Для мешканців окупованого Криму виклали поради – як уникнути армії РФ та не воювати

У Прокуратурі Автономної Республіки Крим та міста Севастополя виклали інструкцію для тих людей, які мешкають на тимчасово окупованих територіях Кримського півострова, Донецької та Луганської областей, і їх РФ призиває на війну.

Про це пресслужба відомства повідомляє в Телеграмі, передає Укрінформ.

Так, у прокуратурі АРК рекомендують саботувати службу у військах агресора. Для цього необхідно: особисто уникати отримання повісток та дзвінків з окупаційних «військкоматів»; змінити номер телефону або тимчасово припинити його використання; тимчасово змінити місце проживання та не повідомляти про нього будь-кому.

«Якщо з вами все ж таки вийшли на зв'язок, не відмовляйтеся прямо від виконання «військового обов'язку», а обґрунтуйте причини, чому ви не можете служити», - рекомендують правоохоронці. Список причин можна зчитати сканером з QR-коду на картинці, яку виклало відомство.

Також у прокуратурі надали поради таким людям і на випадок, якщо їх все-таки мобілізували.

«Щойно ви потрапите на підконтрольну територію України (зіткнетеся з українською армією), за першої ж нагоди здавайтеся в полон і повідомляйте, що ви громадянин України з території Криму, Донецької та Луганської областей (навіть якщо у вас при собі немає підтверджуючих документів, ми встановимо це). Тоді ви залишитеся для України лише жертвами військового злочину і зможете пізніше безпечно повернутися додому живими», - поінформували в прокуратурі Криму.

У рекомендаціях також йдеться, що не треба виконувати незаконні накази, не треба стріляти в мирне населення та цивільні об'єкти.

«Якщо ви це зробите, такі дії будуть кваліфіковані як злочини без термінів давності і рано чи пізно вам доведеться відповісти перед судом», - йдеться у повідомленні.

Якщо ж такі люди добровільно йдуть до збройних сил РФ і беруть участь у війні з Україною, такі дії будуть розглядатися як злочин згідно з національним законодавством України – до 15 років позбавлення волі. А громадянин, який обіймає командну посаду, йому потрібно бути готовим відповідати у Міжнародному кримінальному суді (Гаага).

Також уточнюється, що всі мешканці тимчасово окупованих територій Криму, Донецької та Луганської областей згідно з законодавством України є громадянами України, навіть якщо вони були змушені взяти незаконний паспорт РФ, і якщо таких людей змусили вступити до лав збройних сил РФ або афілійованих з ними незаконних збронйих формувань, вони розглядатимуться Україною як жертви військових злочинів РФ.

Наголошується, що винні за ці дії понесуть кримінальну відповідальність за статтею 438 Кримінального кодексу України (10-15 років позбавлення волі) в судах України або в Міжнародному кримінальному суді за порушення за статтею 8-2 (b) XV Римського статуту.

24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив початок вторгнення в Україну. Запроваджено воєнний стан. Глава Української держави Володимир Зеленський підписав указ про загальну мобілізацію.