Чому зарано говорити про те, що РФ стала використовувати у рази менше КАБів, та які причини

Блоги

На тижні що минув ворог точно не використав якусь найменшу кількість КАБів, а офіційна статистка говорить зовсім про інше

Днями по українських ЗМІ пронеслось, що РФ стала менше використовувати так званих коригованих авіаційних бомб, серед яких наймасовіші – плануючі з комплектом УМПК. Мовляв, мова йде, що їх стало ледь не вдвічі менше. А разом із цим почались з'являтися різноманітні пояснення цьому.

Водночас офіційна статистика, говорить про дещо іншу ситуацію. Для цього можливо прослідкувати за даним, які озвучуються Володимиром Зеленським під час звернень. Зокрема цієї неділі, 15 грудня, він повідомив, що ворог за тиждень що минув (09-15.12) використав близько 630 так званих КАБів.

І хоча інформація щодо використанням ворогом цих боєприпасів за тиждень 02-08.12 не оголошувалась, є данні за останній тиждень листопада (25.11 – 01.12) – близько 500. Тобто у порівнянні із цим періодом кількість КАБів, які використав ворог, навіть збільшилась.

Але якщо дивитися далі, то дійсно, в інші три тижні листопада ворог використовував по 800-900 КАБів щотижня. А от між 21 та 27 жовтня – було оголошено про 1100 одиниць. Що є рекордним показником, бо в інші тижні мова йшла про ті самі 800-900 одиниць. Водночас якщо взяти літній період, то 12-19 серпня ворог застосував 750 КАБів, 8-14 липня 700, за перший тиждень липня – 600, а за останній тиждень червня – 800.

І хоча офіційна статистика щодо застосування РФ КАБів не є повною та систематичною, вже можливо помітити, що витрата ворогом близько 600 таких авіаційних боєприпасів на тиждень не є аномальним показником. Інша справа, що у порівнянні із піком наприкінці жовтня їх витрата дійсно зменшилась.

Причиною цього називають дозвіл на використання ATACMS по території РФ, що змусило ворога відвести свою тактичну авіацію подалі. Водночас заборона на використання цих балістичних ракет по РФ була скасована ще нібито 17 листопада, після чого якраз й був рекорд використання ворогом КАБів.

Су-34 з УМПК

На застосування КАБів могла вплинути погода й здебільшого не як фактор нельотних умов для формально всепогодних літаків тактичної авіації, а як аспект певного зниження ефективності російських розвідувальних БПЛА. Бо використання КАБів вимагає інформації щодо координат об'єктів, а якраз дрони й відповідають за значний відсоток виявлених цілей. На це також цілком логічно впливає й зменшення їхньої кількості завдяки використанню українських зенітних дронів, якими удалось знищити вже сотні російських розвідувальних БПЛА.

Водночас дані за літо прямо показують, що тоді ворог також мав тижні, під час яких використовувалось 600 КАБів. При цьому виною була точно не літня погода і точно не втрати у дронах розвідниках, бо тоді найкращою ідеєю протидії ним вважався Як-52.

Причиною зниження використання ворогом КАБів часом називають проблеми із вичерпанням льотного ресурсу фронтових бомбардувальників Су-34. Але РФ навряд чи має суттєві проблеми із цим, бо час від часу рапортує про виготовлення нових Су-34 та Су-35, що прямо вказує на відсутність катастрофічних проблем у цій галузі. Також навряд чи є суттєві проблеми з виробництвом самих модулів УМПК, детальна розбірка яких демонструє відсутність надскладних компонентів та адаптованість до масового виробництва.

І з огляду на все це, лише відповідні за часовим проміжком статистичні дані зможуть дозволити оцінити реальну інтенсивність використання ворогом того чи іншого виду озброєння. А от пошук реальних причин цього може бути більш ніж складним і мова скоріше буде йти про комплексний вплив безлічі факторів, які склались в один час.

Defense Express