Хрещатик не для каштанів. Їх замінять платани

Аналітика

Нова концепція розвитку столиці передбачає зонування насаджень та облаштування парків і скверів

З перших весняних днів Київ ожив. Городяни помітили, що у парках заметушилися зеленбудівці. Багатьох цікавить питання: що зміниться у зеленому вбранні міста цьогоріч? Чиновники, у свою чергу, запрошують мешканців взяти участь у вихідні дні в міських толоках і прибрати сміття в скверах, на берегах озер і біля пляжів, як це було у попередні роки. Поки ж кияни активно прибирають свої прибудинкові території, і готуються до весняної посадки квітників, деякі вже хваляться появою на опікуваних ними газонах первоцвітів – пролісків, синіх пролісок, крокусів.

ЧОМУ В СТОЛИЦІ НЕ ВИСАДЖУЮТЬ КВІТУЧІ БАГАТОРІЧНИКИ?

Всьому свій час, відповідають в «Київзеленбуді», і доповідають, що у теплицях цього сезону готують до висадки понад 13 мільйонів кольорів. Вихваляються: це на чотири мільйони більше, ніж у 2016-му. Гендиректор «Київзеленбуду» Михайло Наконечний каже, що бажання городян йому зрозуміле і обіцяє поступово перейти до вирощування на міських клумбах багаторічних рослин, які зможуть зимувати в ґрунті. Зараз їх порівняно мало. Протягом 2017 року їхня кількість збільшиться на 25 відсотків. Поступово з'являться іриси, хоста, рудбекія, хризантеми, бадан, морозник, гейхера. А також клумби зі злаковими травами там, де дозволяє грунт -- міскантусом, тимофіївкою, вівсяницею. У Голосіївському районі, наприклад, їх уже досить багато.

Восени клумби знову хочуть прикрасити декоративною капустою 10 видів. Тому що це модна тенденція, і капуста добре витримує заморозки, перший сніг. Зараз у місті значно менше викопують, ламають та зривають для букетів вирощені рослини. Вже є сенс розводити багаторічники. А першими, звичайно ж, з'являться тюльпани, їх вегетація у відкритому грунті вже почалася.

СМІШНЕ ДЕРЕВО КАТАЛЬПА

В основному, це дерево родини бігнонієвих – прибулець з Південно-Східної Азії-- сподобалося киянам. А зеленбудівців воно влаштовує тим, що швидко росте і має пишну крону з широкими листям. На нього озеленювачі обіцяють зробити ставку цьогоріч. Катальпами вже прикрашені великі площі газонів на Петрівці, Куренівці, Дарниці. Але кожному району – свої дерева. За словами фахівців, на Лівобережжі через склад ґрунтів набагато краще приживаються хвойні. Тому тут продовжать висаджувати сосну чорну, ялини колючі та звичайні, туї. Минулої осені висадили навіть такі екзотичні дерева, як і кримські гірські сосни. «Навколо багатьох зелених зон столиці вже кілька років робимо живоплоти з бирючини, дерези, і з вічнозелених рослин – горизонтального ялівця, самшиту, туї, - пояснює Михайло Наконечний. - Продовжимо і далі створювати живі огорожі.

Городянам обіцяють також, що на вулицях і у парках з'явиться більше вічнозелених і хвойних рослин – у 2017 році вони складуть 50 відсотків усього посадкового матеріалу.

ЧИ ЗАЛИШИТЬСЯ КИЇВ МІСТОМ КАШТАНІВ?

На це запитання у «Київзеленбуді» відповідають ствердно, але із застереженням: каштанам потрібні прийнятні умови, щоб вони не хворіли. Тому їм навряд чи підійде нинішній Хрещатик. Через збільшення засоленості ґрунтів і високого рівня загазованості вздовж доріг висаджувати каштани нині не доцільно. Там, де є постійний полив, у паркових зонах, на прибудинкових територіях ці дерева відчувають себе набагато краще. Уздовж вулиць, у відповідності до нової стратегії розвитку зелених зон міста на 2017-2021 роки, вирішили висаджувати стійкі до стрес-факторів акації, катальпу, платани, не відмовимося від чорних тополь, лип, ясенів, кленів, кизильника.

Непогано у парках Києва відчуває себе японська сакура. А у зв'язку з проведенням року Японії в Україні сакура може з'явитися в багатьох київських скверах. Особливе видовище чекає на відвідувачів 2-4 червня у парку Кіото у Деснянському районі, який стараннями кращого ландшафтного архітектора Японії Широ Накане може перетворитися на справжній східний сад.

І ще – виставки екзотичних рослин з Країни висхідного сонця пройдуть на Співочому полі та у парках столиці.

НОВИЙ КУТОЧОК ДЛЯ ВІДПОЧИНКУ – «СРІБНИЙ КІЛ»

Весна – час ремонту в парках. До того ж, хочеться не просто побачити залатані і пофарбовані лавочки, а зміни на краще у всьому. Занадто багато у столичних зелених зонах убогості, яка залишилась з радянських часів: починаючи від вхідних груп, закінчуючи малоцінними видами рослин.

У Київській мерії озвучили завдання: для початку зробити в кожному районі хоча б один зразково показовий сучасний парк на зразок парку імені Шевченка.

Минулого року, за даними «Київзеленбуду», відремонтували 64 парки та сквери, у плані нинішнього року – ще 120. Але до цієї кількості Київрада постійно додає нові зелені зони. Днями за рішенням депутатів був створений новий парк площею 7,4 га у мікрорайоні Осокорки навколо озера Срібний кіл, що між проспектом Бажана та вулицею Срібнокільською. Протягом місяця ця земельна ділянка перейде у постійне землекористування до районного підрозділу «Київзеленбуду» і розпочнуться роботи по створенню там зони відпочинку біля води. Обсяг робіт - чималий.

Крім того, мер столиці Віталій Кличко дав доручення до 1 травня завершити розпочату минулоріч реконструкцію парку «Наталка». І зеленбудівцям, і працівникам КП «Плесо» належить прибрати там багаття та сміття, очистити дно річки, створити нову облаштовану зону – з майданчиками для занять спортом, пляжами, навісами від сонця і дитячими гойдалками. Якщо міські служби підтягнуться, кияни отримають можливість відпочивати біля води вже з настанням купального сезону.

Є ще одне невпорядковане місце, де, тим не менш, збирається багато відпочиваючих, і яке, на думку громадськості, варто перетворити на нормальний пляж. Це лівий берег Дніпра на відтинку між Московським і Петровським залізничним мостами. Тут донедавна зберігали запаси річкового піску. Передбачається прибрати сміття з річкового дна і встановити інвентар для майбутнього пляжу. Тут є паркувальний майданчик, підприємці вже почали будувати зону барбекю, яка, мабуть, буде користуватися такою ж популярністю, як у сусідньому парку Дружби народів.

ЩО У НАЙБЛИЖЧІЙ ПЕРСПЕКТИВІ?

Нова концепції розвитку міста передбачає, що парки і сквери міста повинні бути зоновані за віковими критеріями та способами проведення часу. Десь будуть куточки для спокійного відпочинку, десь - для відпочинку і розваг з дітьми, для занять сучасними видами спорту (скейт-майданчики, роллердроми, бігові та велодоріжки, work-out-майданчики), окремо - майданчики для вигулу тварин.

Михайло Наконечний стурбований ще й тим, що належить замінити багато вхідних груп до парків, адже вони старомодні і не привабливі. А ще у кожній зеленій зоні з'являться нові арт-об'єкти та сучасний гастрономічний простір – фуд-корти, безпровідний Інтернет, системи безпеки з кнопками виклику поліції та камерами відеоспостереження.

Катерина Новосвітня. Київ.