"Бюджетний" пакет: у Раді нарешті результативні голосування
Верховна Рада прийняла законопроект №3688 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році".
Документ, який підтримали 251 народний депутат, передбачає ставку податку на доходи фізичних осіб на рівні 18% (замість двох діючих ставок - 15% та 20%); ставку єдиного соціального внеску (ЄСВ) - 22%.
Передбачається також збільшення ставок акцизного податку на 2016 рік на алкогольні напої і пиво - на 100%, на тютюнові вироби - на 40% (специфічна ставка) та на 3 відсоткових пункти (адвалорна), а також збільшення ставок акцизного податку на пальне на 13%.
Крім того, вводиться податок "на розкіш": квартири площею більше 300 кв. м і житлові будинки площею понад 500 кв. м будуть обкладатися податком на нерухомість за фіксованою ставкою - 25 тис. грн. (для менших будинків і квартир буде плаваюча ставка - 0-3% від мінімальної зарплати); легкові автомобілі класу "люкс" вартістю понад 1 млн грн, віком не старше 5 років, незалежно від об'єму двигуна - 25 тисяч гривень на рік.
З 1 січня 2016 року планується знизити ставки рентної плати при видобутку природного газу (для потреб промисловості) з 55 до 29% (видобутий з покладів глибиною до 5000 м) та з 28 до 14 % (видобутий з покладів понад 5000 м). А з 1 квітня знижується рентна плата за газ (для потреб населення), видобутий з покладів до 5000 метрів, з 70% до 29%; водночас ставка для газу з покладів глибиною понад 5000 метрів залишається незмінною - 14% (як і сьогодні).
Законопроект №3627 про внесення зміни до закону "Про управління об'єктами державної власності" (щодо права отримання частини чистого прибутку (доходу) набрав 231 голос.
Документом встановлено, що державні унітарні підприємства (крім ДП "Украерорух", державного підприємства із забезпечення функціонування диппредставництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами, а також ДП "Міжнародний дитячий центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія") та їх об'єднання зобов'язані спрямовувати до держбюджету частину чистого прибутку (доходу): у розмірі 30% - державні унітарні підприємства, що є суб'єктами природних монополій, та державні унітарні підприємства, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мільйонів гривень, у розмірі 15% - інші державні унітарні підприємства.
Як очікується, це дозволить у 2016 році залучити додаткових надходжень майже на 5,2 млрд грн.
Народні депутати 268 голосами також підтримали законопроект №3533 "Про заходи щодо стимулювання зовнішньоекономічної діяльності".
Законом визнано таким, що втратив чинність, закон "Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті XII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року", який передбачав запровадження терміном на рік додаткового імпортного збору у розмірі 5% та 10%. Документ набирає чинності з 1 січня 2016 року.
Крім того, парламентарі внесли зміни до деяких законодавчих актів (щодо стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики).
Документом № 3628, який підтримали 228 нардепів, вносяться зміни до 38 законодавчих актів, у тому числі до Кодексу законів про працю та Сімейного кодексу.
Після доопрацювання в комітеті було збережено діючі гарантії пенсійного забезпечення наукових працівників. Залишено чинну норму щодо показника середньої заробітної плати, який враховується при призначенні пенсій. Передбачено виплату повної пенсії працюючим ветеранам військової служби, які продовжують працювати на державних посадах.
Крім іншого, за рахунок держбюджету фінансується здобуття освіти у державних вишах І-ІІ рівнів акредитації.
Верховна Рада також визначила умови, за яких банки не визнаватимуть проблемними. Зміни до закону "Про заходи, спрямовані на сприяння капіталізації та реструктуризації банків" підтримали 239 народних обранців.
Так, НБУ надано право "не відносити банк до категорії проблемних або неплатоспроможних з підстав, визначених у пункті 1, абзаці третьому пункту 4 та пункті 41 частини першої статті 75 та пункті 2 частини першої статті 76 закону України "Про банки і банківську діяльність", за умови подання банком Національному банку України програми капіталізації/плану реструктуризації, складених, у тому числі, за результатами діагностичного обстеження, а також плану заходів щодо приведення діяльності у відповідність до вимог законодавства щодо операцій з пов’язаними з банком особами та забезпечення виконання зазначених програм/планів у визначені у них строки".