У Греції скоїли напад на учасників вшанування жертв Голодоморів в Україні
Під час мирного заходу з нагоди Дня пам’яті жертв Голодоморів в Україні 23 листопада в місті Мандра, що неподалік Афін, група агресивно налаштованих осіб під комуністичними прапорами та гаслами напала на українців, серед яких були жінки та діти українських шкіл та асоціацій.
Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці повідомив священник Української церковної спільноти святого Миколая УГКЦ в Греції Ігор Посоленик.
За його словами, інцидент відбувся біля пам’ятника Тарасу Шевченку, де зібралися українці, щоб провести санкціонований захід із молитвою за жертвами Голодомору.
«Діти та дорослі з українських церковних, освітніх і культурних організацій прибули до пам’ятника, аби вшанувати мільйони людей, загиблих під час Голодомору – одного з найбільших злочинів проти людства ХХ століття. Проте їхній захід було зірвано групою невідомих осіб», – написав Посоленик.
Зі свідчень учасників, нападники перекрили доступ до пам’ятника, а також вдалися до агресивних дій. У хід пішли образи та погрози.
«Греція є європейською демократичною державою, яка прийняла тисячі українських дітей та сімей, що були змушені шукати притулок через російську агресію. Проте цей випадок став шоком для громади, особливо зважаючи на те, що напад стався на заході, який мав підкреслити важливість пам’яті про трагедії минулого», – наголосив священник.
Місцева українська громада закликала грецьку владу розслідувати інцидент, встановити винних та гарантувати безпеку проведення таких заходів у майбутньому. Окрім цього, порушується питання про те, чи підтримка деякими групами проросійської пропаганди в Європі може становити реальну загрозу для громадянського миру.
На напад відреагувало посольство України в Грецькій Республіці, висловивши рішучий протест у зв'язку з насильницькими провокаційними діями під час заходу зі вшанування пам'яті жертв Голодомору, вчиненими членами Комуністичної партії, зокрема і щодо українського дипломата.
«Посольство найрішучішим чином засуджує ганебний зрив цього урочистого вшанування, яке має глибоке історичне та емоційне значення для українського народу. Цей акт провокації, що завершився фізичними нападами, у тому числі нападом на українського дипломата з завданням йому тілесних ушкоджень, є абсолютно неприйнятним і є грубим порушенням міжнародних норм захисту дипломатичного персоналу», – наголосили у диппредставництві.
Посольство закликало правоохоронні органи Греції оперативно розслідувати цей інцидент і забезпечити притягнення винних до відповідальності, адже вкрай важливо захистити право громадян та громад вшановувати пам'ять про історичні трагедії без страху залякування чи насильства.
Диппредставництво наголошує на важливості дотримання принципів поваги, толерантності та мирного співіснування, які є основою сучасних демократичних суспільств.
«Посольство України залишається відданим справі розбудови міцних двосторонніх відносин між Україною та Грецією, заснованих на взаємній повазі та взаєморозумінні. Ми сподіваємося, що відповідні грецькі органи влади вживуть усіх необхідних заходів для розслідування цього серйозного інциденту та запобігання подібним провокаціям у майбутньому», – додали у посольстві.
Водночас, за повідомленням Української церковної спільноти святого Миколая УГКЦ, попри спротив проросійськи налаштованих провокаторів, у місті Мандра все ж вдалося провести вшанування пам'яті жертв Голодомору.
Так, біля пам'ятника Тарасу Шевченку представники української громади поклали квіти, виконали державні гімни України та Грецької Республіки, а також помолилися за всіх наших співвітчизників, убитих голодом.
Пам'ятні заходи продовжилися в Муніципальному культурному центрі, де була представлена фотовиставка на тему Голодомору 1932–1933 років.
До присутніх звернувся зі словом консул України Олександр Костянтинович Кравченко, радник з консульських питань: «Біль Голодомору ми передаємо з покоління в покоління, його рани продовжують боліти нас протягом багатьох років...».
Також виступили президент Греко-української торгової палати Янніс Поліхронопулос і генеральний секретар палати Герасімос Бугас.
З творчими номерами виступили хористи організації «Журавлиний край», учні катехитичної школи та українських шкіл «Берегиня» й «Трембіта».
Після завершення урочистої частини діти та учасники заходу були запрошені на фуршет, організований Греко-українською торговою палатою, яка виступила організатором сьогоднішньої акції.
Нагадаємо, Світовий конгрес українців (СКУ) організував глобальну адвокаційну кампанію «Пам’ятаємо Голодомор – геноцид українців триває» з метою вшанування пам’яті жертв штучного голоду в Україні.
Фото: Igor Posolenyk, Українська церковна спільнота святого Миколая УГКЦ в Греції / Фейсбук