Огляд «Війна в Україні за тиждень» з 2 по 8 грудня
Обраний президент США Дональд Трамп: «Зеленський і Україна хотіли б укласти угоду і зупинити божевілля». Президент Зеленський: 43 тисячі українських воїнів загинули за час повномасштабної війни
ГОЛОВНЕ ЗА ТИЖДЕНЬ
Новообраний президент США Дональд Трамп заявив про необхідність негайного припинення вогню в Україні та початку переговорів. «Зеленський і Україна хотіли б укласти угоду і зупинити божевілля», написав Трамп, додавши, що «вони (українці – ред.) безглуздо втратили 400 000 солдатів і набагато більше цивільних.
08.12 Президент Зеленський повідомив, що від початку повномасштабної війни Україна втратила 43 тисячі воїнів, які загинули на полі бою. 370 тисяч випадків надання допомоги пораненим, і це з урахуванням, що в нашій армії приблизно 50 відсотків поранених повертаються у стрій, і фіксуються всі поранення, зокрема легкі й повторні. Також від 24 лютого 2022 року Україні уже вдалося повернути з Росії 3935 людей: 3767 воїнів та 168 цивільних.
06.12 в Україні відзначали День Збройних сил. Президент Зеленський передав Силам оборони України першу партію новітніх ракет-дронів «Пекло». «Пекло» український виробник створив з нуля в рекордні терміни – протягом року.
07.12 Президент Зеленський був з візитом у Парижі, де провів низку зустрічей з главами держав. У Єлисейському палаці у тристоронньому форматі відбулася зустріч президента Зеленського з президентом Франції Макроном та обраним президентом США Дональдом Трампом. Зустріч тривала 35 хвилин. Президент заявив, що всі учасники висловили прагнення, щоб війна закінчилася якнайшвидше і справедливо.
07.12 в Україну надійшла друга партія літаків F-16 від Данії. Наразі «повітряний щит» України посилений додатково.
07.12 міністерство оборони США оголосило про виділення Україні нового пакета військової допомоги на суму 988 млн доларів. Він включає: ракети для HIMARS; безпілотники; обладнання, компоненти й запасні частини для обслуговування та ремонту артилерійських систем і бронетехніки.
МЗС України заявило, що маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО. Запрошення України до НАТО зараз стане дієвою протидією російському шантажу та позбавить Кремль ілюзій щодо можливості перешкодити євроатлантичній інтеграції України.
В Україні відновлене та масштабоване серійне виробництво крилатих ракет Р-360 комплексу «Нептун». Модифіковані ракети здатні вражати цілі на більшій дальності. Також новий стартап реалізував проєкт ракети «Паляниця», яка вже вийшла у серійне виробництво.
05.12 Президент Володимир Зеленський підписав указ про введення санкції проти проросійської влади Грузії, зокрема мільярдера експрем'єра Бідзіни Іванішвілі і його поплічників. Президент Грузії Саломе Зурабішвілі привітала запровадження Україною санкцій проти ряду грузинських посадовців.
3-4 грудня міністри закордонних справ країн Альянсу під час зустрічі у Брюсселі погодили активні заходи з протидії гібридним атакам та ворожій діяльності проти країн НАТО. Водночас генсек Рютте утримався від коментарів щодо можливості запрошення України до Альянсу, натомість наголосив, що союзники повинні посилити військову допомогу для України, щоб вона могла, якщо вирішить, вести переговори з Росією з позицій сили. Глава МЗС Андрій Сибіга під час зустрічі сказав, щоУкраїна просить країни Північноатлантичного альянсу знайти можливість передати щонайменше 20 систем протиповітряної оборони для того, щоб надалі ефективно відбивати повітряні атаки Росії.
ВІЙНА ВИГЛЯДАЄ ТАК
02.12/ Несвітайлов: втрата Сирії – потужний удар по репутації РФ на світовій арені
03.12/ Інтерв’ю Нація непереможних: Андрій Луценко про актора зі зброєю в руках, нове життя драмтеатру в Маріуполі та колег-зрадників
05.12/ Шортс_Васильков: волонтерський рух – унікальна річ для всього світу
06.12/ Опитування: День ЗСУ: що бажають українським воїнам кияни та гості столиці
06.12/ Рябцев: кібератаки можуть порушити систему управління електростанції
02.12/ Виставка техніки для розмінування в Києві
02.12/ Гуцульські коні допомагають у реабілітації військовослужбовців
03.12/ Передова хірургічна група 110-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ в Запорізькій області
04.12/ Робота артилерійського розрахунку 110-ї Запорізької окремої бригади Сил територіальної оборони на Запорізькому напрямку
06.12/ Презентація ракети-дрона «Пекло» до Дня ЗСУ відбулася у столиці
06.12/ Наслідки російського обстрілу одного з районів Запоріжжя
НА ФРОНТАХ
Верховний головнокомандувач
- 03.12 на засіданні Ставки Верховного головнокомандувача заслухав доповіді щодо виробництва в Україні дронів, ракет та артилерії
- 03.12 заслухав доповідь головнокомандувача ЗСУ Сирського про ситуацію на різних напрямках фронту. Курахівський та Покровський напрямки залишаються найбільш складними. Є непогані оборонні результати на Запорізькому напрямку.
Атаки по РФ
За даними ГУР, у Росії третина об'єктів паливного сектору уражена або пошкоджена внаслідок спецоперацій українських військових. У РФ є великі проблеми з їх відновленням, тому що йдеться про імпортне обладнання.
04.12 у Росії дрони атакували авіабазу біля Рязані та порт у Новоросійську – Телеграм-канал Astra. На військовому аеродромі в Дягілєво за 500 кілометрів від лінії фронту дислоковані літаки-заправники Іл-76, бомбардувальники Ту-22МС. Поруч із базою розміщений завод, на якому обслуговуються бомбардувальники Ту-22М, ракетоносці Ту-95МС та військово-транспортні літаки Іл-76. Також атаковано порт у Новоросійську.
04.12 у чеченській столиці Грозному в ніч на середу прогриміли вибухи, був атакований один з об'єктів полку поліції спеціального призначення (ППСП) імені Ахмата Кадирова.
07.12 морські безпілотники підрозділу Військово-морських сил ЗСУ завдали прицільних ударів по російських системах спостереження на захоплених газових платформах біля узбережжя тимчасово окупованого Криму. Системи спостереження противника знищено.
05.12 Кіберфахівці ГУР здійснили успішну масштабну кібератаку на системи російського підсанкційного «Газпромбанку», який входить до трійки найбільших банків РФ. Внаслідок потужної DDOS-атаки клієнти «Газпромбанку» втратили доступ до онлайн-банкінгу та мобільного кабінету користувача банку. Сотні тисячі росіян не змогли здійснити перекази коштів та онлайн-розрахунки через непрацюючі додатки «Газпромбанку».
06.12 партизани «АТЕШ» влаштували диверсію на залізниці між Москвою та Курською областю. Була порушена логістика ворога: затримано постачання палива та військової техніки, призначених для російських військ на лінії фронту.
Бойові дії
04.12 головнокомандуючий ЗСУ Сирський заслухав посадових осіб за напрямками діяльності. Головнокомандувач визначив конкретні завдання щодо стабілізації обстановки на загрозливих напрямках, нарощення бойових спроможностей ЗСУ, зокрема створення резервів.
Середньодобові втрати російських окупантів у війні проти України досягли у листопаді рекордного показника. 28 листопада був зафіксований новий рекорд втрат на війні – 2030 осіб за день – вперше втрати перевищили 2000 за добу. У листопаді 2024 року втрати Росії становили 45 680 осіб.
КОМЕНТАР: Олександр Коваленко, військовий оглядач групи «Інформаційний спротив»: «Втрати серед російських окупантів протягом жовтня і листопада не просто досягли рекордних показників, а перевищили мобілізаційний потенціал Росії, який протягом більшої частини 2024 року коливався в межах 35-40 тисяч осіб щомісяця. Якщо Сили оборони України збережуть цей темп, ворог опиниться в умовах дефіциту особового складу, що матиме критичні наслідки для його армії».
В Україні у 2024 році створили 10 нових батальйонів розмінування, а парк машин механізованого розмінування збільшився з двох одиниць до 52.
За тиждень у боях в Торецьку ворог втрачає у середньому 500 військових. Окупанти просуваються, однак просування рахують будинками.
За даними DeepState, на Покровському напрямку російські загарбники посилюють наступ, зокрема, через село Жовте, рухаючись у напрямку Новотроїцького та Шевченка. Також є ймовірність, що вони можуть вийти на вогневий контроль дороги з Павлограда до Покровська, що матиме неприємні наслідки.
02.12 бійці 80-ї окремої десантно-штурмової Галицької бригади Десантно-штурмових військ Збройних сил України взяли в полон 11 росіян у Курській області РФ.
Підрозділи Військово-морських сил ЗСУ протягом листопада знищили 5610 російських загарбників, 31 бойову броньовану машину та 15 танків ворога.
Є вірогідність того, що Північна Корея може збільшити свій контингент на війні в Україні до 100 тисяч військових. Контингентом північнокорейських військ у РФ командують три генерали, і їх максимально приховують.
08.12 Сили оборони зачистили один з кварталів у Часовому Яру від ворожої піхоти, якій вдалося пройти через Канал і закріпитися в руїнах.
03.12 бійці Сил спеціальних операцій ЗСУ під час двох нальотів у Курській області РФ знищили 17 російських загарбників та змусили здатися в полон ще вісьмох.
Станом на 03.12 російські окупанти підтягують резерви для бойових дій на Курахівському, Времівському, Покровському напрямках. Залучаються жінки, які раніше були засуджені в РФ.
На Харківщині, в районі села Новомлинськ, Куп'янського району, 03.12 противник намагався захопити та утримати плацдарм на правому березі річки Оскіл. Маючи перевагу в силах, ворог навіть переправився через водну перешкоду. Українські захисники, за підтримки артилерії та БпЛА, вибили противника з плацдарму.
Спроби вирівняти лінію фронту на Курахівському і Покровському напрямках даються ворогу великими втратами у живій силі та техніці, загарбники залучають для штурмів стратегічні резерви.
04.12 на Курахівському напрямку ворог вдається до масових штурмів, що дає йому змогу просуватися вперед. ЗСУ проводять активну оборону, намагаючись відновити положення по лінії бойового зіткнення.
Російські окупанти планують розпочати наступ на Херсон і вже зібрали 300 човнів, щоб перетнути Дніпро.
Станом на 05.12 населений пункт Новий Комар, що розташований у Волноваському районі Донецької області та входить до Великоновосілківської селищної громади, знаходиться під контролем Сил оборони. Ворога звідти вибили.
05.12 воїни Сил спеціальних сперацій Збройних сил України в Курській області зайшли на російські позиції, знищили 17 військовослужбовців РФ та ще 12 взяли в полон.
Російські окупанти проводять у Торецьку безперервні піхотні штурми, не шкодуючи своїх солдатів і намагаючись виснажити Сили оборони.
05.12 Сили оборони провели вдалий контрштурм на Торецькому напрямку в селищі Неліпівка (Донецька область).
ТИЖДЕНЬ В ЦИФРАХ І КАРТИНКАХ
Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 02.12 по 08.12 Донецької, Херсонської, Запорізької та Харківської областей 19 людей загинули, 78 отримали поранення.
НАСЛІДКИ ВІЙНИ
Втрати. Воєнні злочини
Президент Зеленський сказав, що дослідники Єльського університету ідентифікували сотні українських дітей із Донецької та Луганської областей, яких викрала Росія з лютого 2022 року.
У російському полоні помер мер тимчасово окупованого Дніпрорудного Василівського району Запорізької області Євген Матвєєв, якого ворог захопив у полон майже три роки току. Його тіло повернули додому під час останнього обміну.
Суспільство
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець спростував інформацію російського омбудсмена Тетяни Москалькової про українських військовополонених, яких нібито не погоджуються забирати додому. У ЗМІ з’явилася інформація, що російський Омбудсмен Тетяна Москалькова опублікувала списки полонених, яких нібито «не хоче» забирати Україна. В опублікованому Москальковою списку 630 осіб. За даними ГУР, в оприлюдненому російською омбудсманом Тетяною Москальковою списку українських військовополонених, яких нібито Україна «не хоче», є семеро громадян, які вже повернулись на батьківщину.
Від початку повномасштабної війни в Україні внаслідок російської агресії зруйновані або пошкоджені 2167 медзакладів.
Культура
В Україні внаслідок російської агресії зазнали пошкоджень 1 222 пам’ятки культурної спадщини, з них у листопаді – 43. Війна забрала життя 135 українських митців та 93 медійників.
УКРАЇНСЬКИЙ ТИЛ
Президент Зеленський
- 04.12 звільнив Тамілу Ташеву з посади постійного представника Президента України в Автономній Республіці Крим.
- 05.12 у зверненні до учасників конференції, присвяченій правозахисній роботі, що проходить у Києві сказав, що щонайменше шість мерів та голів громад перебувають у російському полоні і світ мало реагує на те, що в Росії роблять з українськими полоненими.
- 05.12 під час телефонної розмови з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте обговорив важливість для України отримання запрошення до НАТО та підсилення бойових бригад боєприпасами.
- 05.12 увів у дію рішення РНБО щодо протидії загрозам національній безпеці у сфері охорони здоров’я в особливий період.
- 05.12 підписав Закон про збільшення доступного житла для внутрішньо переміщених осіб, який, зокрема, передбачає інвентаризацію нерухомості.
В інтерв’ю японському інформаційному агентству Kyodo News сказав:
- що контактів між його командою та командою обраного президента США Дональда Трампа «повинно бути більше».
- хочеться, щоб політика Сполучених Штатів не змінилася, щоб Сполучені Штати не шукали компроміс між вбивцею і жертвою. Це дуже важливо. Справедливий мир через сильну позицію України – це нормально.
- для України важливий союз Сполучених Штатів і Європи. Це страшно втратити. Я впевнений, що ми цього не втратимо.
- зараз українська армія не має достатньо сил, щоб повернути тимчасово окупований Крим, для цього треба знаходити дипломатичні шляхи.
- Крим «стратегічний» не тільки для України. Він стратегічний в принципі для світу. Бо той, хто контролює Крим, той контролює безпеку в Чорному морі.
***
02.12 з неоголошеним візитом до Києва прибув канцлер ФРН Олаф Шольц. Президент України Володимир Зеленський і Федеральний канцлер ФРН Олаф Шольц відвідали українських військових, поранених у боях проти російських загарбників; оглянули безпілотники з розумним компонентом та поспілкувалися з представниками компаній-виробників; провели переговори про посилення українського повітряного щита, системи ППО. Олаф Шольц оголосив про пакет військової допомоги на 650 млн євро, що надійде в Україну у грудні цього року і додав, що Німеччина надаватиме Україні подальшу військову підтримку, але не ракети Taurus.
***
Під час Форуму з розмінування «Demine Ukraine Forum 2024» прем’єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що сьогодні потенційно замінована територія становить близько 139 тис. км кв., що більше, ніж площа Греції, Болгарії чи Австрії. Вдалося повернути в експлуатацію майже 35,5 тис. кв. кілометрів української землі. Від російських мін постраждали понад 760 цивільних, серед них 86 дітей.
05.12 Верховна Рада ухвалила звернення до парламентів, урядів іноземних держав, міжнародних організацій з нагоди 30-ї річниці підписання Будапештського меморандуму в якому, зокрема, закликала розглянути питання правових підстав перебування РФ у складі членів ООН.
05.12 під головуванням очільника ГУР МОУ Кирила Буданова відбулося перше засідання Ради Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
Глава МОУ Рустем Умєров сказав, що у 2025 році для Сил оборони буде поставлено понад 30 000 ударних безпілотників DeepStrike, які здатні діяти на великих відстанях і з високою точністю вражати цілі.
05.12 прем'єр-міністр Денис Шмигаль відвідав Харківську область, де побував на будівництві укриттів для одного з ліцеїв та закладу дошкільної освіти. Роботи зі спорудження фортифікацій на Харківщині виконані на 99,9%, побудовано та облаштовано 800 опорних пунктів. Ще понад 200 млн грн уряд виділив для Харківщини на облаштування укриттів та безпечних умов у лікарнях.
05.12 виповнилося 30 років з часу підписання Меморандуму про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, відомого як Будапештський меморандум.
КОМЕНТАР: Роман Безсмертний, дипломат: «Будапештський меморандум став яскравим прикладом того, як декларації залишаються лише словами, якщо під них не закладені реальні інструменти виконання… Документ сам по собі не є гарантією. Гарантії реалізуються через конкретні заходи: створення систем ПРО і ППО, військових баз, механізмів спільного моніторингу та контролю. Натомість Україна покладалася на те, що текст меморандуму, як частина міжнародного права, працюватиме «автоматично». Це виявилося хибним припущенням. Це наша помилка і досвід одночасно».
Міноборони у листопаді кодифікувало понад 120 зразків озброєння і техніки для Сил оборони. Близько 90% з них – нові зразки зброї та техніки вітчизняного виробництва – пресцентр Міноборони.
З 1 жовтня командирам військових частин було надано право здійснювати призов без участі ТЦК. Цим порядком вже встигли скористатися більше двох тисяч військовозобов’язаних та резервістів.
У військовослужбовців, які вперше самовільно залишили частину (СЗЧ), є право добровільно повернутися на службу до 1 січня 2025 року з поновленням соціальних гарантій.
Кабінет Міністрів:
- ухвалив рішення про перейменування Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій на Міністерство національної єдності України.
- затвердив Положення про урядового уповноваженого з питань реформування митних органів та призначив на цю посаду гендиректора АТ «Укрпошта» Ігоря Смілянського.
- схвалив постанову, що запроваджує експериментальний проєкт «єЧерга» для бронювання часу перетину кордону.
Верховна Рада
- призначила Олексія Чернишова на посаду віце-прем'єр-міністра України – міністра національної єдності України.
- схвалила в цілому законопроєкт про зміни до Бюджетного кодексу України.
- на 8 місяців відтермінувала введення в дію Закону України «Про лобіювання».
- ухвалила закон про запобігання підкупу іноземних посадовців.
- ухвалила закон, який ліквідовує Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) та запроваджує посилений контроль за діяльністю організаторів азартних ігор та лотерей.
Україна за січень – вересень 2024 року виконала 199 із 531 індикаторів до виконання міжнародних програм співпраці на найближчі 10 років.
У «Дії» з 1 грудня відновили бронювання працівників, яке займає до 20 хвилин. «Позитивний результат бронювання автоматично відобразиться в «Резерв+».
Наглядова рада групи «Нафтогаз» обрала виконувачем обов'язків голови правління компанії Романа Чумака, який до цього обіймав посаду фінансового директора компанії й погодила початок відбору кандидатів на цю посаду.
04.12 у Києві представили нову громадську нагороду – медаль «Незламним героям медіа», якою відзначатимуть журналістів під час війни.
Виконувачкою обов'язків постійного представника Президента України в Автономній Республіці Крим призначено заступницю постпреда Ольгу Куришко.
Експерти Інституту масової інформації (ІМІ) в листопаді зафіксували в Україні 27 випадків порушення свободи слова. З них 19 випадків – російські злочини, зокрема, обстріли журналістів, пошкодження приміщень медіа, погрози, кібератаки та юридичний тиск.
ЕКОНОМІКА ВІЙНИ
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що тарифи на газ, тепло та електроенергію не будуть зростати до кінця опалювального сезону.
Міністр фінансів України Сергій Марченко, голова НБУ Андрій Пишний та віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс підписали меморандум про взаєморозуміння та кредитну угоду між Україною та ЄС щодо залучення до 35 млрд євро макрофінансової допомоги (MFA).
Міністр фінансів Сергій Марченко підписав угоду з ЄС про створення Механізму кредитного співробітництва для України (ULCM), який дозволить використовувати доходи від заморожених активів РФ для погашення позик на суму до 45 млрд євро в межах ініціативи G7 ERA.
Міжнародні резерви України за листопад зросли на 9,1% і на 1 грудня 2024 року становили 39,9 млрд доларів США.
Три українських АЕС майже повністю відновили виробництво електроенергії. На Хмельницькій, Рівненській та Південноукраїнській АЕС працюють вісім з дев’яти реакторів, один перебуває в стані зупинки.
В Україні з 1 грудня 2024 року почала роботу оновлена система електронних платежів (СЕП) Національного банку – СЕП-4.1.
Україна з початку 2024/2025 маркетингового року (МР) експортувала 18,380 млн тонн зернових та зернобобових культур.
У листопаді 2024 року Україна експортувала 6,2 млн т аграрної продукції, що на 6,5% менше, ніж у жовтні цього року.
Минулого місяця митниця виконала індикативний показник надходжень на 78,7%, спрямувавши до бюджету 51,3 млрд грн платежів.
Чистий корпоративний кредитний портфель банків у гривні за останні 12 місяців зріс майже на 22%, що перевищує темпи зростання економіки.
ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Новий голова Європейської ради Антоніу Кошта скликає 19 грудня перший саміт під своїм керівництвом, на який він, зокрема, запросив Президента України Володимира Зеленського.
Компанія SpaceX уклала угоду з Пентагоном на розширення доступу України до більш захищеної, мілітаризованої версії своєї супутникової мережі Starlink – Starshield.
04.12 українська делегація на чолі з Андрієм Єрмаком зустрілася з високопоставленими представниками обраного президента Дональда Трампа, відповідальними в новій команді за формування політики на українському напрямі.
Обраний президент США Дональд Трамп допустив, що американську допомогу Україні може бути зменшено після його вступу на посаду 20 січня.
Президент Фінляндії Александер Стубб ухвалив рішення про надання Україні нового пакета допомоги на суму 25 мільйонів євро, у який, зокрема, увійде зимове спорядження для українських військових.
Нідерланди нададуть Україні додаткові 22 мільйони євро на ініціативи, пов'язані з розвитком кіберстійкості та систем протиповітряної оборони.
Сполучені Штати ввели нові санкції, спрямовані на ліквідацію незаконної фінансової мережі, яка допомагала російській еліті обходити обмеження за допомогою цифрових активів.
Міністр оборони Нідерландів Рубен заявив, що дискусія в європейських країнах про відправлення військових в Україну почалася, але говорити про це зараз передчасно.
КОМЕНТАР: Володимир Огризко, ексглава МЗС України, керівник Центру досліджень Росії: «Чи можуть окремі країни-члени НАТО вживати якихось дій? Та звісно, що можуть, діючи не як члени НАТО, а як члени ООН, які відповідно до Статті 51 Статуту ООН, надають допомогу країні, що стала жертвою збройної агресії…Кожна суверенна держава може на національному рівні прийняти відповідне рішення про те, що вона хоче допомогти жертві агресії протидіяти самій агресії».
Спікер Палати представників Майк Джонсон заявив, що не буде ставити на голосування запит адміністрації 46 президена США Джо Байдена з додатковими 24 мільярдами на допомогу Україні.
06.12 представники країн Європейського Союзу не змогли схвалити 15-й пакет санкцій проти Росії, спрямований проти її «тіньового флоту» – Reuters. Члени ЄС повернуться до розгляду пакета пізніше.
Чеські волонтери з групи Skupina D у рамках ініціативи Drony Nemesis зібрали понад 203,7 мільйона крон (більш як 8 млн євро) на дрони для України. Цієї суми достатньо для закупівлі 20 тисяч FPV-дронів. Придбано вже 15 тис., з яких 12 тис. уже передано українській армії, ще 3 тис. доставлять до Різдва.
Швеція і Данія підписали контракти зі шведським виробником військової техніки BAE Systems Hägglunds щодо закупівлі 205 БМП СV 90, з яких 40 одиниць – для України.
Генерал-лейтенант Кіт Келлог, якого новообраний президент США Дональд Трамп висунув на посаду спеціального представника з питань Росії та України, на запитання, що він думає щодо ідеї про те, щоб закінчити війну, прийнявши Україну до НАТО (маючи на увазі пропозицію Президента Зеленського про частковий вступ України до НАТО), Келлог сказав що не робитиме жодних заяв на цю тему, оскільки це залежить від рішень президента Трампа, коли він вступить на посаду – FoxNews. Водночас Келлог додав, що, хоча Трамп ніколи не викладав свої пропозиції на стіл, але він «дуже серйозно ставиться до обіцянки закінчити війну».
Канцлер ФРН Олаф Шольц не бачить потреби навчати українських військових застосувати ракети Taurus, адже не планує передавати їх Києву, а також не розглядає можливості відправляти солдатів Бундесверу в Україну після завершення війни. Глава МЗС Німеччини Анналена Бербок допустила участь німецьких військових у місії в Україні в разі перемир'я.
Уряд Китаю, у відповідь на обмеження Сполученими Штатами постачання до КНР передових чипів, заборонив експорт до США критично важливих для виробництва мікросхем та військової продукції мінералів галію, германію та сурми.
Конституційний суд Грузії не прийняв до розгляду позови президентки Саломе Зурабішвілі та депутатів від опозиції щодо скасування результатів парламентських виборів 26 жовтня.
В Грузії тривають протести. До акцій біля парламенту Грузії приєдналися студенти, представники громадянського суспільства та політичних партій. Вони протестують проти рішення владної партії «Грузинська мрія» відкласти переговори про вступ до ЄС до 2028 року.
КОМЕНТАР: Олег Саакян, політолог: «Якщо цей протест стане протестом не одного покоління, а хоча б двох, тоді він отримає шанс дійсно стати революцією…Грузія в точці біфуркації. Грузини наважились спробувати переломити сценарій російського поглинання. «У найближчі місяці Грузія піде по умовному українському сценарію або по умовно білоруському».
Ситуація в Сирії:
- Голова Національної коаліції сирійської революції та опозиційних сил Хаді Аль-Бахра оголосив 08.12 про падіння режиму Башара Асада, який правив 24 роки.
- Прем’єр-міністр Аль-Джалалі заявив, що він не має наміру залишати Дамаск і готовий передати владу будь-якому керівництву, обраному сирійським народом.
- За даними ЗМІ, після втечі з Сирії існує «дуже висока ймовірність», що президент Сирії Башар Асад 8 грудня міг загинути в авіакатастрофі.
- Армія оборони Ізраїлю заявила, що зайняла нові позиції в буферній зоні між Ізраїлем і Сирією на Голанських висотах після падіння режиму Башара Асада. Також Ізраїльські військові завдали низки авіаударів по складах зброї на півдні Сирії.
- Росіяни виводять кораблі з сирійської бази у Тартусі та перекидають залишки озброєнь й військової техніки літаками з авіабази Хмеймім.
- Сирійский диктатор Башар Асад, чий режим був повалений у неділю, 8 грудня, перебуває у російській столиці Москві разом зі своєю родиною.
ВІЙНА&ЖИТТЯ
02.12/ Російсько-українська війна: не регіональна, але чи Третя світова?
ЦИТАТА: «…Якщо говоримо про сьогоднішню Третю світову як про гарячу, то ми дещо випереджаємо події. Але говорити про сьогоднішню Третю світову як про війну політичну, економічну, ідеологічну, кібернетичну, то тоді так – це справді Третя світова».
04.12/ «Головна місія – евакуювати людей»: Історія волонтера, якого атакував ворожий дрон на Донеччині
ЦИТАТА: «Дрон влучив у переднє колесо. Коли я трішки прийшов до тями, побачив, що з мого автобуса капає паливо і другий дрон летить. У той момент я думав, що це – вже все….Я намагався повзти, але не міг. Дивлюсь, а нога висить, майже відірвана, кістку розтрощило. Перші думки в той момент… «це п@здець». Але у мене було дике бажання жити. Я точно розумів, що хочу жити…»
04.12/ «Вставав і йшов, і так аж до вершини»: Як ветерани на протезах піднялися на засніжену Говерлу
ЦИТАТА: «Зараз переповнюють емоції. Відчуваю втому і радість одночасно. Було важко підніматися, протезована нога боліла. Я чотири чи п’ять разів за маршрут сідав і думав зупинитися. Але бачив своїх товаришів, які продовжували підйом. Значить, вони можуть, а я не можу? Вставав і також ішов, і так аж до вершини».
05.12/ 30 років Будапештському меморандуму: Зрада? Безцінний досвід? Друге дихання?
ЦИТАТА: «Цей документ – лише клаптик паперу, який приніс Україні гіркий досвід. І що створення потужних збройних сил та членство країни у НАТО (та ЄС) – це єдиний рецепт, який здатний забезпечити нашій країні безпеку в сучасному світі».
06.12/ 33 роки ЗСУ: від мільйонної армії – до знову мільйонної армії
ЦИТАТА: «Неймовірним феноменом можна визначити 33-річний шлях ЗСУ – лише неповних три роки тому, окрім самих українців, в нашу армію не вірив практично ніхто, сьогодні – їх прикладу аплодує весь світ… «Вірю в ЗСУ» – такі слова сьогодні з гордістю скаже кожен українець».
Підготувала Марина Дмитрів, Київ