ЄСПЛ виніс рішення на користь Світового конгресу українців у справі проти Росії
Європейський суд з прав людини виніс рішення, яким визнається, що Росія порушила статтю 11 Європейської конвенції з прав людини через визнання Світового конгресу українців (СКУ) «небажаною організацією» у РФ.
Як передає Укрінформ, про це йдеться на сайті СКУ.
За повідомленням, ЄСПЛ об’єднав справу СКУ із подібними позовами і після перегляду письмових аргументів виніс рішення, у якому констатував, що: «втручання, пов’язане з визнанням організацій-заявників (включаючи СКУ) «небажаними» не відповідає критерію «законності» через непередбачуваність та можливість свавільного застосування. Національне законодавство не забезпечило організаціям-заявникам (включаючи СКУ) достатні та ефективні гарантії проти зловживання виконавчою владою неконтрольованим розсудом, що поставило організації (включаючи СКУ) у вразливе становище перед свавільними звинуваченнями без засобів превентивного чи значущого оскарження».
Суд також встановив, що було порушення статті 11 Європейської конвенції з прав людини відносно заявників (включаючи колишнього Регіонального віцепрезидента СКУ та юридичного представника в Росії Сергія Винника), які були засуджені за їхню участь у діяльності «небажаних організаціях» (включаючи СКУ).
Коментуючи рішення суду, голова Комітету із захисту прав СКУ та його мережі Евген Чолій підтвердив, що: «Європейський суд з прав людини виніс обґрунтоване рішення, встановивши, що Росія порушила фундаментальні принципи, закріплені в Європейській конвенції з прав людини».
Президент СКУ Павло Ґрод заявив, що це рішення підкреслює постійні порушення Росією прав людини проти української етнічної меншини з метою викорінення української національної ідентичності. Міжнародна спільнота повинна вжити конкретних заходів для захисту української меншини від російського етноциду.
«СКУ вітає Комітет із захисту прав Світового конгресу українців та його мережі з успішним керівництвом цим правовим викликом і, зокрема його голову та колишнього президента СКУ Евгена Чолія, колишнього Регіонального віцепрезидента СКУ та юридичного представника в Росії Сергія Винника, а також колишнього віцепрезидента СКУ Петра Штика. Ми є особливо вдячні адвокатському об’єднанню «Назар Кульчицький та Партнери», зокрема партнерам Назару Кульчицькому й Маркіяну Бему, які pro bono взяли на себе місію представляти Світовий конгрес українців перед Європейським судом з прав людини та допомогли на шляху встановлення справедливості», – додав пан Ґрод.
Нагадаємо, 11 липня 2019 року Генеральна прокуратура, а 17 липня Міністерство юстиції РФ внесли Світовий конгрес українців до списку небажаних організацій у Російській Федерації (РФ).
СКУ розгорнув працю з оскарження цих рішень. Був створений Комітет із захисту прав СКУ та його мережі на чолі з колишнім президентом СКУ адвокатом Євгеном Чолієм, який 9 жовтня 2019 року подав позов проти Генпрокуратури та Міністерства юстиції РФ до Тверського райсуду Москви. Представляти свої інтереси у судах РФ СКУ вповноважив регіонального віцепрезидента СКУ з Омська юриста Сергія Винника.
Після кількох судових засідань, 11 березня 2020 року Тверський райсуд Москви виніс рішення відмовити СКУ в позові щодо його визнання небажаною організацією у РФ.
У листопаді 2021 року ЄСПЛ прийняв позов від СКУ про порушення в Росії прав української діаспори.