Павло «Гараж», офіцер 412 полку Nemesis

Павло «Гараж», офіцер 412 полку Nemesis

Командири перемоги

Війна змінюється надзвичайно швидко. Іноді здається, що майбутнє настало ще позавчора

Ми зустрічаємось із Павлом на позивний «Гараж», офіцером 412 полку Nemesis у День добровольця. Тож про традиції відзначення цього Дня також встигаємо поговорити. В проміжку між його насиченим графіком із зустрічами та завданнями нам вдається викроїти кілька хвилин для розмови. Павло зупиняє автівку, трохи послаблює увагу на дорозі й каже:

– Так, я готовий, починаємо?

За час нашої розмови він мало усміхається. Та й приводів, чесно кажучи, для радісних тем у нас не так багато. Говорить він чітко і структуровано. Втім, спогади про свій перший бойовий досвід і добровольче братство ніби знімають напругу: в очах з’являється блиск і теплота. Каже, що за цей час відчуття війни й воєнна машина змінилися кардинально принаймні тричі.

Бойовий досвід мого співрозмовника величезний. Судіть самі. Як каже Павло, «ніколи не був на держслужбі чи в органах», а зараз – один із керівників нового формування. Він прийшов із бізнесу, і саме бізнес-мислення сьогодні допомагає йому на війні.

Павло вважає себе вже професійним військовим. З першого дня Великої війни доєднався до 130-го батальйону ТрО як стрілець, далі був командиром стрілецького взводу, а зараз – заступник командира полку. Його бойовий досвід – Київська битва, бої в Бахмуті у 2022 і 2023 роках. Під час наступу на Кліщіївку командував ротно-тактичною групою з трьох рот 243-го батальйону. У січні 2024 року був переведений на посаду командира РУБАК (розвідувально-ударних безпілотних авіаційних комплексів) у 412 батальйон Nemesis разом з усією своєю ротою. У грудні 2024-го батальйон реорганізовано в 412-й окремий полк безпілотних систем.

За перший рік своєї діяльності полк знищив цілей на більше мільярда доларів, серед них — найцінніша техніка ворога по всій лінії фронту: від понтонної переправи на Луганському напрямку до зенітно-ракетних комплексів та  ППО. 

Саме глобальні зміни у структурі ЗСУ та особливості роботи нової, не лише в українській армії, структурної одиниці – батальйону безпілотних систем – стали приводом для нашої розмови. А День добровольця – нагодою для неї.

ДОБРОВОЛЬЦЯМ ТЕЖ СТРАШНО, АЛЕ ВОНИ ЗНАЮТЬ, ЯК ІЗ ТИМ БУТИ

«Коли все починалося у 2022 році, це був великий шок, стрес. Тоді все було чітко розмежовано: були ті, хто вирішив стати на захист, і ті, хто вирішив тікати. Було чорне і біле. Це був перший час: гелікоптери у Вишгороді, літаки в районі Гостомеля, повітряні бої. Я подумав, що момент для виїзду в безпечне місце втрачений. Тобто дороги забиті, безпечніше залишитися у центрі Києва, вдома. Враховуючи, що у нас було укриття – підземний паркінг. 

Я зрозумів, що ППО, найімовірніше, сильно пошкоджено, і що ми бачимо ці колони, які заходять у Чернігів, Чорнобиль, стоять під Києвом.

Треба щось робити. Нас було троє друзів. Один із нас мав бойовий досвід в АТО, але його побратими вже були на марші, і єдине, куди можна було доєднатися, – це ТрО. Ми думали, що росіяни приїдуть прямо в Київ. Ми знаємо свій район, об'єднаємося, отримаємо зброю, боєприпаси й будемо тут їх зустрічати. Тобто ми будемо партизанами, умовно кажучи.

Було дуже страшно. Я навіть не можу передати. У житті так більше не боявся. Я не боявся так сильно, навіть коли вперше брав участь у стрілецькому бою. Бо тоді я просто прийшов і зрозумів, що не піду звідси. Але в ті перші дні мені було так страшно, що аж нудило. Ну, нічого, звик. Людина така істота – вона до всього звикає.

Я вважаю, що люди, які на початку цього дійства доєдналися до війська, які самі прийшли, розібралися, знайшли своє місце в строю – це активний прошарок нашого суспільства. І попри всі розмови – більшість із нас живі й воюють.

Найкраща організація, яку я бачив, була в роті ТрО. Там були 100% добровольців, жодного мобілізованого. Ви уявляєте, який у нас був настрій? Та ми готові були лопатами росіян убивати.

Наша нинішня армія – це зріз суспільства. Усе те саме, що й у цивільному житті, є в армії. У мене в підрозділі було три адвокати, два електрики, люди з бізнесу. Я теж прийшов із бізнесу. І всі тоді були заряджені на одну ціль – відбивати ворога. Ми маємо захищати країну. Це відчуття, які неможливо передати. У ТрО це відчувалося особливо сильно. Такого добровольчого завзяття в армії я більше не відчував.

ВІЙНА ДРОНІВ – ЦЕ КОЛИ ВСЕ ЗМІНЮЄТЬСЯ НЕ ЗА РІК, А ЗА ТРИ МІСЯЦІ

Звісно, війна змінюється. Я це бачу – вона вже змінилася кілька разів у різних напрямках. Змінилися й люди, які приходять до війська. Вони з іншою мотивацією та поглядами.

У нас у 412-му полку Nemesis немає людей без мотивації. До нас приходять ті, хто свідомо хоче служити тут, хто знає про якість підрозділу, його командування. Вони впевнені, що життя і здоров'я особового складу – пріоритет номер один для всіх командирів. Можливо, тут служать їхні знайомі чи родичі, які підтверджують: тут можна служити гідно.

Багато військовослужбовців переводяться до нас з інших частин і говорять, що у нас служити комфортно. Тут є чітке розуміння завдань і реальний вплив на ситуацію на фронті. Мобілізовані приймають свідоме рішення, маючи можливість обрати посаду відповідно до цивільного досвіду або власних уподобань. Ми намагаємося максимально убезпечити навіть бойові підрозділи – ніхто не відправляє людей «згоріти в полум'ї», виконуючи безглузді накази. Все ретельно планується, забезпечується і продумується.

Ми не стикаємося з відмовами через накази, що можуть призвести до критичних втрат. Завжди є варіанти виконання завдань. Крім того, у нас передбачена обов’язкова програма адаптації. Ми прагнемо проводити базову загальну підготовку на власних полігонах, а якщо це неможливо – відправляємо до перевірених навчальних центрів, де працюють і наші інструктори. Тобто з першого дня ми формуємо згуртований і якісний колектив.

Наш підрозділ має свою філософію, традиції та розуміння роботи. По суті, це корпоративна культура, хоча я не хотів би так це називати. У нас унікальна синергія людей із трьох сфер – бізнесу, державної служби та армії. Є кадрові військові, хоча їх зараз не вистачає. Ми поєднуємо те, чого не мають інші підрозділи: чіткість бізнес-організації, планування та контроль процесів із військовими регламентами та досвідом служби.

Я вважаю себе вже професійним військовим. Військовий, державний та бізнес-підходи не суперечать одне одному, а доповнюють. Усе чітко прописано статутами ЗСУ, але ми додаємо адекватні стандарти виконання, контрольні точки. І це приносить результати.

Частина полку Nemesis сформована наприкінці 2023 року, а вже з лютого 2024-го виконує бойові та спеціальні завдання. У нас є репутація, нас знають. Коли проводимо спільні операції з іншими підрозділами, часто маємо вирішальний вплив. Завдяки якості нашої роботи інші військові підрозділи та бригади радіють, коли ми працюємо в їхній смузі – це означає, що їм стане легше.

Щодо майбутнього. Безпілотники – це новий вид зброї, і стандарти розробляються прямо зараз, на коліні, так би мовити. Методичні рекомендації базуються на практичному досвіді. Ми перші, ми не маємо нічого готового – ми створюємо регламенти, аналітику, стандарти з нуля.

Важливий процес в армії – аналіз післядії та впровадження набутого досвіду. Це дозволяє уникнути повторення системних помилок. Так змінюються регламенти. Війна змінюється надзвичайно швидко. Іноді здається, що майбутнє настало ще позавчора.

Я пам’ятаю 2022 рік, і порівняти його з тим, що відбувається зараз, просто неможливо. Якщо раніше можна було аналізувати зміни раз на рік, потім на пів року, то зараз усе змінюється за три місяці. Тільки з’явилися FPV-дрони – вже є нові способи боротьби з ними. Тільки встановили РЕБи – вже з’явилися оптоволоконні дрони, на які вони не діють. Лише налаштували перехоплення «Мавіків» – FPV-дрони навчилися змінювати частоти. Завтра Китай випустить нові плати із 12 антенами – і все почнеться спочатку.

Якщо ти два місяці не був на фронті – ти вже відстав.

НЕМЕЗИДА – БОГИНЯ ПОМСТИ, ХТО НЕ ЗНАЄ, А НЕМЕЗІС – ПОМСТА 

Я дізнався про цей підрозділ, що є вакантні посади й мені запропонували прийти й познайомитись. Ми проговорили моменти, як все відбувається, як все вони планують. Тоді ж запропонували посаду командира роти ударних безпілотних авіаційних комплексів. Сказав, що я ударними дронами ніколи не працював, не командував, але в мене досвід командування бойовим підрозділом. Зрештою, погодився з умовою: готовий перейти тільки зі своїм особовим складом, зі своїми людьми, з якими ми вже на той момент майже два роки були разом. І нас перевели всім підрозділом.

І ми досі служимо всі разом. Вже четвертий рік.

Ми були одними з перших, хто встали в організаційно-штатну структуру. І я спостерігав, як все тут відбувається – підхід був зовсім не схожим на армійський. Дуже багато було взято з бізнесу. Всі процеси, там, де це було можливо, – оптимізовувались. Там, де треба було визначити пріоритетність, вона визначалася і її дотримувалися.

І мені це дуже подобається й зараз. Я знаю, як працюють інші підрозділи, і хочу сказати, що багато чого в нас вони можуть повчитись.

Чому все-таки Nemesis і яким боком він до безпілотників? Та все дуже просто. Першим основним засобом у нас був безпілотник NEMESIS. Він таку назву мав. Тож і наш батальйон стали називати так. Ніхто не називав по номеру 412-й. Та й у всіх у телефоні я був записаний – Nemesis.

Ми зараз значно розширюємось, тож у пошуках однодумців. Зараз уже не ТЦК мобілізує, а військова частина. Достатньо заповнити анкету. Якщо є бажання, можна пройти на офлайн зустріч у наш рекрутинговий центр. Там нема співробітників ТЦК, там наші рекрутери. Можна поспілкуватися з ними, обрати спеціальність, посаду, запитати про все, що турбує. Після цього, при позитивному рішенні, ви вже будете направлені на базову загальну військову підготовку військовослужбовцем нашої військової частини 412 полку Nemesis.

ТИЛ: ТІ, ХТО НЕ В ЗСУ  ВОНИ РІЗНІ

Тил теж дуже змінився. Ставлення до військових сильно змінилося. Ми все чуємо, все бачимо і знаємо. Я не хочу сказати, що це мене не турбує. Але я не скажу, що не можу з цим миритися. Для мене це прогнозовано.

В будь-якому суспільстві, в будь-якій країні є активний прошарок, хто став добровольцем на початку, хто швидко прийняв рішення.

В мене були в піхотному підрозділі хлопці по 19-20 років і так само були люди за 50. І всі вони добре воювали і воюють. 

Відверто кажучи, я, проаналізувавши проблему, знайшов для себе відповідь: це не має в мене викликати якогось роздратування. До речі, є й у нас колишні «бусифіковані» – я зустрічав таких, що сиділи вдома, потім пішли «за хлебушком» і потрапили в армію і тепер непогано воюють. Вони кажуть: «Ну, якщо я вже потрапив на війну, давай я вже вмирати не буду, а буду Рексом. Буду воювати». І воюють вони завзято, повірте мені.

Є активний шар суспільства, він на війні, є дотичні до війни, працюють на війну, є багато волонтерів і все це – наші люди.

А є ті, хто пристосовується. Не пішли в армію – пристосувалися, щоб туди не потрапити. Для них, якщо ми програємо війну і може не бути такої держави Україна, а на цій території буде держава Росія, – окей, вони пристосуються і до цього...

Я знаю, що хтось має працювати, щоб була забезпечена робота економіки. Хтось вже по здоров'ю або по віку не може. Але є люди, які пристосувались без правил. Якщо ти ховаєшся, тому що боїшся, – це нормально. Ти ховаєшся, ти боїшся, ти сидиш вдома, окей, це нормально. Якщо ти кинув свою гарно оплачувану роботу і став сантехніком в ЖЕКу, бо там є бронювання,  – це теж ок, ти знайшов легальне рішення. Але коли ти «переплив Тису», або в 40 років вирішив стати студентом, або був спортсменом і тут отримав статус інваліда... Чи влаштовує мене як відбувається зараз? Ні, не влаштовує. Чи знаю я як виправити? Поки що ні, не знаю. Тому, що цим мають займатись ті, хто може змінити і керувати цими процесами. В мене задачі  – згідно з пріоритетом моєї сфери. І вони стосуються війни.

Павло дивиться на мобілку – час закруглятись. Втім, пріоритетним у цей момент лишається питання американської військової допомоги. Наскільки критичним фактором може стати нове рішення США про відмову від  постачання обладнання для тих, хто воює безпілотниками: 

- Основна частина засобів, якими ми працюємо, вітчизняного виробництва. Основна частина.

- Ну, тобто відчуття, впевненість, що можна боротися далі, воно у вас є?

- Так, є.

- Лаконічно… Але залишилося останнє запитання. У вас, добровольців, є традиції відзначення Дня добровольця?

- Ми вітаємо один одного, зідзвонюємось. Хотіли б колись зібратись, а не зараз. Але ж все одно присутнє відчуття братства тих, хто пішов на війну з самого початку. Нас дуже багато. І коли заходить мова про час мобілізації, а тобі кажуть «В лютому 22-го», знаєш – це респект. Знаєте… Не потрібна якась особлива традиція. Можливо, колись потім.

Можливо, потім («потім» – це евфемізм, який означає і «після війни», і «коли переможемо») Павло розкаже більше – про фронт, власний досвід, бойове братство і сестринство. 

А поки богиня помсти та справедливості та її послідовники на землі продовжують свою справу. У давні античні часи її, Немезиду, зображали із гілкою яблуні, а ми, у час війни XXI століття маємо інший образ: в руках богині помсти українського штибу точно буде безпілотник. 

Честь усім, хто приєднується і творить цей сучасний стиль справедливої відплати, адже зло війни має бути покараним.

Провела розмову Ярина Скуратівська, Київ