Огляд «Війна в Україні за тиждень» з 18 по 22 грудня
Україна вже отримує кошти із заморожених активів РФ. «Новошахтинський завод нафтопродуктів» РФ уразили ракети та дрони українського виробництва. Україна має лазерну зброю «Тризуб», яка може збивати літаки на висоті близько 2 км
ГОЛОВНЕ ЗА ТИЖДЕНЬ
Командувач Сил безпілотних систем ЗСУ Вадим Сухаревський сказав, що Україна має лазерну зброю. Ми є п’ятою у світі країною, що володіє цим видом озброєння. Називається зброя «Тризуб», і вона може збивати літаки на висоті близько 2 км. Подробиці чи технічні характеристики Сухаревський не повідомив.
16.12 Рада міністрів ЄС із закордонних справ в Брюсселі ухвалила 15-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів проти Росії, в який увійшли 54 людини та 30 організацій і в якому передбачено низку заходів для захисту європейських компаній і рекомендації якнайшвидше вийти з російського ринку. Вперше погоджено перелік осіб, на яких поширюються санкції ЄС за гібридні атаки та підривну діяльність проти європейських країн.
КОМЕНТАР: Володимир Зеленський, президент України: «Є санкції проти тіньового танкерного флоту, який Росія використовує, щоб фінансувати агресію. І це зараз важливий крок: і всі російські танкери, усі компанії та фізичні особи, які допомагають Росії фінансувати війну, – щоб усі вони зрештою були санкціоновані. Треба продовжувати цей тиск на Росію і не давати їм адаптуватись до санкцій».
З січня Євросоюз передаватиме Україні 1,5 млрд євро на місяць. Гроші надають у рамках бюджетної допомоги.
18.12 Під час цього візиту Президента Зеленського до Брюселя він зустрівся з лідерами й главами урядів Франції, Німеччини, Італії, Данії, Нідерландів, Польщі, Чехії, Генеральним секретарем НАТО, Президентом Євроради й Президенткою Єврокомісії. 19.12 Президент України взяв участь у роботі Європейської Ради, де зустрівся з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, з президентом Європейської ради Антоніу Коштою.
18.12 Президент Зеленський під час прямої лінії з читачами Le Parisien:
- Жодна країна чи лідер світу не має права вести переговори з Росією від імені України. Будь-який діалог з Кремлем можливий лише за наявності узгодженого плану дій і виключно з позиції сили.
- Новообраний президент США Дональд Трамп знає про небажання України здаватись і заморожувати війну.
- Україна отримує недостатньо допомоги, щоб перемогти у війні. Водночас партнери могли б посилити українські спроможності виробляти та мати сучасну зброю, інвестуючи таким чином в оборону Європи.
- Лише за погрози використати ядерну зброю світ мав би запровадити проти Путіна санкції.
- Київ отримував сигнали від деяких світових лідерів щодо зниження мобілізаційного віку. Однак Україна зосереджена на збереженні життя молоді та розвитку технологічності армії.
- У України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія «фізично» контролює, але Захід може вплинути на Путіна, щоб змусити його сісти за стіл переговорів.
- Україна неодноразово просила у США передати їй ліцензії на виробництво систем Patriot, проте позитивної відповіді не отримала.
Україна отримала другий транш у 4,1 мільярда євро від Європейського Союзу за програмою Ukraine Facility. Виконали всі зобов'язання.
Європейська комісія оголосила про рішення надати Україні макрофінансову допомогу у вигляді кредиту у 18,1 мільярда євро, який буде виплачуватися протягом 2025 року рівними частинами, перший транш очікується у січні.
Україна почала отримувати перші кошти із заморожених активів РФ – Світовий банк надає $2 мільярди.
19.12 сталася наймасштабніша кібератака на державні реєстри України за останній час – росіяни вчинили спробу порушити роботу критично важливої інфраструктури держави. За кібератакою на реєстри Мін’юсту стоять хакери ГРУ Генштабу ЗС РФ, загрози втрати даних з держреєстрів немає, усі дані збережені.
21.12 міністр оборони Рустем Умєров телефоном обговорив з очільником Пентагону Ллойдом Остіном подальшу військову підтримку України та засідання Контактної групи у форматі «Рамштайн», яке відбудеться на початку січня 2025 року.
У столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді відбувся матч-реванш, в якому український боксер Олександр Усик вдруге переміг британця Тайсона Ф'юрі. 12-раундовий поєдинок завершився перемогою Усика, який здобув 23-ту перемогу поспіль у професійній кар'єрі (12 нокаутів). Після перемоги над Тайсоном Ф’юрі підняв над головою унікальну шаблю гетьмана Івана Мазепи.
Генштаб ЗСУ на статтю The Guardian відповів, що інформація про переведення з ППО у піхоту є недостовірною, хоча підтвердив, що бійцями Повітряних сил доукомплектовують інші частини. Тhe Guardian з посиланням на військових у протиповітряній обороні пише, що дефіцит на фронті в Україні став настільки гострим, що Генеральний штаб наказав «і без того виснаженим підрозділам ППО» вивільнити більше людей, щоб відправити їх на фронт як піхоту. У Повітряних силах заявили, що в піхоту не переводять операторів західних ЗРК, які пройшли навчання за кордоном, а також що ППО не стала менш ефективною через переведення фахівців Повітряних сил у піхоту.
ВІЙНА ВИГЛЯДАЄ ТАК
16.12/ Гетман: Що буде з доларом, зарплатами і виробництвом? Економічний прогноз на 2025 рік
16.12/ Командири нашої перемоги: Роман Гривнак про участь солдатів КНДР, СЗЧ, рекрутинг, трансформацію у командара і нашу перемогу
17.12/ Інтерв’ю Нація непереможних: Костянтин Гуменюк про унікальні операції на фронті, досвід на крові та емоційне вигорання медиків
17.12/ Шортс_Гуменнюк: наші військові хірурги – піонери в сучасних операціях
20.12/ Відео: Росія атакувала Київ балістикою: є загиблі та поранені, розтрощені будинки і авто
17.12/ Омбудсман відвідав харківську метрошколу
18.12/ У Києві відкрили реабілітаційний центр для важкопоранених
19.12/ У Києві дітям загиблих захисників і захисниць передали новорічні ялинки і подарунки
19.12/ У Дніпрі попрощалися з актором і військовим Яковом Ткаченком
20.12/ Наслідки російської ракетної атаки в Голосіївському районі столиці
20.12/ Костел Святого Миколая, пошкоджений внаслідок російської ракетної атаки
НА ФРОНТАХ
Атаки по РФ
Вранці 21 грудня щонайменше 7 безпілотників вдарили по російській Казані, деякі влучили в житлові будинки, один з яких – 32-поверхова елітна будівля. Аеропорт Казані тимчасово закрили на прийом і випуск літаків – ЗМІ. Жителі столиці Татарстану повідомили про звуки вибухів, які лунають з місцевого порохового заводу. Керівник Центра протидії дезінформації Андрій Коваленко сказав, що дрони могли атакувати Казанський пороховий завод – одне із ключових підприємств російського військово-промислового комплексу.
19.12 у Генштабі ЗСУ підтвердили ураження ще одного стратегічного об’єкта російських загарбників АТ «Новошахтинський завод нафтопродуктів» у Ростовській області РФ і пожежу на установці каталітичного крекінгу ЕЛОУ-АВТ-2.5.
КОМЕНТАР: Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації при РНБО: «Дизельне паливо і авіагас є критичними ресурсами для військової техніки, танків, бронемашин та авіації. Завод забезпечує постачання цих видів палива для російської армії. Близькість заводу до кордону з Україною робить його важливим для російської логістики війни. Тому цей завод є воєнною ціллю».
17.12 Підрив начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту збройних сил РФ генерал-лейтенанта Ігоря Кириллова є спецоперацією СБУ.
16.12 дрони Служби безпеки влаштували пекельну «бавовну» на артилерійських та мінометних складах біля села Маркіне на тимчасово окупованій території Донецької області.
18.12 Ростовську область РФ атакували ракети, під ударом було місто Каменськ-Шахтинський – росЗМІ. Імовірно, атаковано Таганрозький металургійний завод. У місцевих пабліках опубліковано відео на яких видно вибухи і дим.
20.12 у тимчасово окупованому Донецьку зафіксували прильот – атаковано будівлю так званого «Міністерства державної безпеки ДНР».
20.12 у Московській області на аеродромі «Астафьево» 12 грудня вибухнув військово-транспортний літак Ан-72.
У ніч на 22 грудня в Орловській області РФ дрони атакували нафтобазу, внаслідок атаки знову сталося загоряння на об'єкті паливної інфраструктури у селищі Сталевий кінь. Нафтобаза в Орлі є важливим логістичним об’єктом, який підтримує угруповання російських військ у Курській, Брянській та Бєлгородській областях, а також ті, які ведуть бойові дії в Харківській області.
Бойові дії
16.12 український снайпер ГУР з позивним Лектор ліквідував російського солдата на відстані 2069 метрів. Це стало рекордом України з дальності ліквідації супротивника у калібрі 338 Lapua Magnum. Абсолютний рекорд дальності для цього калібру належить британському снайперу Крейґу Гаррісону, який у 2009 році ліквідував ворога на відстані 2475 метрів.
Сили оборони України 20.12 відмінусували рекордну кількість окупантів – 2200.
18.12 міністр оборони Рустем Умєров відвідав оперативно-стратегічне угруповання військ «Хортиця» та Сили безпілотних систем Збройних сил України.З командувачем ОСУВ «Хортиця» генерал-майором Андрієм Гнатовим міністр обговорив ситуацію на фронті та нагальні потреби військ.
Штурмові підрозділи військ КНДР доукомплектовують новим особовим складом після втрат, яких вони зазнали 14 і 15 грудня в районах сіл Плєхово, Ворожба, Мартинівка Курської області РФ.
У Міноборони зазначили, що Сили оборони 14 грудня знищили рекордну кількість російської автотехніки – 181 автомобіль. Йдеться про вантажівки різного призначення та легку автомототехніку.
16.12 десантники 77-ої окремої аеромобільної Наддніпрянської бригади разом з батальйоном ударних БПАК «АХІЛЛЕС» відбили масований наступ бронетехніки противника на Борівському напрямку.
16.12 бійці Сил спеціальних операцій ЗСУ знищили в Курській області РФ взвод російських військовослужбовців, які на трьох бронетранспортерах намагалися штурмувати позицій українських військ. Ще кілька росіян взято в полон.
16.12 українські Сили оборони відновили позиції біля Колесниківки на Куп’янському напрямку у Харківській області.
16.12 біля Успенівки на Донеччині Сили оборони проводять операцію, яка передбачає «максимальне вимотування ворога, знищення його ресурсу, збереження нашого особового складу».
16.12 сили оборони України успішно відбили атаки російських військ біля Піщаного, що поблизу Покровська. Наразі у Покровську немає російських диверсантів, а бої на околицях міста припинилися.
17.12 бійці прикордонної бригади «Помста» на Сіверському напрямку успішно відбили масштабну атаку ворога, який намагався прорватися в бік Сіверська. Ліквідовано 14 загарбників, ще 12 – важкопоранені.
17.12 стало відомо, що воїни 8-го полку спеціального призначення ССО ім. Князя Ізяслава Мстиславича організували гарячий прийом північнокорейським військам у Курській області РФ. Протягом трьох днів оператори ССО знищили 50 ворожих військових та поранили ще 47.За даними ЦПД, росіяни кидають військових КНДР у бій біля Суджі без підтримки техніки.
18.12 Головком Сирський сказав, що кількість російських окупаційних військ в Україні постійно збільшується: у 2024 році на наших землях «перебувають додатково 100 тисяч російських солдатів».
18.12 сили оборони ведуть бої з російськими загарбниками на південно-східній околиці та в міській забудові південної частини Курахового та в Часовому Ярі, укріплення на деяких позиціях ЗСУ зруйновано.
У ніч проти 18 грудня аналітики проєкту DeepState повідомили про окупацію росіянами села Сонцівка Донецької області.
Втрати Північної Кореї на війні, розв’язаній Росією проти України, вже перевищили 200 військових.
19.12 на Куп’янському напрямку Сили оборони зупинили механізований наступ противника та уразили і знищили 21 одиницю бронетехніки ворога.
19.12 ситуація загострюється на Оріхівському напрямку, де окупанти збільшили кількість артилерійських обстрілів. Біля Нестерянки ворог намагається захопити одну з панівних висот, однак це йому не вдається.
20.12 російські диверсанти спробували просунутися в напрямку Херсона, але зазнали невдачі.
20.12 у ЗСУ спростували оточення українських бійців біля Успенівки та Трудового.
21.12 Україна отримала від Польщі два гелікоптери Мі-8 та один Bell 412-HP . Їх передали Харківському національному університету внутрішніх справ для навчань та тренування майбутніх пілотів – Василь Боднар, посол України у Польщі
На найгарячіших напрямках фронту на сході (21.12) (у Кураховому, Часовому Яру і Торецьку) бої наразі тривають у міській забудові і є ознаки того, що Росія буде накопичувати війська.
21.12 росіяни намагалися покращити положення, тому наступали з бронетехнікою біля Кучерівки та Синьківки, в напрямках Тернів та Зеленого Гаю. Українські військові знищили техніку росіян і відбили штурми. Водночас РФ намагалась атакувати українські позиції біля Великої Новосілки – теж безрезультатно.
22.12 на Куп’янському напрямку відбили потужний штурм ворога, знищили бронетанкову групу противника. Особовий склад противника через втрату техніки не зміг проводити маневри та наступ. Намагався сховатися у лісосмузі, де його було ліквідовано ударами дронів.
ТИЖДЕНЬ В ЦИФРАХ І КАРТИНКАХ
Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 16.12 по 22.12 Донецької, Херсонської, Чернігівської, Запорізької, Дніпропетровської та Харківської областей 8 людей загинуло, 73 отримали поранення.
НАСЛІДКИ ВІЙНИ
Втрати. Воєнні злочини
З лютого 2022 року зафіксовано понад 4800 випадків використання ворогом за наказом російського генерала Ігоря Кіріллова хімбоєприпасів.
22.11 110 ОМБР ім. генерал-хорунжого Марка Безручка поширила відео із черговим злочином росіян – розстрілом воїнів, які здалися у полон. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомить ООН та Міжнародний комітет Червоного Хреста про розстріл російськими військовими ще пʼятьох полонених захисників України.
За час повномасштабного вторгнення Росії в Україну підтверджено 177 випадків страти українських військовополонених, 109 із них – цього року.
У російському полоні перебувають понад 16 тисяч цивільних громадян України, з яких вдалося звільнити 168.
Упродовж 2024 року Росія здійснила 12 масштабних ударів безпосередньо по енергетичній інфраструктурі України, випустивши при цьому близько 1100 крилатих і балістичних ракет по її об’єктах.
З початку повномасштабного вторгнення РФ внаслідок нещасних випадків, пов’язаних з мінами та вибухонебезпечними залишками війни, постраждали 1087 осіб. Серед них – 16 дітей, які загинули, ще 88 – дістали поранення.
Україна повернула з Росії тіла 503 полеглих захисників.
Організація Об’єднаних Націй з лютого 2022 року офіційно зафіксувала загибель понад 12,3 тисячі осіб в Україні внаслідок російської агресії, а також понад 27,8 тисячі поранених.
На війні загинула письменниця і волонтерка Євгенія Духопельнікова. Вічна пам'ять Героїні...
Соціальна сфера
Станом на середину грудня 2024 року РФ пошкодила 1938 та зруйнувала вщент ще 297 об’єктів медзакладів. Найбільших втрат зазнали лікарні на Харківщині, Донеччині, Миколаївщині, Київщині, Чернігівщині, Дніпропетровщині, Херсонщині та Запоріжжі.
Екологія
Аварія російських танкерів у Керченській протоці сталася через недбалість керівництва судноплавних компаній. Регіональної екологічної катастрофи у Чорному морі через вилив понад 4 тисяч тонн мазуту не станеться, але мікрофлора зазнає значного впливу.
УКРАЇНСЬКИЙ ТИЛ
Президент Зеленський
- вніс на ратифікацію Конвенцію Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями (Нікосійську конвенцію 2017 року);
- підписав закон, який розширює перелік отримувачів/набувачів гуманітарної допомоги на період воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення;
- зустрівся з працівниками енергетичної галузі та відзначив їх державними нагородами;
- під час відеорозмови з президентом Чехії Петром Павелом обговорив можливість відкриття у Чехії представництва Міністерства єдності та оприлюднив оборонні потреби України у засобах ППО та бронетехніці;
- звільнив українських послів у низці держав;
- призначив послів в низці країн;
- скасував указ про призначення Еміне Джапарової Постійним представником України при міжнародних організаціях у Відні;
- призначив Мар'яну Бецу головою Національної комісії України у справах ЮНЕСКО та увільнив з цієї посади Ірину Боровець.
***
17.12 Президент Володимир Зеленський у Львові зустрівся з прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском, який повідомив що Польща готує наступний пакет допомоги Україні, але власна безпека у пріоритеті.
18.12 до Києва прибув міністр закордонних справ Австралії Пенні Вонг, який провів зустріч з главою МЗС Андрієм Сибігою. Стало відомо, що Україна звернулась до Австралії із запитом про додаткову військову допомогу; Австралія перерахує 50 мільйонів євро Європейському банку реконструкції та розвитку, щоб допомогти Україні отримати доступ до позики на реконструкцію, та зробить внесок до Фонду енергетичної підтримки України на суму 6,39 мільйона доларів США.
До Києва прибув новопризначений прем’єр Литви Гінтаутас Палуцкас і делегація міністрів. Литва оголосила про готовність інвестувати у виробництво ракети-дрона «Паляниця» та цьогоріч дає €10 мільйонів на данську ініціативу з виробництва зброї в Україні.
21.12 Президент Зеленський повідомив, що Україну відвідав Білл Бернс з останнім візитом на посаді директора ЦРУ: «Ми з ним провели багато зустрічей за час цієї війни, і я вдячний за допомогу. Зазвичай про такі зустрічі не повідомляють публічно, і всі наші зустрічі – і в Україні, і в інших європейських країнах, і в Америці, і в інших частинах світу – відбувались без офіційного інформування».
***
Міноборони
- кодифікувало та допустило до використання у Силах оборони новий безпілотний літальний апарат SOVA-10 українського виробництва;
- кодифікували і допустили до постачання універсальний наземний роботизований комплекс CRAB-LS вітчизняного виробництва.
За три тижні з моменту старту декларування вогнепальної зброї, яка була знайдена громадянами, українці задекларували вже більше 1 тисячі одиниць, 59 – здали поліції.
НАК «Нафтогаз України» підтвердила відповідність своєї антикорупційної системи міжнародному стандарту ISO 37001:2016 «Системи управління щодо протидії корупції».
17.12 на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України
- США виділили на підтримку України 177 мільярдів доларів, але не всі гроші і пакети допомоги ще дійшли – Зеленський.
- Посередники у відносинах з Трампом не потрібні – Зеленський.
- Сили оборони ведуть активні бойові дії на ділянці фронту загальною протяжністю понад 1170 кілометрів. Найбільш складна ситуація зараз на Покровському та Курахівському напрямках – Сирський.
- За програмою «єВідновлення» громадянам були погоджені виплати за пошкоджене майно на 8,4 мільярда гривень та видано житлових сертифікатів на суму 19,5 мільярда гривень – Шмигаль.
- По всій країні триває монтаж та запуск енергетичного обладнання, наданого міжнародними партнерами; в експлуатацію запущено вже понад 50% переданих у громади об’єктів – Олексій Кулеба.
- Переговори про мир розпочнуться тоді, коли у ворога не залишиться ресурсів на війну – Єрмак.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 16 грудня під час розмови з прем'єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо сказав, що Україна не буде продовжувати транзит російського газу після завершення чинного контракту, але не відмовляється від обговорення транзиту газу неросійського походження.
17.12 голова депутатської групи «Платформа за життя та мир» у Верховній Раді Юрій Бойко прийшов на допит до СБУ. Служба безпеки викликала політика на допит щодо його останніх заяв про «радикалів» і «заборону говорити рідною мовою», тобто російською, в Україні. Після його допиту в СБУ Юрій Бойко записав відео з вибаченням перед українцями. До того ж він назвав Путіна воєнним злочинцем.
Кабінет міністрів
- спрямував на будівництво фортифікацій у третій лінії оборони понад 37 млрд грн;
- розподілив 41,429 млн грн субвенції з державного бюджету на облаштування укриттів у закладах середньої освіти Харкова;
- призначив Юлію Гнатюк тимчасовою виконувачкою обов'язків голови Українського інституту національної пам’яті;
- утворив Координаційний штаб з питань реалізації державної ветеранської політики;
- схвалив проєкт закону «Про Єдиний державний реєстр ветеранів війни»;
- урегулював порядок закупівлі безпілотних систем та РЕБ вітчизняного виробництва, що діє протягом воєнного стану.
Міністерство цифрової трансформації разом з українськими банками створили єдину Дія.Картку, на яку можна буде отримувати усі виплати від держави.
Верховна Рада
- ухвалила закон про створення єдиного реєстру військовослужбовців;
- ухвалила у другому читанні закон щодо формування та ведення переліку терористичних організацій (груп);
- ухвалила за основу проєкт закону №9558 про внесення змін до деяких законів щодо удосконалення організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації;
- прийняла у цілому законопроєкт про ліквідацію медико-санітарних експертних комісій (МСЕК), починаючи із наступного року;
- виключила депутата Юрія Бойка з комітету з питань прав людини;
- звернулась до Президента Зеленського із запитом позбавити депутата Юрія Бойка звання «Герой України»;
У застосунку «Армія+» запрацював функціонал, який дозволить військовослужбовцю подати рапорт на поновлення на службі після самовільного залишення частини (СЗЧ).
В Єдиному держреєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів автоматично з’являється лише те бронювання працівника, що оформлене через портал «Дія», за інших умов слід додатково звертатися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
21 грудня 2024 року за дорученням Президента Зеленського внаслідок успішної операції ГУР МО та МЗС України з території Сирії через Ліван евакуйовано 34 людини – 31 громадянина України та трьох громадян Сирії, родичів громадян України.
Після важкого поранення і тривалої реабілітації власна кореспондентка Укрінформу в Запорізькій області Ольга Звонарьова отримала державну нагороду – орден «За заслуги», яким її було відзначено Указом Президента від 28 червня.
У Збройних силах України створено підрозділ із захисту культурної спадщини. Це є черговим заходом імплементації положень частини другої статті 7 Конвенції про захист та збереження культурних цінностей у випадку збройного конфлікту.
16 грудня в пресцентрі Укрінформу відбулося нагородження переможців Київського рейтингу Укрінформу «Театральний інфобум – 2024».
КОМЕНТАР: Сергій Череватий, гендиректор «Укрінформу»: «Два роки я був поза Києвом, на сході України, але мені вже вдалося подивитися кілька вистав, і я переконався, що український театр живе, пульсує, діє, генерує цікаві нові театральні форми. І я переконаний, що це тільки початок, і після нашої перемоги (в якій я не сумнівався з першого дня і досі) український театр на фоні, на жаль, цієї великої трагедії, яку ми переживаємо, покаже ще дуже багато не тільки для українського, а й для європейського, світового театру».
ЕКОНОМІКА ВІЙНИ
Міжнародний валютний фонд підтвердив прогноз зростання ВВП України на рівні 4% цього року та 2,5-3,5% – наступного та водночас спрогнозував відчутне покращення цього показника в 2026-2027 роках – МВФ.
У 2024 році Укрзалізниця досягла рекордного показника у перевезенні вантажів із початку повномасштабної війни – 148 мільйонів тонн.
Загальна сума касових видатків загального фонду держбюджету становила 3 трлн грн за січень – листопад 2024 року, що на 365,7 млрд грн, або на 13,9%, більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Експорт товарів з України за січень – жовтень 2024 року сягнув 34,7 млрд дол. США, що на 15,7% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Водночас імпорт українських товарів збільшився на 10% – до 57,4 млрд дол. США.
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило кредитний рейтинг НАК «Нафтогаз України» на рівні «СС».
ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ
Майбутній радник з питань безпеки адміністрації Дональда Трампа Майк Волтц заявив про можливість розглянути пропозиції прем’єра Угорщини щодо «різдвяного перемир'я», але відмовився озвучити деталі. Президент Зеленський сказав, що так звані ініціативи прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана щодо припинення вогню, миру та обміну полоненими є політичним піаром, і угорський прем’єр не має мандату на такі перемовини.
КОМЕНТАР: Володимир Фесенко, політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»: «Мирні ініціативи» Орбана – це його самопіар і спроба штучно підняти свою політичну вагу, уявити себе в ролі великого та впливового міжнародного гравця, заодно просунути себе в ролі потенційного посередника у майбутніх мирних переговорах. Навряд чи це узгоджено із Трампом. Якби це була ініціатива Трампа, то він і висував би її від свого імені. Трамп не схильний ділиться славою. Він має бути головним миротворцем, а не віддавати цю роль Орбану».
21.12 після тривалих суперечок Палата представників Конгресу США ухвалила резолюцію, щоб запобігти урядовому шатдауну – всього за кілька годин до півночі, коли офіційно минає термін поточного фінансування уряду.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у Білорусі під час зустрічі з російською уповноваженою з прав людини Тетяною Москальковою передав посилки та листи українським полоненим. Також відбулася верифікація списків полонених та репатріація тіл.
Уряд США оголосив санкції проти мережі банківських установ у КНДР, Росії й Китаї, а також російських нафтових компаній та північнокорейських високопосадовців, які дозволяють режиму в Пхеньяні отримувати незаконні прибутки в обхід обмежень.
Уряд Норвегії виділяє 2,7 млрд норвезьких крон (241 млн доларів США) на зміцнення Військово-морських сил України, розмінування, тренування українських солдатів та на захист людей від російських атак.
Уряд Італії схвалив 10-й пакет військової допомоги Україні. Вміст нового пакета військової допомоги Україні, як і в попередні рази, є засекреченим, також публічно не оголошуються терміни його відправлення – ANSA.
Німецький парламент, Бундестаг, у понеділок, 16 грудня, очікувано висловив недовіру уряду Олафа Шольца, відкривши шлях до дострокових парламентських виборів у лютому 2025 року.
Путін не отримає запрошення на саміт Групи 20 від Південно-Африканської Республіки через ордер Міжнародного кримінального суду на його арешт.
На саміті Об’єднаних експедиційних сил (Joint Expeditionary Force, JEF) у Таллінні лідери країн-учасниць узгодили, що їхня допомога Україні у 2025 році перевищить 12 млрд євро, обговорювали можливість миротворчої операції в Україні.
Німецький концерн Rheinmetall отримав замовлення на поставку в Україну ще 20 бойових машин піхоти Marder в рамках військової допомоги. Вартість замовлення не розголошують.
Уряд Великої Британії оголосив про нові санкції проти 20 танкерів, які незаконно перевозили російську нафту, та надання Україні допомоги для відновлення енергосистеми.
Південна Корея запровадила санкції проти 11 фізичних і 15 юридичних осіб, причетних до військового співробітництва між КНДР і Росією та підтримки війни РФ проти України.
Сенат Чехії у середу, 18 грудня, визнав масову депортацію кримських татар актом геноциду.
Кандидат на посаду спецпредставника США з питань України і Росії в команді Дональда Трампа Кіт Келлог у січні планує відвідати Київ та ряд інших європейських столиць. У МЗС України сказали, що дата візиту в Україну Келлога з команди Трампа вже визначена.
У Сполучених Штатах колегія виборників 17 грудня затвердила перемогу Дональда Трампа на виборах президента країни.
Документальні фільми про війну в Україні «Порцелянова війна» та «Одного разу в Україні» потрапили до коротких списків номінантів на 97 премію «Оскар» Американської академії кінематографічних мистецтв і наук.
Велика Британія передасть Україні пакет військової допомоги обсягом 225 мільйонів фунтів стерлінгів ($286 мільйонів), у тому числі на посилення ВМС та протиповітряної оборони.
Данія виділила 2,1 мільярда данських крон (більш як 281 мільйон євро) на зміцнення української протиповітряної оборони. До нього також входить фінансовий внесок у забезпечення українських винищувачів F-16 – Радіо Свобода.
Швейцарія виділяє майже 45 мільйонів швейцарських франків (48,3 мільйона євро) на допомогу Україні протягом зимового періоду.
Норвегія виділила $232 мільйони на військову підтримку України.
Польща надасть 2,5 млн злотих (близько 637 тис. дол. США) на підтримку проєктів з протимінної діяльності в Україні.
У польському Жешуві розгорнули системи NASAMS, які захищатимуть хаб допомоги для України.
До Дамаска вперше за понад 10 років прибула американська делегація для перемовин з представниками угруповання «Хаят Тахрір аш-Шам» (ХТШ), яке нині контролює країну.
Прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив, що східний кордон країни залишиться закритим на невизначений термін.
Нідерланди спільно з партнерами вклали понад 200 млн євро для Талліннського механізму, основним завданням якого є зміцнення цифрової безпеки України.
ВІЙНА&ЖИТТЯ
16.12/ Трамп назвав дозвіл на удари по РФ помилкою. Але він може передумати
ЦИТАТА: «Головним фактором, що може змусити Трампа переглянути свої погляди, є поведінка Росії. Росія неодноразово демонструвала нездатність дотримуватися домовленостей. Це можна використовувати як доказ того, що Кремль лише намагається виграти час, не маючи наміру припиняти агресію. Таке усвідомлення може змусити його змінити свою політику на більш проукраїнську».
17.12/ Туреччина і Росія: вже не партнери, ще не вороги
ЦИТАТА: «Поки що модальність відносин між Росією і Туреччиною взагалі не зміниться. Де можна співпрацювати – продовжать, де конкурували – залишиться боротьба. Туреччина не зацікавлена бути в якомусь одному таборі, прагне балансувати між політичними центрами… Не думаю, що Ердоган не допоможе Москві, якщо буде вигідно. Якщо захоче повернутися до ролі посередника у нашій війні і для цього посприяти РФ – так і вчинить».
20.12/ Кремлівський пацієнт: стан погіршується – і політично, і психічно
ЦИТАТА: «Путінська щорічна «пряма лінія», об’єднана з пресконференцією, цього разу, здається, встановила рекорд за ступенем неадекватності чи навіть божевілля її головного персонажа. В інші часи над цим легко було б глузувати, висміювати. Не дарма ж в інформаційному полі вже з’явилося та набуло популярності визначення жанру цього дійства – «стендап Путіна».
Підготувала Марина Дмитрів, Київ