Крим після деокупації має стати гарантом регіональної безпеки - експерт

Після деокупації Крим має стати гарантом не тільки української безпеки, а й загалом безпеки у регіоні.

Про це під час брифінгу Кримська платформа. Стратегія деокупаціі Криму та економічна модель” у Медіацентрі Україна - Укрінформ заявила, говорячи про мілітарний компонент Стратегії, заступниця голови правління Центру оборонних стратегій, заступниця міністра оборони України у 2019 - 2020 роках Аліна Фролова.

“Крим має стати гарантом регіональної безпеки і української безпеки, бо Крим, власне, прикриває ще й континентальну частину України та забезпечує її безпеку. Ми прикриваємо і Румунію, ми забезпечуємо можливість нормального транспортування у Грузію, і ми зможемо забезпечити нормальне транспортування будь-яких комерційних вантажів Чорним морем”, - заявила Фролова.

За словами ексзаступниці міністра оборони, Україна зможе дати гарантії того, що Кримський півострів не буде використовуватися у жодних мілітарних агресивних діях.

Вона акцентувала увагу на питаннях, пов'язаних із розміщенням тактичної ядерної зброї на півострові.

“Україна свого часу доєдналася до Договору про нерозповсюдження (ядерної зброї — ред.), і ми маємо намір повернутися і повернути Крим до території, вільної від тактичної ядерної зброї”, - зазначила вона.

За словами Фролової, це буде означати, що всі об'єкти у Криму, які були відновлені для зберігання, розміщення і використання такої зброї, мають бути або переведені в інший режим, або законсервовані, або використовуватися за іншим призначенням.

На її переконання, що контроль України над Кримом надасть можливість повного розблокування Азовського моря і виведення його під регулювання міжнародного права. Наразі, нагадала вона, рф фактично нікому не дає можливості використовувати цей ресурс.

Читайте також: Стратегія відновлення Криму буде вписана у загальний план відновлення України – Ташева

Принагідно Фролова нагадала про величезні поклади газу на шельфі Чорного моря.

“Звичайно, видобуток таких покладів (газу - ред.) можливий лише за умови існування безпекової інфраструктури і захисту українськими військовими такого видобутку. Окрім того, такий самий видобуток має і може проводити і Румунія, але наразі вони (румуни — ред.) не можуть розвивати цей проєкт через події, які пов'язані з війною рф проти України”, - зауважила експерт.

Як повідомляв Укрінформ, 23 серпня Президент Володимир Зеленський заявив, що Стратегія відновлення Криму після його повернення вже є.