У Гаазі покажуть на виставці фрагменти російських ракет і «Шахедів»
У нідерландському місті Гаага 15 січня відбудеться конференція з дотримання санкцій, однією з ключових частин заходу стане виставка фрагментів російської зброї, загалом буде представлено 14 експонатів.
Про це у коментарі кореспонденту Укрінформу в Гаазі сказала виконавча директорка Незалежної антикорупційної комісії (НАКО), членкиня Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України Олена Трегуб.
“Загалом на виставці буде представлено 14 експонатів, які нам надали колеги з українських експертних установ. Це фрагменти, вилучені з російських ракет та "Шахедів", що атакували різні українські міста. З-поміж елементів експозиції – різноманітні плати від блоків ракет Х-101 та Х-59, БПЛА (Форпост-Р, Ланцет). Також у межах виставки можна буде побачити фрагмент оптико-електронної станції спостереження, виявлення та підсвічування цілі ракети Х-101, гіроскоп реактивної системи залпового вогню “Торнадо-С” та багато іншого. В усіх цих системах була виявлена мікроелектроніка західного походження”, - каже Трегуб.
Відповідаючи на запитання, які іноземні компоненти постійно виявляють у російській зброї, вона сказала, що майже 64% закордонних компонентів - із США.
“Відповім на прикладі нашого дослідження, присвяченого закордонним деталям у російських винищувачах. Ми проаналізували 2000 компонентів, знайдених у шести літаках, що використовуються ВПС РФ: МіГ-31І, Су-27СМ3, Су-30СМ, Су-34, Су-35С і Су-57. Йдеться здебільшого про мікроелектроніку – карти пам’яті, плати, резистори, транзистори та багато іншого. Майже 64% закордонних компонентів, які ми виявили у російських літаках – із США. На другому місці Японія - це 16 відсотків. На третьому - Швейцарія та Німеччина – трохи більше 4-х відсотків. Також у переліку країн, чиї компоненти виявляють у російській зброї - Нідерланди, Франція та Болгарія”, - сказала Трегуб.
Вона зазначила, що “також ми аналізували БПЛА Орлан-10; Корсар; Shahed-136; Mohajer-6. У російській (та іранській) зброї ключовою теж є західна мікроелектроніка. Компонентів із США у цьому озброєнні ми нарахували понад 72 відсотки. Є у списку й мікроелектроніка зі Швейцарії, Японії, Китаю, Тайваню та інших”.
Трегуб також підкреслила, що “наші закордонні партнери мають не лише знати, а й бачити на власні очі, що мікроелектроніка провідних виробників із ЄС та США потрапляє до російської зброї, є її “мізками” та “очима”. Ми переконані у тому, що такі експоненти часто варті тисячі слів. І саме такі експозиції допомагають посилити контроль за ланцюжками постачання виробникам, оновлювати санкційні списки. Це наш внесок у привернення уваги держав-партнерів до цієї проблематики. Найкращим рішенням у боротьбі з ворогом є зупинка російської зброї на етапі її виготовлення на конвеєрі. Важливо позбавити росіян можливості отримання всієї мікроелектроніки західного походження. Адже без неї ракети перетворюються на бляшанки, які нікому не можуть завдати шкоди”.
Виставка триватиме в Нідерландах два дні, 15 та 16 січня, лише в межах конференції.
Конференція з дотримання санкцій (Sanctions Compliance Conference) організована Міністерством закордонних справ Нідерландів за участю міністрів закордонних справ кількох країн ЄС, а також представників США, Великої Британії, Канади та України.
Захід збере провідних експертів, урядовців та представників приватного сектору для обговорення кращих практик дотримання санкцій, викликів та інновацій у сфері санкційної політики.
Як повідомляв Укрінформ, Європейський Союз планує ухвалити рішення про черговий, 16-й пакет санкцій проти Росії у треті роковини повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого.
Фото ілюстративне