Суд заарештував захоплені Росією "вишки Бойка"
Печерський районний суд Києва наклав арешт на бурові установки "Петро Годованець" та "Україна" ("Чорноморнафтогаз"), які після анексії Криму присвоїла собі РФ.
Згідно з рішенням, опублікованим в Єдиному державному реєстрі судових рішень, арешт було накладено 23 грудня 2015 року за клопотанням Генеральної прокуратури.
"Накласти арешт у кримінальному провадженні 12014000000000164 від 01.04.2014 на самопідіймальні плавучі бурові установки, а саме: самопідіймальну плавучу бурову установку В312 - "Петро Годованець" (Design: Keppel FELS В Class Design/ Triangular; Unit classification: ABS A1, Self-Elvating Drilling Unit, CDS, побудовану у 2010 році компанією Keppel Corporation (Республіка Сінгапур) та В319 - "Україна" (Design: В Class Design/Triangular; Unit classification: ABS A1, Self-Elvating Drilling Unit, CDS, побудовану у 2012 році компанією Keppel Corporation (Республіка Сінгапур)", - йдеться в ухвалі суду.
Бурові арештовані в рамках кримінального провадження про підозру в зловживанні посадовими особами Міністерства енергетики та вугільної промисловості, НАК "Нафтогаз України" і "Чорноморнафтогаз" при їх закупівлі як можливе знаряддя злочину.
У своїх аргументах Генпрокуратура також вказала, що 14 грудня 2015 року вишки були переміщені з Одеського газового родовища в північно-західній частині шельфу Чорного моря ближче до окупованого Криму.
Нагадаємо, що після анексії Криму майно української державної компанії "Чорноморнафтогаз" було присвоєне Росією і контроль над ним з боку України було втрачено. У грудні 2015 року за повідомленням прес-служби "Чорноморнафтогазу" дві бурові установки В-312 і В-319 були переміщені з зони Одеського газового родовища в Крим "у зв'язку із складною міжнародною обстановкою, ризиками втрати життєво важливих активів". З метою розслідування цього факту Держприкордонслужба України створила спеціальну комісія.
МЗС України розцінює переміщення Росією двох бурових "Петро Годованець" та "Україна" і нафтовидобувної платформи "Таврида" в Чорному морі як грабунок майна та природних ресурсів. Міністерство надіслало пропозиції з запровадження санкцій проти "Чорноморнафтогазу", а СБУ подала міжнародний позов у Стокгольмський арбітраж з метою захисту національних інтересів України.
Як відомо, у 2011 році держпідприємство "Чорноморнафтогаз" придбало дві глибоководні бурові платформи по $400 млн кожна. Платформи були придбані за рахунок кредиту, який "Нафтогаз" виділив своїй дочірній компанії.
Угоди були оформлені через посередників, що дало привід запідозрити корупцію. У 2013 році норвезька фірма Ferncliff повідомила, що в 2012 році продала бурову установку через свою дочірню фірму безпосередньо "Нафтогазу" за $220 млн, тоді як у "Нафтогазі" заявляли, що придбали її через Ризьку судноверф за $400 млн. Тоді посаду міністра енергетики обіймав Юрій Бойко і за його прізвищем платформи охрестили "вишками Бойка".