Шевченківський комітет виступив на підтримку головного режисера Одеської опери
Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка, який отримує листи із закликами не нагороджувати головного режисера Одеської опери Євгена Лавренчука, виступив із заявою, в якій висловив підтримку митцеві.
Як передає Укрінформ, текст заяви оприлюднений 2 березня на сайті комітету.
Як зазначається у заяві, напередодні третього туру цьогорічного відбору на Національну премію України імені Тараса Шевченка в секретаріат Комітету й окремо його членам почали надходити листи, анонімні та за підписами шанованих митців, із закликами в жодному разі не нагороджувати Євгена Лавренчука, головного режисера Одеського національного академічного театру опери та балету, за його постановку «Травіати» Дж. Верді.
Автори заяви зауважили, що звинувачення лунають з різних, нібито не пов’язаних між собою адрес і містять «більш-менш однакові аргументи подекуди однаковими словами», чого важко досягти без певної координації. Наголошується, що це збіглося в часі з кампанією проти Лавренчука в колективі театру, зокрема, збиранням підписів за його звільнення, відмовою в продовженні контракту, бо від 15 березня Лавренчук безробітний, та фізичним нападом, скоєним ще в грудні минулого року, коли режисер мало не позбувся ока.
«Співставляючи факти, ми не можемо виключити, що нібито стихійні прояви агресії проти Євгена Лавренчука пов'язані з тим, що він не приховував наміру взяти участь у майбутньому, затриманому через пандемію, конкурсі на заміщення посади директора Одеської опери. Логічно припустити, що в Одесі є сили та цілком конкретні їхні представники, не зацікавлені в тому, щоби місто стало місцем народження нових, свіжих, яскравих, хай провокативних, але атрактивних для митців і публіки мистецьких практик», - зазначили в комітеті.
Там додали, що приблизно за таким сценарієм відбувалися нападки на директора Одеського художнього музею Олександра Ройтбурда, а до того - на колишнього художнього керівника тієї ж таки Одеської опери, нині покійного Сергія Проскурні.
«Незалежно від кінцевих рішень Комітету, які, згідно положення, буде оприлюднено 9 березня, творчий результат, досягнутий у представленій на премію постановці, вельми високий. Те, що цей твір досягнув третього туру й у будь-якому випадку буде відзначений, як мінімум, дипломом номінанта, свідчить про наше колективне ставлення до цієї кандидатури», - підкреслили автори заяви.
За їхніми словами, до номінанта може бути сила-силенна претензій виробничого порядку, проте є негідним боротися з конкурентами в такий спосіб і за допомогою такого інструментарію, тим більше, залучати до цієї боротьби, навіть опосередковано, премію, пов’язану із Тарасом Шевченком.
«Спроби досягти своєї мети за допомогою Комітету цілком приречені й можуть викликати в нас хіба що протилежну реакцію», - зауважили члени комітету.
Як повідомляв Укрінформ, головний режисер Одеського національного академічного театру опери та балету Євген Лавренчук заявив про скоєння на нього нападу невідомими зловмисниками. Про це він повідомив у Фейсбуці. Лавренчук зауважив, що дирекція театру вирішила не продовжувати контракт із ним як головним режисером.
У відділі комунікацій Одеського ГУ Нацполіції уточнили, що напад на головного режисера стався ще 8 грудня 2020 року.