У Вінниці відкрилась виставка експонатів, знайдених під час рятівних археологічних розкопок

Фото

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставка «Рятівна археологія Вінниці», на якій представлені артефакти, знайдені під час розкопок на пам’ятках, яким загрожує руйнація.

Про це кореспондентові Укрінформу повідомила кураторка виставки – в.о. завідувача відділу археології Вінницького обласного краєзнавчого музею Яна Короленко.

«Пріоритетним напрямком археологічних досліджень сьогодні є проведення розкопок на пам’ятках, яким загрожує руйнація. Виставка «Рятівна археологія Вінниці» - це результат саме таких досліджень, які проводилися на території Вінницької міської територіальної громади. Можна сказати, що йдеться про наочний приклад того, як дбайливе ставлення до археологічної спадщини та відповідальна господарська діяльність громади сприяють науковцям і суспільству у пізнанні минулого міста, регіону та держави в цілому», - розповіла Короленко.

За її словами, за останні п’ять років на території Вінницької міської громади науково-рятувальні роботи проводили Археологічна експедиція Вінницького обласного краєзнавчого музею, а також експедиції Науково-дослідних центрів «Рятівна археологічна служба» та «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України. Результатам їх роботи і присвячена виставка «Рятівна археологія Вінниці».

Зокрема, на виставці можна побачити результати досліджень, здійснених Археологічною експедицією Вінницького обласного краєзнавчого музею зі створення «Археологічного атласу Вінницької ОТГ», а також науково-рятувальних розкопок в зоні благоустрою урочища «Замкова гора» і розкопок на території домініканської частини комплексу «Мури», як проводились на замовлення Вінницької міської ради.

В експозиції також представлений цінний матеріал XII–XIII століть, в виявлений 2021 року під час рятівних розкопок НДЦ «Охоронна археологічна служба України» по вулиці Вишневий узвіз (мікрорайон Сабарів). Особливе значення цих знахідок полягає в слабкій вивченості цього періоду в місті.

Також відвідувачі виставки зможуть побачити знахідки, виявлені під час рятівних розкопок у середмісті Вінниці, які дозволяють краще зрозуміти історію урбанізаційних процесів, закономірності його формування та поглибити вивчення вінницьких підземних споруд.

Читайте також: Біля Галича археологи знайшли глиняні фігурки епохи «раннього заліза»

Короленко зазначила, що серед найцікавіших експонатів виставки є стародавній комплекс гончара XVII–XVIII ст., виявлений у середмісті Вінниці, а також побутові предмети з давньоруського житла XI–XIII ст., виявлені у мікрорайоні Сабарів. Окрім того, предмети виявлені на палеолітичній стоянці – крем’яні відщепи, які утворилися під час виробництва прадавніми людьми кам’яних знарядь праці.

Відкриття виставки «Рятівна археологія Вінниці» у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї / Фото: Олександр Лапін, Укрінформ

Виставка експонуватиметься у музеї до 16 лютого 2025 року.

Як повідомлялось, у Вінниці під час археологічних досліджень архітектурно-історичного комплексу «Мури» виявили сліди першого будівельного періоду цієї пам’ятки.