Україна хоче домогтися міжнародного статусу Керченської протоки - Зеркаль
Україна має намір домогтися в міжнародному арбітражі чіткої фіксації статусу Керченської протоки як міжнародної.
Про це заявила заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль в ефірі "Радіо НВ", повідомляє "Дзеркало тижня".
"Дуже важливо забезпечити визначення статусу Керченської протоки як міжнародної протоки. Це зніме дуже багато питань, які дотепер існують, і правової невизначеності, питання спекуляцій Російської Федерації про статус Керченської протоки як внутрішньої протоки. Загалом вони у своїй внутрішній риториці дійшли до того , що тільки вони можуть контролювати судноплавство в Керченській протоці, тому для нас важливо зараз забезпечити подання наших інтересів саме в міжнародному арбітражі ", - розповіла Зеркаль.
Як повідомлялося, 25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права зобов'язав Росію негайно звільнити три українські військові кораблі - "Бердянськ", "Нікополь" і "Яни Капу" і повернути їх під юрисдикцію України, а також невідкладно звільнити 24 моряків і дозволити їм повернутися в Україну.
За всі рішення голосували 19 суддів, проти був один суддя - росіянин Колодкін.
25 листопада 2018 року російські прикордонники біля берегів анексованого Криму обстріляли і захопили три кораблі Військово-морських сил України: катери "Бердянськ", "Нікополь" і буксир "Яни Капу", які слідували з Одеси до Маріуполя, а також їхні екіпажі. У полон потрапили 24 українці, троє з них були поранені.
Підконтрольний Росії суд в окупованому Криму заарештував усіх затриманих українських військових за обвинуваченням у нібито незаконному перетині кордону. Зараз вони перебувають у СІЗО в Москві.
24 січня 2019 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, в якій офіційно вимагає від Росії поводитися із захопленими в районі Керченської протоки українськими військовими моряками відповідно до Женевської конвенції про військовополонених.
Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права із запитом щодо зобов'язання Росії звільнити захоплені військові кораблі і повернути їх під український контроль, припинити кримінальне переслідування 24 полонених моряків, а також звільнити їх і повернути в Україну.