Археологічну оперу «Чорнобильдорф» викладуть у відкритий доступ
Доступ на вільний перегляд постановки археологічної опери Chornobyldorf, що стала «Проєктом року в секторі перформативного та сценічного мистецтва» за версією УКФ, відкриється 25 квітня від 01:23:47.
Про це Укрінформу повідомила PR- координатор проєкту Лідія Карпенко.
Рівно добу кожен охочий зможе побачити світ, створений композиторами Іллею Разумейком, Романом Григорівим та великою науково-артистичною командою.
У самій назві опери є відсилання до Чорнобиля. Постановка створювалася з людьми, що були і навіть досі пов'язані з цим краєм.
«35 років тому поет та один із головних героїв опери - Юрій Іздрик - опинився в Зоні (відчуження - ред.) у складі мобільної бригади. Він зводив саркофаг. Мій батько пів року працював у зоні ліквідатором», - розповідає композитор Ілля Разумейко.
Він додав, що провідником відео-археологічної експедиції в Чорнобиль та консультантом став прип'ятчанин Олександр Сирота, який вже багато років опікується охороною пам'яті Чорнобильської зони.
«У світ чорнобильського фольклору нам допоміг зануритись відомий співак, нащадок чорнобильських переселенців Олексій Заєць. Разом із Сусанною Карпенко він став учасником відеоперформансів, які ми знімали у Чорнобилі. У сам фінал опери ми включили кадри із фільму-хроніки «Ранок Атомограду», який розповідає історію побудови міста майбутнього - Прип'яті. Так чи інакше, всі артисти «Чорнобильдорфа» - це постчорнобильська генерація, яка народилася та виховувалася у світі «після катастрофи», сказав Разумейко.
За словами композитора Романа Григоріва, «Чорнобильдорф» - це глобальна робота. Тут поєднано різні жанри: кіно, хореографію, перформанс, спів.
«Ця опера - кардинально відрізняється від тих, які ми створювали раніше. Це складний матеріал. Тут мало просто побачити. Потрібно думати, шукати в собі відголос та розшифровувати знаки, які ми тут заховали», - сказав він.
Археологічна опера Chornobyldorf – це візія (не)далекого майбутнього. Це варіант того, яким може бути життя після Апокаліпсису за умови втрати історичної пам'яті та культури, що для людини залишиться головним, яких ритуалів дотримуватиметься, які артефакти з минулого прилаштує до побуту та як шукатиме «свого».
Відеоверсію змонтовано з прем'єри опери, яка відбулася 31 жовтня 2020 року у стінах Мистецького арсеналу.
Над зйомками і зведенням матеріалу працювала команда betv. «У нас є зйомки з крана, з близької камери та двох загальних. Глядач потрапить в саму середину дії», - повідомив режисер Ян Голуб.
Доступ до вільного перегляду закриється о 01:23:47 26 квітня.
Оперу Chornobyldorf створено за підтримки House of Europe, Українського культурного фонду, Мистецького арсеналу, Австрійського культурного форуму в Києві.