Пам’яті історика Вадима Стецюка

Хвилина мовчання

Умів надихати своїми розповідями про історію України

Історик, викладач та екскурсовод Вадим Стецюк загинув на війні 28 листопада 2022 року.

"Порядна, сором'язлива, дотепна людина неабиякої фізичної сили. Говорив мало і тихо, але завжди влучно. Прекрасний фахівець, з яким я планував провести у Кам'янці-Подільському, де він був доцентом, конференцію з вірменських, єврейських, польських та українських громад ранньомодерного Кам'янця. У найжахливіших снах не бачив, що доведеться писати некрологи загиблим учням. Не для того, Вадиме, не для того ми збиралися влітку 2014 року вивчати єврейську історію Східної Європи. Вклоняюся твоїй пам'яті", - повідомив про загибель воїна історик, літературознавець та есеїст Йоханан Петровський-Штерн.

Вадим народився у Кам’янці-Подільському, і з цим містом пов’язане його життя та наукова діяльність. Там він закінчив школу та історичний факультет Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка. Далі Вадим продовжив навчання в аспірантурі та працював шкільним учителем, а згодом – викладачем кафедри історії свого рідного університету. Захистив кандидатську дисертацію, став доцентом і вступив у докторантуру.

Вадим цікавився історією Правобережної України, зокрема Поділля й Волині, був членом спільноти української юдаїки та автором понад 120 наукових публікацій. Паралельно з цим працював науковим співробітником Кам’янець-Подільського державного історичного-музею заповідника та проводив екскурсії.   

"Був людиною тямущою, комунікабельною, надзвичайно толерантною, інтелектуальною, зібраною, дуже патріотичною, поважав колег і студентів. У Вадима було багато справ, якими він займався… На жаль, чимало з того, що він запланував, не реалізовано. Це та людина, яка з часом мала посісти одне з провідних місць у нашому науковому середовищі університету, але доля розпорядилася по-іншому. Хотілося б, щоб його біографія продовжувалася", – згадує завідувач кафедри історії України Кам’янець-Подільського національного університету ім. І. Огієнка професор Олександр Завальнюк. 

Із перших днів повномасштабної війни Вадим добровільно став на захист України. Про той час він писав у соцмережах, що зустрів на блокпосту багато свої студентів, які просили сфотографуватися разом із ним, а ще чимало науковців та звичайних чоловіків, які евакуювали сім’ї та поверталися в свої міста.

"Якби рік тому мені сказали, де я святкуватиму наступний День історика, напевне, не повірив би. Але нинішні події – привід ще раз задуматись про значення історії для країни і нації. Як каже мій побратим «Зампотєх» (62 роки, доброволець ЗСУ): «Історію треба вчити, щоб розуміти, за що воюємо»", – писав Вадим у Фейсбуці. 

Після загибелі Вадима на його сторінці у соцмережах студенти та викладачі опублікували багато теплих спогадів. Ті, хто його знали, кажуть, що він умів зацікавлювати та надихати інших розповідями про історію України.

"Ви були дуже крутим. Настільки крутим, що будучи студентами фізмату, ми любили історію України, яку Ви нам викладали. Завжди усміхнений і з добрим словом, навіть до найзбитошніших студентів, навіть до тих, хто вже давно закінчив університет", – поділилася спогадами колишня студентка Олеся Чижевська.   

Вадим поєднував у собі доброту, професіоналізм, любов до людей та життя і мав відмінне почуття гумору. Знайомі згадують його жарт: «Не ходжу до клубу на дискотеку, бо всі студенти до мене кажуть: «Добрий вечір!». 

"Коли йду містом і бачу схоже обличчя, кожен раз здригаюся, не хочеться вірити, неможливо змиритися. А перед очима твій вираз обличчя – такий різний: один, коли ти щось із захопленням розповідаєш, інший, коли жартуєш або мовчки з чимось погоджуєшся. Я пам'ятаю все, кожну дрібничку. Сину, ти був розумний, веселий, добрий, справжній і щирий, тому тебе любили і поважали. Раніше, як мені говорили про тебе щось хороше, я сприймала це як належне, ніби так має бути. Зараз ці щирі відгуки гріють мою душу", – згадує про Героя мама Галина Стецюк.

Вадиму Стецюку посмертно присвоєно звання «Почесний громадянин Кам’янця-Подільського».

Шана і вдячність Герою!

Фото: Фейсбук-сторінка Vadim Steciuk