Українська зброя у США, або Чим зацікавити найдорожчу армію світу
Українська військова промисловість все більше інтегрується в західну модель. А вся техніка - випробувана в бойових умовах
Кількадесят видів інноваційних розробок українського військового виробництва, у тому числі – броньованої техніки, стрілецької зброї, авіації, ракетних систем та інших новинок – цього року вперше представлені у США на престижній міжнародній виставці AUSA (Association of the United States Army). Триденна виставка-форум, у якій беруть участь близько 600 компаній з усього світу, стартувала в понеділок у центрі Вашингтона. Вітчизняну техніку та озброєння офіційно представляє Державний концерн "Укроборонпром".
УКРАЇНСЬКІ РОЗРОБКИ ВИПРОБУВАНІ БОЄМ
Експозиція розмістилася у конференц-центрі Волтера Вашингтона, де зазвичай відбуваються події глобальних масштабів. Наприклад, торік тут проходив Саміт з питань ядерної безпеки за участю президентів та глав урядів. Його головною ознакою був безпрецедентний рівень охорони в радіусі кількох кварталів, з секретною службою, гелікоптерами, магнітними рамками та службовими собаками.
Головна ознака нинішньої виставки, що одразу вихоплює око, – сотні людей у формі різних країн як всередині комплексу, так і на вулиці, в основному офіцери старших чинів. Але також багато людей у цивільному (напевно, інвестори та представники оборонного бізнесу). І, як завжди, американська впорядкована логістика масових заходів.
Сама виставка розмістилась у павільйонах на нижньому ярусі. Перше враження, коли спускаєшся ескалатором – яскраво, сучасно та дуже різноманітно. Український стенд – один із найбільш виразних у павільйоні завдяки виставленим повномасштабним зразкам броньованої техніки. Піщано-жовтий бойовий модуль "Фантом-2" (восьмиколісний наземний безпілотник з озброєнням), бронетранспортер БТР-4Е, новий танковий двигун 6TD-2, зразки стрілецької зброї, в тому числі новий українсько-американський автоматичний карабін M4(WAC-47) – лише частина презентованих зразків. Окремо представлені макети літаків Ан-132 та Ан-158, броньованих КрАЗів – "Халк" та "Фіона", танка "Оплот", а також інші українські розробки. Головний акцент: уся техніка пройшла реальні випробування в бойових умовах. Для замовників озброєння – це дуже важливий сигнал.
США ЦІКАВО, ЯК РЕАГУВАТИ НА СУЧАСНІ ФОРМИ АГРЕСІЇ
"Основне завдання участі в цій виставці – максимальна кооперація з американськими компаніями, ми тут хочемо продемонструвати можливості нашої оборонної промисловості й запросити до спільної роботи американців", – пояснив у коментарі Укрінформу генеральний директор Державного концерну "Укроборонпром" Роман Романов.
Він підкреслив: Україна створює озброєння наступного рівня та прагне остаточно розірвати виробничу залежність від Росії, яка існувала ще в 2014 році. На той час близько 50% зразків озброєння були спроектовані з використанням комплектуючих із РФ. "Сьогодні, щоб рухатися вперед, створювати нові високотехнологічні проекти, нам потрібні комунікації з американськими компаніями, нам потрібні їхні системи, які вже працюють і присутні на американському ринку, і ми готові їх застосувати", – зауважив Романов.
За його словами, американці також зацікавлені в спільній роботі з Україною, адже нові розробки здатні більш ефективно реагувати на сучасні форми збройної агресії. До того ж, українська оборонна промисловість підкріплена досвідченим інженерним складом. "Цей потенціал може зацікавити американські компанії й корпорації, ми можемо об'єднати зусилля та створювати сучасні розробки з більш оптимальною вартістю", – зазначив керівник "Укроборонпрому".
У цьому зв'язку він навів приклади успішних спільних проектів, у тому числі, створення систем прикордонного спостереження; спільного виробництва карабіна M4 (WAC-47), який може використовувати боєприпаси як стандартів НАТО, так і колишнього радянського зразка; проектів у авіаційній сфері. В перспективі – розробки у виробництві бронетанкової техніки, а також у галузі авіації та зв'язку.
"Усі ці проекти дуже необхідні Україні, і думаю, в будь-якому разі це буде взаємний розвиток компетенції обох країн, тобто піде на користь і українській стороні, і Сполученим Штатам", – зауважив гендиректор "Укроборонпрому".
ДЛЯ УКРАЇНИ СКЛАДАЮТЬСЯ КРАЩІ ПЕРСПЕКТИВИ В США
Ситуація, що складається зараз в оборонному секторі Сполучених Штатів, стає більш сприятливою для українсько-американської співпраці в цій сфері, розповів агентству Посол України у Вашингтоні Валерій Чалий.
"Зараз ситуація змінюється. Нинішня адміністрація США більше надає уваги розвитку армії, флоту, авіації, на що виділяються цільові кошти. На 2018 рік у бюджеті Міністерства оборони США будуть виділені великі суми – більші ніж минулого року, і це привертає увагу американського бізнесу", – підкреслив український дипломат.
Він також зауважив, що Україна створює кращі умови, ніж раніше, для американських інвестицій саме в секторі виробництва озброєння та боєприпасів. "Тобто, ми зараз маємо інші умови політичного діалогу, інші умови для військово-технічного співробітництва", – сказав посол.
Водночас, він зазначив, що така співпраця не вплине на перспективи надання Україні летальної зброї з боку Сполучених Штатів. "Ми звертаємося до США із запитом поставити те, чого нам не вистачає. Це і контрбатарейні радари, і захищені системи зв'язку, й безпілотники, інша техніка та озброєння. Це абсолютно додаткове (військове обладнання – ред.) до того, що виробляє наша промисловість", – пояснив дипломат.
З іншого боку, за його словами "американці також мають вільні ніші, заповнення яких буде коштувати дуже дорого і займе час". Через це в Штатах зацікавлені в українських розробках. "Тому це дорога з двостороннім рухом", – наголосив Чалий.
Він звернув увагу, що український павільйон, українські зразки займають на виставці одне з центральних місць, як територіально, так і в плані уваги. "А це також імідж країни, який свідчить, що Україна розвивається, зокрема, в цій сфері, що є дуже важливим елементом у Вашингтоні", – підсумував посол України в США.
Є ще одна вагома деталь, озвучена під час прес-конференції української делегації у Вашингтоні: конкурентоспроможність українського оборонно-промислового потенціалу дедалі більше визнають у світі.
Так, ще в 2014 році, коли Росія розпочала збройну агресію проти України, український державний концерн "Укроборонпром" навіть не значився у спеціалізованому рейтингу за версією DefenceNews. У 2015-му концерн посів 92 позицію, у 2016-му – 68 місце, і станом на середину 2017 року піднявся до 62-ї сходинки в рейтингу. Це означає одне: послідовний прогрес та позбавлення залежності від старої радянської системи ВПК.
Іншими словами, українська військова промисловість все більше інтегрується в західну модель. Для України зараз – це ще один важливий напрям диверсифікації та зменшення гібридного впливу колишньої "братньої" країни, яка зрештою лише посилює умови для власної ізоляції та віддаляється від цивілізованого світу.
Ярослав Довгопол. Вашингтон.