Кіножовтень: як отримати шенген, виростити карпатського буйвола і побачити українські фільми року
Кіношні та фестивальні події жовтня обіцяють бути незабутніми
Жовтневий кінорепертуар пропонує аудиторії яскраве відображення злободенних тем та історичних переказів, а найбільш допитливий синефіл зможе скористатися можливістю побачити міжнародні фестивальні хіти та найгучніші новинки вітчизняного кіно задовго до їхнього виходу в кінопрокат.
З 7 ЖОВТНЯ
Май далеко – май добре
Центральний персонаж повнометражного дебюту документалістки Анни Ярошевич вирушає шукати щастя у напрямі, зворотньому до професійних устремлінь мільйонів наших співвітчизників. Молодий німець, залишивши офіс у процвітаючій батьківській фірмі, перебирається до Карпат, щоб розводити водяних буйволів. Слідом за ним вирушає красуня-німкеня з двома дітьми. Вона розділяє з героєм радощі і турботи, доглядає за буйволами, намагається порядкувати, дякує карпатському сонцю і землі у молитвах – але одного дня розуміє, що її коханому, по суті, не потрібна ні вона, ні діти, а потрібні йому тільки буйволи і Карпати.
Образ героя примітний як приклад людини, для якої захоплення поступово перетворюється на професію і сенс життя, заради якого вона без жалю готова жертвувати і комфортом, таким бажаним для інших, і почуттями близьких.
Прем'єра фільму відбулася на фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA, де він став лауреатом премії ім. Андрія Матросова, що вручається організаторами фестивалю.
З 14 ЖОВТНЯ
Людина, яка продала свою шкіру / The Man Who Sold His Skin
Уродженка Тунісу Каутер Бен Ганія, що відома за кількома документальними стрічками та ігровим дебютом "Красуня і пси", які порушують проблематику прав особистості в країнах Близького Сходу, присвятила свій новий фільм європейському преломленню тем "кризи біженців" і сучасного мистецтва. Центральний персонаж стрічки - сирієць Ягья Магайні, якого переслідує режим Башара Асада. Він зміг вибратися до Європи, перетворившись на ходячий шедевр контемпорарі-арту, коли знаменитий художник виконує на його спині татуювання шенгенської візи.
Розповідь, в якій іронічна інтонація сусідить із сюрреалістичними сюжетними поворотами, розкриває лицемірство західного суспільства, що водночас залишається найбільш придатним для життя людини, яка намагається відстоювати свої права і свободи.
Фільм, який отримав нагороду за найкраще виконання чоловічої ролі на Міжнародному кінофестивалі у Венеції, був вперше представлений вітчизняній публіці на Одеському МКФ.
З 21 ЖОВТНЯ
Остання дуель / The Last Duel
Так званий "судовий поєдинок" – вирішення тяжби через дуель за вироком суду, - між французькими дворянами Жаном де Карружем і Жаком Ле Грі, став одним з найбільш примітних і відомих юридичних епізодів середньовічної історії, був описаний у знаменитих "Хроніках" Жана Фруассара, який особисто спостерігав, як де Карруж і Ле Грі схрестили мечі, в записках адвоката Ле Грі і численних дослідженнях істориків наступних поколінь – від Дідро і Вольтера до книги сучасного американського фахівця з середньовіччя Еріка Джегера «Остання дуель: правдива історія випробування битвою в середньовічній Франції».
Книга Джегера і стала відправною точкою нового фільму видатного британського постановника Рідлі Скотта, який передав мовою кіно драматичну історію часів Столітньої війни, коли де Карруж (Метт Деймон), який повернувся з походу, був вражений словами своєї дружини (Джоді Комер), яка звинуватила Ле Грі (Адам Драйвер), його найкращого друга, у згвалтуванні.
З 28 ЖОВТНЯ
Минулої ночі у Сохо / Last Night in Soho
Відомий своїм оригінальним підходом до гостросюжетних жанрів творець стрічок «Зомбі на ім'я Шон» і «На драйві», британський режисер Едгар Райт у своєму новому фільмі, що отримав хвалебні відгуки критиків після показів на кінофестивалях у Венеції і Торонто, об'єднав мотив подорожі у часі з сюжетом історій про серійних убивць.
Героїня розповіді, молода дизайнерка одягу (Томасін Маккензі), захоплюється шістдесятими. Одного разу вночі вона у буквальному сенсі переноситься в улюблену епоху, опиняючись посеред свінгуючого Лондона в образі співачки з нічного клубу (Аня Тейлор-Джой). Повернувшись в тьмяну реальність наших днів, вона із захопленням розповідає знайомим про пережитий досвід і чекає нових переміщень у бажану півстолітню давність, які не змушують себе чекати. Однак у коридорах цього пряникового будиночка богемних вечірок ховається відьма - безжальний душогуб, яка заходиться переслідувати співачку, і, здається, ось-ось подолає тимчасові рамки, щоб погнатися і за дизайнеркою.
Генделик
Стрічка, створена за розповідями Олександра Столярова (відомого кіноманам за такими непересічними фільмами, як «Моя дружина хвора шизофренією» і «Я-Хармс»), розповідає про сценариста, який переживає творчу кризу напередодні дедлайну. Зневірившись завершити свою роботу, він заглядає до невеликого ресторана, де його увагу привертають колоритні завсідники і прекрасні незнайомки, які, як він сподівається, могли би стати персонажами його твору.
Фільм дебютанта у великому кіно Тараса Дударя, який раніше знімав телесеріали, був завершений ще у 2019-му році, і відзначився відтоді на декількох фестивалях: британському огляді у Чичестері, ізраїльському Near Nazareth Festival і Київському МКФ «Кінолітопис». На останньому стрічка Дударя отримала приз глядацьких симпатій, а також дипломи за найкраще виконання чоловічої ролі і найкращу музику.
ФЕСТИВАЛІ МІСЯЦЯ
Найстаріший у наших краях серед оглядів національних кінематографій фестиваль "Нове німецьке кіно" стартує 7-го жовтня уже в 27-й раз. Фільмом-відкриттям стане "Поганий сусід", режисерський дебют відомого актора Даніеля Брюля. Серед інших стрічок фестивалю зазначимо "Суперника" Маркуса Ленца, який отримав диплом журі Міжнародного конкурсу Одеського кінофестивалю, і "Фабіана, або Похід до собак" Домініка Графа, що був знятий за романом "Фабіан. Історія одного мораліста" видатного письменника Еріха Кестнера, який у цьому творі про кохання та берлінське нічне життя створив яскраву картину моральних засад Веймарської республіки. Домінік Граф відомий нашій аудиторії за чудовою стрічкою про любовні негаразди Фрідріха Шиллера "Улюблені сестри", яка свого часу також була представлена у програмі "Нового німецького кіно". Про "Поганого сусіда" та "Суперника" ми писали у щоденниках Одеського кінофестивалю.
Після показів у столичному "Жовтні" - "Нове німецьке кіно" представлять у Маріуполі, Харкові, Дніпрі, Львові, Чернівцях та Одесі. Описи всіх фільмів розміщено на сайті організатора фестивалю, компанії «Артхаус Трафік».
Головна кіноподія осені - Київський тиждень критики - також відбудеться у "Жовтні" з 21-го жовтня. Провідні кінокритики України - Дар'я Бадьйор, Станіслав Битюцький, Анна Дацюк та Сергій Ксаверов - уп'яте введуть до вітчизняного культурного обігу головні фестивальні хіти сезону, а також проведуть ретроспективні покази світової класики. У рамках фестивалю відбудеться вручення нагороди спілки кінокритиків України "КІНОКОЛО" найкращим українським фільмам року.
Наразі оприлюднено дві програми. Перша - «Нуль за поведінку» - складається з культових стрічок про бунтівників (від яскравого опису викладацької диктатури і буллінгу в «Якщо...» Ліндсея Андерсона до метафізичної втечі у «Пікніку біля Висячої скелі» Пітера Уіра); друга - «Фокус: Україна-Канада» представляє програму вітчизняних і канадських стрічок, які відображають найбільш яскраві тенденції обох національних кінематографій. Україну в програмі представляють «Королі репа» Мирослава Латика і «Стоп-Земля» Катерини Горностай, про які ми писали у матеріалах про Одеський кінофестиваль, а також довгоочікуваний «Носоріг» Олега Сенцова про молодого уродженця провінційного містечка, який в середині дев'яностих завойовує своє місце під сонцем з битою і автоматом Калашникова, – захоплююча і моторошна подорож у часі, реалістичність якої, здається, не має аналогів у сучасному українському кіно, поєднується з біблійним мотивом про доброго розбійника, який шукає спокути.
Повна програма і розклад незабаром з'являться на сайті фестивалю.
Олександр Гусєв