Огляд «Війна в Україні за тиждень» з 18 по 24 листопада
Минуло 1000 днів від повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Союзники дозволили використовувати далекобійну зброю по території РФ. Росія запустила по Дніпру міжконтинентальну балістичну ракету
ГОЛОВНЕ ЗА ТИЖДЕНЬ
19.11 Президент України представив у Раді План стійкості. Головне:
- Усі десять пунктів внутрішнього Плану стійкості разом з додатками до кожного пункту фактично стануть першою українською доктриною, яка має провести Україну від війни до миру
- Ми не відмовимося від прав на свою територію;
- Перший кластер перемовин про вступ до ЄС відкриють на початку 2025 року;
- Для вступу України в НАТО не вистачає політичної волі партнерів;
- Буде створене «міністерство об'єднання українців» для посилення політики щодо українців за кордоном;
- Три основні напрямки нової економічної політики України: підтримка українського підприємництва, безпека ведення бізнесу та чесні відносини між державою і бізнесом;
- З грудня в Україні розпочнуться регулярні засідання Технологічної ставки, для забезпечення безперервної роботи вітчизняного ОПК;
- Наступного року виробники мають виготовити мінімум 30 тис. далекобійних дронів та щонайменше 3000 ракет і ракет-дронів;
- Українська держава не готує зниження мобілізаційного віку. Разом з тим, вище військове керівництво повинно розробити і запропонувати нову систему контрактів для служби в ЗСУ;
- Міноборони та військове командування мають найближчим часом обрати і призначити військового омбудсмена, який опікуватиметься проблемами порушення прав українських захисників.
КОМЕНТАР: Олег Саакян, політолог: «Це крок, на який суспільство чекало вже давно…В умовах довготривалої війни така стратегія є критично важливою для того, щоб адаптувати управління державою до нових реалій. Однак головне – щоб цей план став основою для реальних змін, а не залишився просто набором тез».
18.11 Президент США Джо Байден дозволив Україні використовувати далекобійні ракети ATACMS по території Росії . 20.11 стало відомо, що Велика Британія схвалила використання ракет Storm Shadow у відповідь на розгортання Росією північнокорейських військ у війні проти України. Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро непрямо підтвердив, що Україна може бити по Росії французькими ракетами великої дальності.
19.11 минуло 1000 днів від повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну, яке стало продовженням окупації Автономної республіки Крим в лютому 2014 року та захоплення частини Донецької і Луганської областей навесні того ж року.
КОМЕНТАР: Павло Казарін, журналіст та військовий: «Ми дізналися, що весь час недооцінювали рівень стійкості української держави та українських збройних сил, так само як і українських громадян. Тому що, якби наші початкові очікування від самих себе й початкові очікування зовнішніх спостерігачів відносно України справдились, то ми б програли війну ще навесні 2022 року. А ми зараз чинимо спротив набагато сильнішому агресору вже більш як 2,5 року».
20.11 Міністерство оборони США оголосило про виділення Україні пакету допомоги у сфері безпеки на суму $275 мільйонів. Новий пакет включає ракети HIMARS, 155 мм та 105 мм артилерійські снаряди, міни для мінометів, безпілотні системи, протитанкове озброєння TOW і AT-4, набої для стрілецької зброї.
22.11 в ГУР повідомили, що ймовірно Росія 21 листопада завдала удару по Дніпру, застосувавши балістичну ракету зі складу ракетного комплексу «Кєдр».
КОМЕНТАР: Володимир Воля, експерт-міжнародник. «Це якісно новий етап протистояння, але не останній. РФ може ще застосувати тактичну ядерну зброю малої потужності, якщо побачить, що її удари МБР не зупиняють союзників України».
Верховна Рада України 19 листопада 2024 року ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №12000 «Про Державний бюджет України на 2025 рік». У бюджеті передбачено на виробництво та закупівлю зброї рекордну суму 2,23 трлн грн;- на потреби культури та медіапростору – 10 млрд 547,4 млн грн, з них на фінансування розповсюдження офіційної інформаційної продукції, Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» та системи іномовлення – 1 млрд 510 млн грн; на соцзахист громадян – 420,9 млрд грн, на охорону здоров'я – 217 млрд грн, на освіту – 198,9 млрд грн; на фінансування пріоритетних проєктів відбудови – 224,2 млрд грн.
ВІЙНА ВИГЛЯДАЄ ТАК
18.11/ Романенко: США зняли заборону на удари вглиб РФ далекобійною зброєю
19.11/ Відео: Тисяча днів великої війни: захисники України про героїзм, втрати, пам'ять та єдність
19.11/ Нація Непереможних: Отець Костянтин Холодов про капеланів на війні, віру і зневіру у воїнів та перемогу України
20.11/ Селезньов: Червоні лінії давно перетнуті – у Путіна немає інших лякачок
21.11/ Івашков: Ми хотіли будувати нову Україну, але втрутилась Росія – учасник Євромайдану
21.11/ Ступак: 300 військових цілей в росії – законна ціль для України – Ступак
18.11/ Наслідки російського обстрілу Одеси 18 листопада 2024 року
19.11/ 1000 днів війни: у Вінниці вшанували пам’ять загиблих героїв
19.11/ Біля «Батьківщини-матері» у Києві запалили 1000 свічок
21.11/ У Дніпрі внаслідок російського обстрілу пошкоджений реабілітаційний центр для людей з інвалідністю
22.11/ У Львові грав незвичний орган, труби якого виготовлені із фрагментів розірваних російських ракет, що впали на Київщині
НА ФРОНТАХ
Верховний головнокомандувач
- відвідав розташування 25-ї окремої бригади на одному із найважчих напрямків на фронті – Покровському. Заслухав доповіді командира бригади Євгена Ласійчука про обстановку у смузі відповідальності та безпекову ситуацію в Покровську; командувача ОТУ «Донецьк» Олександра Луценка щодо оборони Курахового, інших ключових напрямків;
- відвідав місця зведення фортифікацій на Донеччині та провів нараду щодо питань життєзабезпечення регіону;
- приїхав до Куп’янська, заслухав доповіді командирів та звіти стосовно соціальної ситуації на Харківщині.
Атаки по РФ
У ніч на 19 листопада ЗСУ у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали вогневого ураження по арсеналу 1046 центру матеріально-технічного забезпечення у районі міста Карачев Брянської області РФ. Зафіксовано 12 вторинних вибухів та детонація в районі цілі.
20.11 підрозділи 78-го окремого десантно-штурмового полку «Джміль» Сил безпілотних систем ЗСУ та 413-го батальйону безпілотних систем «Рейд» уразили командний пункт російських військ поблизу Мар'їно Курської області. За даними ЗМІ, під час обстрілу поранено високопоставленого генерала з Північної Кореї. За даними Global Defense Corp, у результаті удару ракетами Storm Shadow по Курській області загинули 500 північнокорейських солдатів. Також могли загинути 18 російських військових, 33 поранені. Серед загиблих, зокрема, багато російських офіцерів. Повідомляється про загибель першого заступника командувача Ленінградського військового округу, генерал-лейтенанта Валерія Солодчука.
21 листопада ракетний полігон «Капустін Яр» у Знаменську Астраханської області, звідки російська армія запустила нову балістичну ракету середньої дальності по Дніпру, атакували дрони. Щонайменше два БПЛА не були збиті й завдали ударів по 105-му майданчику полігону «Капустін Яр».
20.11 у місті Губкін Бєлгородської області РФ успішно уражений командний пункт угруповання російських військ «Сєвєр».
20.11 безпілотники атакували 13-й арсенал ГРАУ у Новгородській області, поблизу Котово. Це орієнтовно 680 км від кордону з Україною. На цьому арсеналі зберігаються артилерійські снаряди, ракети для РСЗВ «Град», «Смерч» та «Ураган», «Іскандери», північнокорейські KN23, ракети до С-300 та С-400, боєприпаси для комплексу «Тор».
20.11 У Бєлгородській області був атакований завод компанії ЕФКО, який публічно робить харчову продукцію, але насправді також виготовляє грузові дрони, котрі використовує російська армія у воєнних цілях.
20 листопада у селищі Соснівка в Самарській області РФ, дрони атакували нафтосховище – ЗМІ.
Бойові дії
За даними розвідки Британії росіяни зазнають рекордних від початку повномасштабного вторгнення середньодобових втрат уже другий місяць поспіль – середньодобові втрати ворога у жовтні становили 1354 людини, за перші 12 днів листопада становлять 1498 осіб.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну чисельність Сухопутних військ ЗСУ збільшилась втричі.
У Курській області в ніч на 24.11 листопада ЗСУ уразили ворожу радіолокаційну станцію ЗРК «С-400».
Станом на 19.11 у Курській області російські окупанти перейшли від ведення маневрової оборони до наступальних дій. Ця тактика супроводжується значними втратами ворога в особовому складі та техніці.
19.11 міноборони США повідомили, що під Курськ перекинуто понад 11 тисяч північнокорейського контингенту.
Галицькі десантники продовжують поповнювати обмінний фонд в Курській області – взято 26 полонених росіян за один бій на Курщині.
Північна Корея відправила генерал-полковника Кім Йон Бока, до Росії для координації сил Північної Кореї, які воюють проти України. Але брати участь у бойових діях він не буде. Це перший випадок, коли такий високопоставлений представник військової еліти КНДР став публічною особою.
22.11 на Сіверському напрямку прикордонники зупинили найбільший за останній період ворожий штурм – понад 20 одиниць ворожої техніки – ДПСУ.
Станом на 22.11 ЗСУ контролюють 800 квадратних кілометрів Курської області. Через Курську операцію росіяни скасували наступ на Запоріжжя.
ТИЖДЕНЬ В ЦИФРАХ І КАРТИНКАХ
Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 18.11 по 24.11 Донецької, Херсонської, Миколаївської, Запорізької та Харківської областей 22 людей загинули, 116 дістали поранення.
НАСЛІДКИ ВІЙНИ
Втрати. Воєнні злочини
Станом на ранок 19 листопада 2024 року 592 дитини загинули та понад 1702 отримали поранення різного ступеня тяжкості.
У Донецькій області після деокупації трьох населених пунктів Святогірської громади було проведено 48 ексгумацій людей, які загинули у тримісячний період російської окупації.
За період повномасштабного вторгнення РФ на територію України було зареєстровано близько 143 тисяч воєнних злочинів.
В ООН повідомили, що за офіційною статистикою, щонайменше, 12,1 тисячі цивільних українців загинули від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, ще понад 26,8 тисяч отримали поранення, втім реальні цифри можуть бути набагато більшими.
За час повномасштабного вторгнення Російська Федерація депортувала або примусово перемістила 19 546 дітей. Водночас вдалося повернути 1012 дітей.
22.11 Росіяни стратили біля Вугледара п’ятьох полонених захисників України.
21.11 російські окупанти ввійшли до однієї з квартир у житловому кварталі Торецька, де перебували троє цивільних, та зумисно відкрили по людях вогонь з автоматичної зброї, 2 людини загинуло, 1 поранена.
Культура
На Херсонщині понівечені 253 об'єкти культури – 55 об’єктів культури зруйновані повністю, ще 198 – пошкоджені. Пошкоджені та зруйновані 154 об’єкти культурної спадщини національного та місцевого значення. З них – 34 розташовані на лівобережжі Херсонщини.
Енергетика
За час повномасштабного вторгнення ворог випустив понад 1 тис. ракет по енергосистемі України, російські війська окупували понад 18 ГВт потужностей, серед яких – найбільша в Європі Запорізька АЕС
Після обстрілу 17 листопада Ладижинська ТЕС на Вінниччині припинила роботу через ушкодження.
УКРАЇНСЬКИЙ ТИЛ
Президент Зеленський
- під час засідання Верховної Ради відзначив державними нагородами військових, енергетиків, діячів культури, представників місцевої влади, бізнесу та діаспори.
- 20 листопада підписав закон про позбавлення зрадників державних нагород;
- 22.11 підписав указ, яким увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про позбавлення державних нагород 34 зрадників України.
У спілкуванні з журналістами під час 3-ї Міжнародної конференції з продовольчої безпеки Grain from Ukraine:
- Є всі шанси завершити війну в наступному році;
- Саміт G20 пройшов при дуже слабкій підтримці України;
- Переговори з Путіним сьогодні, коли немає чіткої позиції сильних країн, це просто затягування часу;
- Україна відкриватиме в Африці «зернові доми».
***
Візити до України
19.11 прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен прибула з візитом до Києва. Вона провела зустріч з президентом України, а також провели спільну прес-конференцію. Метте Фредеріксен оголосила про виділення 130 млн євро на виробництво українських дронів та ракет. Зеленський і Фредеріксен зустрілися з українськими виробниками далекобійних дронів та воїнами, які їх використовують. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль обговорив із Метте Фредеріксен співпрацю у побудові укриттів в Україні та запросив Данію долучитися до коаліції цивільного захисту.
21.11 Президент Зеленський і міністр закордонних справ Чехії під час зустрічі у Києві обговорили оборонну підтримку та співпрацю в протидії російській дезінформації. Глава МЗС Чехії сказав, що Чехія передасть Україні 500 тисяч боєприпасів великого калібру до кінця року в рамках своєї ініціативи.
***
21.11 В Україні відзначається День Гідності та Свободи. Його встановлено указом Президента від 13 листопада 2014 року на честь початку цього дня двох знаменних подій у новітній українській історії – Помаранчевої революції 2004 року та Революції гідності 2013 року.
23.11 в Україні вшановують пам’ять жертв Голодоморів. Цей день пам'яті відзначають щороку у четверту суботу листопада на підставі указів Президента 1998 та 2007 років.
22.11 ГУР МОУ повідомило, що ознайомлене з підготовленим у Росії документом, в якому передбачено план поділу української території на три частини до 2045 року. Документ підготували міністерство оборони та Генштаб ЗС Росії у грудні минулого року. Цей документ став основою перспективного оборонного планування РФ на період з 2026 по 2035 рік з прогнозом до 2045 року.
КОМЕНТАР: Вадим Трюхан, дипломат: «…Ніколи Захід не дозволить поділу України, то які ж тоді будуть гарантії, що потім не буде поділу Польщі, а потім – Німеччини чи будь-якої іншої країни. За оці майже три роки з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну у лідерів західного світу спали рожеві окуляри і вони вже не вірять ні Путіну, ні росіянам, терористичному державоподібному утворенню під назвою «Росія». Безумовно, вони досі бояться ядерної зброї, однак, на оборудки на кшталт «Мюнхен-1938» вони не підуть...»
Міністерство оборони
- кодифікувало та допустило до використання у підрозділах Сил оборони FPV-комплекс «Вихор», який може наздогнати у русі ворожу бронетехніку чи автомобіль.
- допустило до експлуатації ремонтно-евакуаційну бронемашину WZT-3, яка призначена для евакуації важкої бронетехніки з поля бою.
Міністр Умеров сказав, що українські виробники цього року вже випустили перші сто ракет та успішно масштабували серійне виробництво крилатих ракет Р-360 «Нептун».
Понад 700 добровольців подали заявки на вступ до Українського легіону в Польщі. Перша група військових після присяги вже розпочала навчання.
Верховна Рада України
- ухвалила проєкт Постанови про кошторис парламенту на 2025 рік.
- ухвалила звернення до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їхніх міжпарламентських асамблей у зв’язку із тисячним днем з початку повномасштабного збройного вторгнення Росії в Україну – Укрінформ. Його підтримали 324 народні депутати.
- ухвалила закон про позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду держави-агресора чи вчинення інших протиправних дій проти України;
- ухвалила закон щодо уточнення підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації особам, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях;
З 1 грудня 2024 року бронювання працівників здійснюватиметься виключно в електронному форматі через портал «Дія».
Кабінет міністрів
- затвердив порядок управління, моніторингу та контролю видатків за програмою європейської макрофінансової допомоги на 50 млрд євро Ukraine Facility;
- ухвалив рішення, що дозволить отримати 4,8 мільярда доларів у межах проєкту PEACE від Світового банку;
Україна разом зі Світовим банком презентували план змін «Матриця реформ», спрямований, зокрема, на реформування управління публічними інвестиціями.
МЗС України прийняло копії вірчих грамот у новопризначеного посла Китайської Народної Республіки Ма Шенкуня.
Сторона обвинувачення ініціювала заочний розгляд справи експрезидента Віктора Януковича і представників його силового блоку, яких обвинувачують в організації розгону та розстрілів демонстрантів 18-20 лютого 2014 року в Києві. Відповідне клопотання озвучили прокурори під час підготовчого засідання у Броварському міськрайонному суді.
Засідання Верховної Ради України, яке мало відбутися 22 листопада, скасували через ймовірну загрозу удару по Урядовому кварталу.
Україна вперше взяла участь в оборонно-безпековій виставці, яка проходить у Роттердамі вже 35 років поспіль.У виставці взяли участь 10 українських компаній, які виробляють широкий спектр озброєнь.
3 Міжнародна конференція з продовольчої безпеки «Grain from Ukraine» («Зерно з України») 23.11:
- Завдяки ініціативі «Зерно з України» вдалося врятувати від голоду 20 мільйонів людей – Володимир Зеленський, Президент України;
- В межах ініціативи Grain from Ukraine відправили понад 280 тисяч тонн агропродукції – Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України;
- За час роботи зернового коридору через обстріли РФ пошкоджений 321 об’єкт портової інфраструктури – Зеленський;
За результатами аудиту рішень щодо визначення підприємств, установ і організацій критично важливими свій статус втратили 5% підприємств – Мінекономіки.
ЕКОНОМІКА ВІЙНИ
За 10 із половиною місяців 2024 року експорт товарів з України у грошовому еквіваленті перевищив показник усього минулого року. Станом на 17 листопада Україна експортувала товарів на 36,3 млрд дол. За підсумками минулого року цей показник становив 36,2 млрд дол.
Держбюджет України поповнився на 3,94 млрд гривень від продажу АТ «Об'єднана гірничо-хімічна компанія».
Видатки загального фонду державного бюджету за січень – жовтень 2024 року становили 2,7 трлн грн, що на 13,2% більше проти минулорічного показника за цей період.
У березні 2025 року відбудеться підвищення пенсій на рівень інфляції, що частково покриє зростання споживчих цін.
Близько 120 тис. українців витратили нарахований за вересень й отриманий у жовтні «Національний кешбек» – переважно на поповнення мобільного зв'язку та комунальні послуги.
Від початку Великої війни інвестиції фізичних осіб у державні облігації зросли з 25,5 млрд грн до 72,61 млрд грн.
Експортно-кредитне агентство України (ЕКА) у січні-жовтні 2024 року збільшило підтримку експорту на третину – до 6,59 млрд грн порівняно з 4,99 млрд грн за аналогічний період минулого року.
ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
20.11 The Washington Post повідомив, що президент США Джо Байден санкціонував надання Україні американських протипіхотних мін.
Європейські партнери продовжуватимуть військову підтримку України: ЄС використає €1,4 мільярда із заморожених активів РФ для військові закупівлі для України.
Міністерство фінансів США оголосило про запровадження нового пакету санкцій проти Росії в рамках домовленостей на рівні G7, які охоплюють обмеження проти «Газпромбанку», десятків інших банків та фінансових установ.
Велика Британія ввела санкції проти українського олігарха Дмитра Фірташа та пов’язаних з ним осіб, зокрема його дружини, через корупцію – сайт британського уряду.
22.11 стало відомо, що Канада передала Україні новітню систему протиповітряної оборони NASAMS, обіцяну минулого року.
Велика Британія розширює свою військову підтримку Україні, надаючи пакет фінансування у 7,5 млн фунтів стерлінгів (майже 9,5 млн дол.) на нові ударні та розвідувальні безпілотники для України.
21.11 У Сенаті провалилася спроба республіканців завадити Байдену списати Україні $4,6 мільярда. Сенат США не підтримав ініціативу сенатора Ренда Пола, який намагався заблокувати рішення президента Джо Байдена щодо списання половини боргу України за позикою, наданою як економічна допомога.
21.11 Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу та колишнього міністра оборони Йоава Галланта. МКС видав ордер на арешт командувача військовим крилом ХАМАС Мухаммеда Діаба Ібрагіма аль-Масрі – Укрінформ.
Президент США Джо Байден розкритикував рішення Міжнародного кримінального суду видати ордер на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, назвавши таке рішення обурливим – сайт Білого дому.
США переглядають ядерну стратегію на тлі посилення потенціалу Китаю і Росії. Основні положення нової стратегії включають плани стримування кількох ядерних суперників одночасно, інтеграцію неядерних можливостей підтримки ядерного стримування, управління ескалацією у відповідь на обмежені ядерні або високо конвенційні неядерні напади, а також розширені консультації з союзниками та партнерами для зміцнення колективної безпеки.
23.11 польські фермери заблокували ПП «Медика-Шегині» на 48 годин, але акція може продовжитися.
23.11 генеральний секретар НАТО Марк Рютте зустрівся з обраним президентом США Дональдом Трампом у Палм-Біч, штат Флорида. Йшлося про питання глобальної безпеки, що стоять перед Альянсом.
Дональд Трамп розглядає можливість призначення Річарда Гренелла, колишнього керівника розвідки, на посаду спецпредставника з питань російсько-української війни. Деякі позиції Гренелла можуть змусити українських лідерів замислитися. У липні він виступив за створення «автономних зон» як засобу врегулювання війни, а також припустив, що не буде прихильником вступу України до НАТО в найближчій перспективі.
Президентка Європарламенту Роберта Мецола виступає за передачу Німеччиною крилатих ракет Taurus Україні – WAZ. Мецола висловила припущення, що зміна курсу, можливо, буде після парламентських виборів у ФРН.
Україна може отримати від Німеччини 4 тис. високотехнологічних дронів, якими керує штучний інтелект та які мають захист від засобів РЕБ. Цю зброю вже застосовували в боях на півдні та сході України.
Рада ЄС 18 листопада розширила правові рамки для застосування обмежувальних заходів проти фізичних осіб та установ, причетних до постачання іранської зброї до Росії.
У Варшаві 19.11 проходила зустріч міністрів закордонних справ країн «Великої пʼятірки» Євросоюзу (Польщі, Німеччини, Франції, Італії, Іспанії), а також Великої Британії.. Йшлося про геополітичну ситуацію в Європі, допомогу Україні, а також про обороноздатність й трансатлантичну співпрацю.
КОМЕНТАР: Максим Джигун, політолог: «Зустріч у Варшаві важлива вже хоча б усвідомленням європейцями факту: як би не закінчилась (заморозилась) війна, підтримувати Україну доведеться. Це буде гарантією безпеки для Європи. Вони знатимуть, що ми – щит, захищений європейським та американським озброєнням і зможуть на якийсь час перегорнути тему України і займатися собі своїм business as usual».
Ліван та «Хезболла» погодилися на пропозицію Сполучених Штатів про припинення вогню з Ізраїлем, але висловили зауваження до її змісту.
Федеральний уряд Німеччини відзвітував про передачу Україні чергової партії військової допомоги, до якого увійшли боєприпаси для БМП Marder, 47 протимінних транспортних засобів із захистом від засідок (MRAP), одна РЛС TRML-4D і 4 САУ Panzerhaubitze 2000 із запасними частинами.
Європейський інвестиційний банк виділив 14,5 млн євро на поліпшення муніципальної інфраструктури у постраждалих від війни Миколаєві та Дніпрі.
Литва виділила перші €10 мільйонів у рамках довгострокової угоди на виробництво української далекобійної зброї.
Дональд Трамп оголосив про майбутнє призначення інвестора Скотта Бессента на посаду міністра фінансів США.
У Польщі анонсували старт президентської кампанії 8 січня, перший тур виборів відбудеться у травні. Партія Туска оголосила свого кандидата на посаду президента Польщі. Кандидатом на від Громадянської коаліції (KO) став мер Варшави Рафал Тшасковський.
ВІЙНА&ЖИТТЯ
22.11/ Путін фантазує про «поділ України»: Захід не піде на новий Мюнхен-1938
ЦИТАТА: «Схоже, що Москва нав’язливо – прямо і завуальовано – пропонує союзникам України новий «Мюнхен-1938», коли було підписано вирок Чехословаччині. Чи можна хоча б уявити, що Захід на це піде? Експерти твердо запевняють: Та нізащо!»
21.11/ Атака «Рубежем»: Росія намагається переламати Захід в небі України
ЦИТАТА: «Нещодавньою масованою атакою, прийняттям нової ядерної доктрини та ударом «Рубежем» Росія заочно відповіла на всі можливі варіанти мирного плану Трампа, озвучені його радниками та консультантами. Відповіла повторенням ультимативних вимог і ляпасами на наміри заморозити конфлікт, змусити її до територіальних компромісів».
20.11/ План стійкості може стати першою Українською доктриною
ЦИТАТА: «Українці втомилися від обіцянок, які часто залишаються на папері, і ставляться до подібних ініціатив із природним скепсисом. З одного боку, це зумовлено запізнілістю таких рішень, з іншого – знеціненням самого поняття «план» (мовляв, нас знову годують черговим планом). Тому надзвичайно важливо, щоб усі озвучені кроки швидко набули конкретного наповнення».
19.11/ Леніє Умерова, 26-річна звільнена бранка Кремля: В одиночній камері розмовляла з предметами, щоб чути свій голос і тренувати його
ЦИТАТА: «Були такі періоди, коли я тижнями ні з ким не говорила – за день можеш сказати 2-3 слова на перевірці, і все. У мене пропадав голос. Тоді я починала розмовляти з предметами у своїй камері, щоб чути свій голос і тренувати його».
19.11/ 1000 днів повномасштабної війни проти України: що вона означає для світу
ЦИТАТА: «Повномасштабна війна стала найбільшим стрес-тестом для української держави. І Україна цей тест успішно проходить, демонструючи власну інституційну спроможність. Сили оборони протистоять загарбникам на полі бою, захищають цивільне населення в тилу від ударів російських ракет і дронів».
18.11/ Дрони для ЗСУ: звідки брати гроші на мільйони «пташок»
ЦИТАТА: «Можемо дати більше дронів, але замало фінансування – це глобальна проблема української галузі безпілотників. Близько 200 великих приватних виробників дронів розвиваються семимильними кроками і потребують змін, які дозволили б реалізувати весь виробничий та розробницький потенціал і завалити нарешті фронт безпілотниками».
Підготувала Марина Дмитрів, Київ