Країни Балтії йдуть від російської енергетичної залежності
Країни Балтії, Польща і Єврокомісія підписали угоду про синхронізацію з електромережею Європи.
Угоду про включення Балтійських країн в європейську електроенергетичну систему підписали прем'єр-міністри Польщі, Латвії, Естонії, президент Литви та глава Європейської комісії у четвер у Брюсселі перед засіданням Ради глав Європи.
Синхронізація електроенергетичних мереж балтійських країн і континентальної системи буде здійснюватися за посередництвом Польщі, повідомляє "Радіо Польща".
«Ми забезпечуємо енергетичну безпеку», - підкреслив польський прем'єр-міністр Матеуш Моравецький, додавши, що завдяки підписаній угоді буде подолано бар'єр у відділенні балтійських країн від російської системи.
«Ми робимо дуже серйозний крок у правильному напрямку. Польща зміцнює електроенергетичну безпеку балтійських країн. Таким чином ми демонструємо солідарність з цим регіоном і послідовно реалізуємо нашу стратегію щодо зміцнення електроенергетичної безпеки Польщі», - зазначив Матеуш Моравецький.
В інформації зазначається, що підписана угода дозволить Литві, Латвії та Естонії обмежити залежність від поставок електроенергії з Росії.
Як відомо, країни Балтії заявили про бажання вийти з енергокільця БРЕЛЛ (Білорусія, Росія, Естонія, Литва, Латвія), щоб забезпечити незалежність від російської енергосистеми. Передбачається, що Литва, Латвія і Естонія будуть синхронізовані з електромережами Європи через наявну змичку LitPol Link між Литвою і Польщею, а також за допомогою резервних з'єднань.
Планується, що інтеграція електроенергетичної системи балтійських країн відбудеться до 2025 року і буде профінансована в рамках програми ЄС «Об'єднуючи Європу».
Вільнюс вже почав підготовчі роботи для відключення від російської енергосистеми. Зокрема, планується демонтаж високовольтної ЛЕП і реконструкція двох підстанцій в Ігналіні і Утені. Очікується, що роботи завершать до 2021 року.