Грипозний сезон: Супрун радить респіратори для захисту
Хірургічна маска не захищає від зараження гострими вірусними респіраторними інфекціями, натомість для індивідуального захисту від ГРВІ, зокрема медичних працівників, слід використовувати респіратори.
Про це написала у Facebook в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.
"Хірургічна маска не захищає від зараження хворобами. Це особливо важливо усвідомлювати в період, коли багато людей починають хворіти на застуду та грип. Це досить відомий факт, втім досі багато хто впевнено стверджує: одягаючи маску, ми захищаємо свої дихальні шляхи від потрапляння збудників. Часом навіть називають хірургічні маски відповідною абревіатурою – засіб індивідуального захисту (ЗІЗ)", - зазначила Супрун.
За її словами, хоча хірургічна маска і має певні переваги, вона працює та захищає не зовсім так, як здається. "Хірургічна маска захищає медика від великих крапель та бризок біологічних рідин пацієнта (при проведенні різноманітних процедур – від клінічного огляду до хірургічних маніпуляцій; чи просто при контакті з пацієнтом в коридорі). Також вона зменшує кількість та відстань, на яку поширюються великі краплі, – тобто призначена для зменшення виділення збудників інфекційних хвороб з дихальних шляхів. Тобто маски необхідно одягати пацієнтам з метою меншого поширення інфекцій в закритих приміщеннях або тим, хто здійснює оперативні втручання", - наголосила Супрун.
Натомість, за її словами, хірургічні маски не призначені для захисту від потрапляння збудників в дихальні шляхи, тобто вона не захищає від хвороб тих, хто власне її надягає.
"Це чітко прописано у державному стандарті України – ДСТУ EN 14683:2014 та відповідає європейським нормам", - додала Супрун.
Водночас до ЗІЗ, за її даними, належать, наприклад, респіратори.
"На відміну від масок, через респіратор здійснюється фільтрація дрібних часточок (що можуть залишатись в повітрі протягом тривалого періоду часу). Дизайн респіраторів передбачає щільне прилягання до обличчя (чого ми не спостерігаємо при використанні масок, й зокрема це сприяє потоку повітря через краї). Ступінь функціональної здатності респіратора фільтрувати повітря можна визначити за спеціальним маркуванням на ньому (чого не має на масках)", - повідомила Супрун.
Вона також нагадала, що для всіх ЗІЗ в Україні діє технічний регламент, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 27.08.2008 № 761.
"Тож як індивідуальний захист медичних працівників однозначно рекомендуємо використовувати респіратори. Відповідно до Закону України "Про охорону праці" роботодавець – головний лікар, або департамент охорони здоров’я – має забезпечити своїх працівників необхідним оснащенням. І ще, хірургічні маски також неефективні на вулиці. Будьте здорові та дихайте на повні, здорові, груди!" - підсумувала Супрун.