Вадим Меріков, голова Миколаївської ОДА
Треба перестати асоціювати Миколаїв з містом корабелів, це - транспортний хаб України
Основне питання - брак коштів. Ось і зараз маємо величезну проблему - сніг зійшов разом із асфальтом. Вкотре переконалися, що ямковий ремонт - це гроші, викинуті на вітер. Треба міняти підходи, зокрема, й на законодавчому рівні. Ми говоримо про децентралізацію, і не маємо концентрувати фінансування на державному рівні.
Взяти хоча б державну трасу Н-11 "Миколаїв-Дніпропетровськ". Вона дуже проблемна. Нам пообіцяли виділити з держбюджету на її ремонт у цьому році понад 200 млн грн. Але ці кошти проблеми не вирішать. Та й не одна у нас така траса, яку можна назвати лише напрямком, а що вже говорити про місцеві дороги. Цьогоріч обласний бюджет разом із місцевими запланував додаткові кошти на ремонт та утримання доріг.
Прикро, але держава досі розраховується за кредити на дороги, які будували до Євро-2012.
Дуже сподіваюся на реалізацію пілотного проекту - будівництво дороги "Львів - Кіровоград - Миколаїв - Херсон". Уже розробляється робочий проект, є надії, що в другому півріччі будівництво розпочнеться. Ми за цей проект дуже боролися, бо спочатку не були включені до нього. А це 120 км нової дороги, збудованої за новими технологіями, на бетонній основі.
Ми готові також на спільні проекти з Одеським і Херсонським регіонами.
БОРОТЬБІ З КОРУПЦІЄЮ ЧИНИВСЯ СПРОТИВ, БУВ НАВІТЬ САБОТАЖ
- Що ви вважаєте найбільшою удачею минулого року?
- Перевиконали бюджет і перерозподілили більше 40 млн грн на бюджетну сферу. Такого не було останніх 10 років. Провели інвестфорум, уклали низку договорів з міжнародними партнерами. Зокрема, підписали Меморандум про співпрацю з Українсько-Канадською торговою палатою.
Миколаївська область активно приєдналася до електронної системи проведення закупівель "ProZorro". А це і боротьба з корупцією, відкатами, хабарництвом. Уже на першому етапі це дало економію бюджетних ресурсів від 10 до 30%. Так, наприклад, тільки на зимових шинах для "швидких" зекономили чверть від виділеної суми. І це тільки початок.
Не приховую, що цьому процесові був спротив, подекуди навіть саботаж, але це не допомогло. Хто не підключився вчора, зробить це завтра. По-іншому просто не буде.
Досить вдалою є наша робота з Держфондом регіонального розвитку. Завдяки співпраці з ним профінансовано низку проектів місцевого значення на 65 млн грн.
- Ви запровадили відкриті конкурси на посади керівників комунальних підприємств і структурних підрозділів ОДА. Це допомагає?
- Безперечно. Ми маємо обрати ефективних менеджерів. Закінчується контракт - будь ласка, бери участь у конкурсі. Якщо людина гарно працювала, то виграє його. Щоб не було таких випадків, як нині маємо з головним лікарем обласної психіатричної лікарні. Колектив звинувачує його у зловживаннях та розтраті бюджетних коштів, а він тільки посилює тиск на лікарів і зовсім не думає розлучатися з кріслом, в якому "сидить" 20 років. Зараз відкрито кримінальне провадження, триває розслідування і будуть зроблені висновки.
- Що не вдалося?
- Побороти корупцію, в повній мірі відремонтувати дороги, достатньо підняти соціальний рівень мешканців області.
Аеропорт не вдалося запустити. Там борги понад 30 млн грн. На керівника заведене провадження, його розшукує поліція. Але руки не опускаємо, підшукуємо профільного інвестора, йдуть перемовини з відомими в світі компаніями.
- А ви, як губернатор, маєте вплив на підбір кадрів у регіоні, які не входять до підрозділів ОДА? Наприклад, нещодавно на вашу адресу лунали закиди, що керівник Миколаїврибоохорони пан Каражей, спійманий на хабарі, він ваше протеже?
- Ні, я не призначаю людей на посади, а мої узгодження мають рекомендаційний характер. А щодо Каражея, то я висловив свою позицію з цього приводу - нема різниці, з якої партії людина чи на якій посаді. Перед законом усі рівні! До речі, найближчі 2-3 місяці плануються серйозні кадрові зміни в РДА.
- Голову Врадіївської РДА Василя Жосана також підозрюють у хабарі, є кримінальне провадження. Що вам про це відомо?
- Знаю цю людину, тож думаю, що це якась помилка, можливо, навіть наклеп. Але правоохоронці мають розібратися і дати правову оцінку.
- У цьому році ми знову пережили небувалий снігопад та складні погодні умови. Як оцінюєте роботу комунальних служб?
- З ситуацією загалом справилися, хоч і не на відмінно, але на добре. Цілодобово працював оперативний штаб. Серед чотирьох областей ми першими розчистили державні траси. Дійсно не вистачало техніки, а та, що була, ламалася, бо вона стара - 70-80-х років.
Щоб справлятися краще нам потрібно ще мінімум 200 одиниць спецтехніки. Я надав свої рекомендації щодо придбання її з обласного бюджету. А також ми просимо Мінінфраструктури виділити "Облавтодору" хоча б шість одиниць. Це дуже важливо. Бо ми залучали військову техніку, а також з інших регіонів. Це була потужна стихія, але цьогоріч ми змінили тактику - заздалегідь попередили населення, перекрили траси, попросили без зайвої необхідності не виїжджати, оголосили канікули у навчальних закладах, а роботодавці відгукнулися на наші рекомендації та оголосили вихідні. Візьміть, наприклад, США. Економіка перша в світі, а під час снігопаду там також перекривають шляхи і 2 дні ніхто не працює, поки комунальники долають наслідки.
Незважаючи на негоду, в нашій області всі державні установи, лікарні, соціальні заклади працювали. Жодних перебоїв із постачанням газу, води та роботою котелень. Були пориви на лініях електропередач, аварійні бригади разом із рятувальниками та військовими змогли досить оперативно виправити ситуацію.
ЗА МІСЦЕ НЕ ТРИМАТИМУСЯ, ЛІКАРНЯНИЙ ЧИ ВІДПУСТКУ НЕ БРАТИМУ
- Другий енергоблок ЮУ АЕС, якому нещодавно продовжили термін експлуатації, знову зупинявся на ремонт через поломку обладнання. Чи не загрожує це безпеці мешканців Миколаївщини?
- Жодним чином. Це лише технічні моменти. З точки зору безпеки там все зроблено на високому рівні. Все під контролем. Я за те, щоб не лише продовжувати термін, а й будувати нові енергоблоки.
- Верховна Рада відклала децентралізацію на невизначений термін? Це зашкодить розвитку регіонів, зокрема Миколаївщини?
Ми вже відчули позитивні результати фінансової децентралізації
- Децентралізація одна з основних реформ України, і ми вже відчули позитивні результати фінансової децентралізації. Вкрай важливо прийняти відповідні зміни до Конституції, адже без них не вдасться реалізувати адміністративну децентралізацію. Я особисто за ці зміни, бо я за сильні громади. Наприклад, на Миколаївщині створено об'єднану громаду в Очаківському районі. Є ще громади, які готові об'єднуватися в інших районах. За цим майбутнє.
- Чутки про ваше звільнення мають підґрунтя?
- Якщо буде воля Президента, то я залишу цю посаду. Я абсолютно спокійний з цього приводу. Не триматимуся за місце, не братиму лікарняний чи відпуску, як деякі.
- Чого, по-вашому, наразі не вистачає губернаторові, щоб людям жилося краще? Крім грошей, звичайно…
- Законодавчої бази і контролю з боку державних органів влади за виконанням повноважень різних структур.
Алла Мірошниченко, Миколаїв.