У Криму за півроку нарахували 66 незаконних обшуків і 98 арештів

Дослідження

У Києві представники Кримськотатарського ресурсного центру презентували аналіз порушень прав людини в окупованому Криму за І півріччя 2018 року. За цей час на півострові зафіксовано 66 незаконних обшуків, 89 допитів і 98 арештів.

Звіт презентували член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв і менеджер з комунікацій Кримськотатарського ресурсного центру Ельвір Сагірман, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Ми не можемо гарантувати, що охопили всі порушення прав людини. Це пов'язано з тим, що люди залякані, не вся інформація доходить до нас вчасно. Але при цьому ми опираємося на ексклюзивні дані від активістів Меджлісу кримськотатарського народу, Кримськотатарського ресурсного центру, а також користуємося даними журналістів та інших правозахисних організацій", - зазначив Барієв.

За даними КРЦ, у І півріччі 2018 року у тимчасово окупованому Криму зафіксували 66 обшуків, 56 з яких – у будинках кримських татар. За словами Барієва, це вже стало звичною практикою російських силовиків, способом залякування людей, не лояльних до дій окупаційної влади Криму.

Читайте також: Чубаров нагадав, що "кримські" зміни до Конституції напрацювали ще торік

За цей період затримано 73 особи (з яких 51 представник корінного народу). За півроку провели 89 допитів, 61 з яких – по відношенню до кримських татар.

Причиною проведення обшуків силовики називають боротьбу з розповсюдженням активістами екстремістських матеріалів у соцмережах, закликами до терористичної діяльності, належність до заборонених на території РФ організацій, зокрема, Хізб ут-Тахрір. Шукають заборонену літературу, зброю і наркотики. При цьому обшуки часто супроводжуються застосуванням сили.

Затримують і допитують здебільшого людей, у яких проходили обшуки, та їхніх родичів. При цьому силовики неодноразово збирали особисті дані і брали відбитки пальців допитуваних, що є незаконним.

За півроку зафіксовано 98 арештів (у 76 випадках - кримських татар). До цієї кількості входить і незаконне продовження термінів перебування в СІЗО раніше затриманим.

У слідчих ізоляторах затриманим не надається медична допомога, вони перебувають в антисанітарних умовах.

Ще один метод залякування, до якого вдається окупаційна влада, - штрафи. Їх активістам було виписано 22 (половина з них - кримським татарам), що загалом становить 529 тис. 500 рос.руб, тобто приблизно 220 тис. 625 грн. Штрафують за одиночні пікети, непокору судовим приставам, використання квадрокоптера, ухилення від військового призову тощо.

Практично кожен день на півострові проходять суди, на яких незаконно активістам продовжують терміни утримання під вартою, відхиляють апеляції, відправляють за грати. За півріччя зафіксовано 286 випадків порушення права на справедливий суд, 247 - щодо кримських татар. Тенденція зберігається з 2014 року.

Сагірман розповів також про смерті в кримському слідчому ізоляторі.

"За інформацією правозахисників, імовірно, 6 квітня в СІЗО Сімферополя були знайдені повішеними Сервер Бєлялов, 69 років, і Олег Гончаров, 46 років. У цьому ж місяці в штрафному ізоляторі, тобто в карцері, був знайдений повішеним 23-річний Дмитро Шиповник. 13 квітня в камері  №8, куди поміщають новоприбулих, з перерізаним горлом було знайдено 39-річного Ісляма Іскерова, який був доставлений в СІЗО Сімферополя з Джанкоя", - сказав представник КРЦ.

Читайте також: До санкцій ЄС проти окупації Криму приєдналися ще п’ять країн

Так звана Федеральна служба виконання покарань по Криму і Севастополю, за його словами, звітувала про те, що в СІЗО №1 м.Сімферополя в березні-квітні 2018 року троє заарештованих нібито вчинили самогубства. При цьому лікарі зафіксували смерть від металевих предметів.

За словами правозахисників, недавно в селі Давидівка під Сімферополем було скоєно напад на кримськотатарську родину. Були нанесені ножові поранення 33-річній жінці та її 8-річному сину. Жінка померла на місці, дитину доставили в лікарню, проте врятувати не змогли. За даними журналістів, підозрюваного через кілька годин затримали: ним виявився 23-річний хлопець, який переїхав з Донецька до Криму близько півроку тому.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, який також взяв участь у брифінгу, зазначив, що аналогічні звіти будуть актуальні і надалі, поки Росія не залишить окупований нею Крим.

«Будь-які спроби вплинути на окупаційну владу з точки зору зменшення або уникнення репресій, гонінь на громадян України є даремними, незважаючи на жодні обставини. Окупаційна влада весь час продовжує застосовувати методи, які їй притаманні – погрози, арешти, катування, викрадання, вбивства – задля того, щоб укріпитися на окупованих частинах української території, зокрема, у Криму. Поки не буде усунуто джерело репресій – на жаль, ми будемо і надалі аналізувати, презентувати та говорити про чергові трагедії. Джерело трагедій, репресій, гонінь у Криму – це російська окупаційна влада», – зазначив Чубаров.