кфар-Джуз на півдні Лівану – ЦАХАЛ.

ВОРОГ

Путін підписав указ «Про затвердження Основ державної політики Російської Федерації в галузі ядерного стримування» – Радіо Свобода. Оновлена доктрина передбачає, що підставою для завдавання ядерного удару може стати «агресія проти РФ та її союзників з боку будь-якої неядерної держави за підтримки ядерної держави», а також масована повітряна атака неядерними засобами, зокрема безпілотниками.

Офіційний курс долара Центробанку Росії перевищив 100 рублів, вперше з жовтня 2023 року – The Moscow Times.

Через гострий дефіцит кадрів уряд готує пропозицію щодо зняття обмежень на понаднормову роботу і збирається домовитися про конкретні умови з профспілками, а також зняти «зайві обмеження» на роботу жінок, молоді та старшого покоління – The Moscow Times.

Експорт алмазів з Росії до Індії через санкції обвалився на 96%, або майже у 25 разів, порівняно з аналогічним періодом 2023 року – росЗМІ.

Підготувала Жанна Телеганова, Київ