Керченська криза: Україна пояснила в суді, чому звернулася до Гааги
На слуханнях у Гаазі у справі щодо затримання Росією в листопаді 2018 року українських військових кораблів і моряків директор Департаменту міжнародного права Міністерства закордонних справ України, глава делегації, агент України Оксана Золотарьова наголосила, що РФ порушила основоположний принцип морського права: імунітет військових кораблів, який гарантує Конвенція ООН.
Про це повідомляє власний кореспондент Укрінформу в Гаазі.
“Це означає, що кораблі ВМС України "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу" є втіленням нашого суверенітету і як такі заслуговують на повагу. Проте Росія не поважає міжнародне право. Як і не поважає суверенітет України. І в цьому випадку – не поважає імунітет військових кораблів України – цей загальновизнаний принцип міжнародного права. Сьогодні, тут, ми захищаємо не лише Україну, а й весь міжнародний правопорядок на морі”, - сказала Золотарьова.
Вона підкреслила, що Україна вірить у міжнародне право.
“Коли норми міжнародного права порушуються, у пошуку справедливості та відповідальності ми звертаємось до мирних засобів урегулювання спорів. Саме тому Україна звернулась до цього Арбітражного трибуналу”, - зазначила посадовець.
За її словами, ця справа ведеться заради 24 українських моряків, які постраждали внаслідок зневаги Росії до міжнародного права.
"Росія позбавила їх свободи на дев’ять з половиною місяців, утримуючи їх далеко від родин. Росія ставилась до них як до злочинців, помістивши в жахливі умови сумнозвісної тюрми "Лефортово" та змушуючи їх сидіти в клітках в російських судах. Уся моя країна та цілий світ спостерігали за цими жахіттями. Ця справа – про мужніх українських моряків. Прошу вас як арбітрів, заслуховуючи юридичні аргументи сторін протягом цього тижня, пам’ятати імена цих хлопців... Вони заслуговують на правосуддя", - заявила агент України.
Після цього Золотарьова зачитала імена всіх 24 моряків, які були затримані Росією у Керченській протоці.
Як повідомляв Укрінформ, у Гаазі другий день тривають слухання у справі Україна проти Росії щодо затримання в листопаді 2018 року українських військових кораблів і моряків. Сьогодні виступає українська сторона.
11 жовтня слово мала російська сторона.
Другий раунд дебатів сторін відбудеться 14 та 15 жовтня. Також зарезервовано дату 16 жовтня на випадок необхідності.
25 листопада 2018 року біля берегів окупованого Криму російські прикордонники обстріляли і захопили три українські військові кораблі, а також затримали 24 моряків. Військовослужбовців обвинуватили в незаконному перетині кордону Росії (покарання за цією статтею передбачає до шести років ув'язнення). Україна вважає те, що трапилося, порушенням імунітету військових кораблів.
Міжнародний трибунал з морського права 25 травня 2019 року зобов'язав Росію негайно звільнити всіх моряків і дати їм змогу повернутися в Україну, а також повернути кораблі.
7 вересня між Україною і Росією відбувся обмін у форматі 35 на 35, під час якого, зокрема, були звільнені 24 полонені моряки.
18 листопада 2019 року в акваторії Чорного моря РФ передала Україні катери “Бердянськ”, “Нікополь” та буксир “Яни Капу”. 20 листопада вони прибули в порт Очаків.
Фото Ірини Драбок