Робота з повернення в управління держави Почаївської та Святогірської лавр триває - Карандєєв
Міністерство культури та інформаційної політики працює над поверненням у державне управління Почаївської та Святогірської лавр, а також багатьох інших об’єктів.
Про це в інтерв’ю Укрінформу заявив т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.
«Сьогодні ми проводимо потужну роботу і у Почаївській лаврі, і у Святогірській лаврі, і в інших об’єктах, зокрема, в заповіднику «Чернігів стародавній», велика частина якого теж використовувалася єпархією УПЦ Московського патріархату. Проводимо роботу щодо повернення цих об’єктів у державне управління», – сказав Карандєєв .
Він відзначив, що за результатами обстеження майна фіксується багато порушень, невідповідностей умов використання, спотворення багатьох музейних предметів і навіть самих будівель.
«Зокрема, Свято-Преображенський собор у Чернігові використовувався вкрай неохайно, і ми вимушені проводити там величезні роботи з відновлення внутрішнього убрання, фресок тощо», – сказав т.в.о. міністра.
На його переконання, рішення держави дають належну оцінку вчинкам окремих релігійних діячів і парафій, які відверто здійснювали колабораційну діяльність і «робили все для того, щоб створити сприятливі умови для входження сюди «русского мира» і сприйняття російського солдата як визволителя».
Він підкреслив, що поставлені перед міністерством завдання з очищення культурного простору від імперських наративів, позбавлення будь-яких проявів колоніальної політики успішно виконуються.
Як повідомляв Укрінформ, Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" оголосив про розірвання договору про оренду з Українською православною церквою Московського патріархату з 29 березня 2023 року, проте тривалий час невідомі особи замикали Лавру зсередини та перешкоджали початку діяльності комісії з інвентаризації майна.
Представники УПЦ МП оскаржили в апеляційних інстанціях рішення Господарського суду Києва щодо законності розірвання договору на користування майном Києво-Печерської лаври та щодо повернення майна.
Господарський суд Києва зобов'язав Свято-Успенську Києво-Печерську лавру УПЦ (чоловічий монастир) усунути перешкоди у користуванні майном Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" шляхом його повернення.
Водночас він визнав законним розірвання договору щодо безоплатного користування приміщеннями Нижньої лаври, який уклали монастир УПЦ МП та заповідник "Києво-Печерська лавра".
Представники УПЦ МП оскаржують в апеляційних інстанціях рішення Господарського суду Києва щодо законності розірвання договору на користування майном Києво-печерської лаври та щодо повернення майна.
Як повідомляв Укрінформ, перевірка МКІП у Почаївській лаврі виявила низку порушень, зокрема, зникнення частини ікон та самовільне будівництво на території.