У НБУ пояснили причини зростання попиту на валюту

Пропозицію валюти стримує наявність гривневої ліквідності і, відповідно, відсутність потреби продавати валютний виторг у компаній-експортерів, які протягом минулого та поточного тижня отримали відшкодування ПДВ на 12,5 млрд грн.

Окрім цього, суттєво зріс попит на іноземну валюту зі сторони учасників ринку, викликаний необхідністю компаній робити платежі за кредитами в іноземній валюті наприкінці року.

Про це йдеться в прес-релізі, що є в розпорядженні Укрінформу.

"Сьогодні, 29 грудня 2016 року, на міжбанківському валютному ринку продовжує спостерігатися тимчасовий надлишковий попит на іноземну валюту, який сформувався під одночасним тиском низки факторів. З одного боку, пропозицію валюти стримує наявність гривневої ліквідності і, відповідно, відсутність потреби продавати валютну виручку у компаній-експортерів, які протягом минулого та поточного тижня отримали відшкодування ПДВ на суму 12,5 млрд грн", - йдеться в повідомленні.

У НБУ зазначають, що разом з тим, суттєво зріс попит на іноземну валюту зі сторони учасників ринку, викликаний необхідністю компаній робити платежі за кредитами в іноземній валюті наприкінці року.

У регуляторі наголошують, що девальваційний тиск на курс гривні цього тижня не пов'язаний з переходом ПАТ КБ “ПриватБанк” у державну власність. Твердження, що відтік депозитів з банку провокує посилений попит на валютному ринку, не відповідає дійсності.

"По-перше, притік коштів населення в інші банки вдвічі перевищив відтік депозитів фізичних осіб з ПАТ КБ “ПриватБанк” з 19 грудня. Більш того, період їх відтоку з банку був нетривалий - лише три дні, і після цього повернення коштів населення до фінустанови відновилося. Водночас відтік депозитів юридичних осіб з ПАТ КБ “ ПриватБанк ” був компенсований притоком на рахунки юросіб в інших банках коштів за відшкодування ПДВ", - зазначають в НБУ.

У Національному банку наголошують, що на готівковому валютному ринку продаж валюти населенням продовжує перевищувати її купівлю. У грудні за неповний місяць чиста купівля валюти банками у населення становить 34 млн дол. США. Підтримка ліквідності обсягом 25 млрд грн, яку Національний банк надав протягом минулого тижня ПАТ КБ “ПриватБанк”, була лише частково спрямована на покриття відтоків за депозитами, а також - на виконання банком нормативу обов'язкового резервування, який банк не виконував майже рік до переходу в державну власність.

Загалом фундаментальних передумов для коливань курсу гривні наразі немає - ринкові фактори наразі є сприятливими для валютного ринку.