ПриватБанк звинувачує екс-власників у відмиванні $470 мільярдів - Atlantic Council

Аналітичний центр Atlantic Council оприлюднив деталі позову, поданого 21 травня ПриватБанком в Канцелярський суд штату Делавер.

Про це йдеться у матеріалі старшого аналітика Atlantic Council Андерса Аслунда.

Як зазначається у публікації, 21 травня націоналізований український ПриватБанк подав цивільний позов проти своїх попередніх власників Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова в американському штаті Делавер. Троє співобвинувачених - громадяни США, які мешкають в Майямі, і дев'ятнадцять анонімних компаній.

Відповідачів звинувачують "у сотнях мільйонів доларів збитків, що виникли у зв'язку з... незаконним збагаченням, за шахрайські перекази за законами штату (включаючи Делавер і Огайо), в порушеннях статуту Огайо (закон про "Про корумповані і такі, що знаходяться під впливом рекетирів організації"), і в результаті цивільної змови (стор. 2 позовної заяви)", йдеться у публікації Atlantic Council.

Читайте також: Зеленський: Ігри колишніх власників ПриватБанку у судах мене не цікавлять

Як наголошується, найбільш вражаючою є інформація про те, що "з 2006 по грудень 2016 року загальний рух грошових коштів (кредитів) на відмивання коштів (кінцевих бенефіціарів) в ПриватБанку на Кіпрі сягнув $470 млрд, що приблизно вдвічі перевищує валовий внутрішній продукт Кіпру за той же період" (стор. 78).

Якщо така сума буде доведена в суді, то це буде найбільший кейс з відмивання брудних грошей, який вчинено однією групою осіб, вважають аналітики центру.

Це цивільний позов, тому юристи ПриватБанку надали суду всі матеріали. Однак звинувачення мають суто кримінальний характер. ПриватБанк виконав по суті детективну роботу з дослідження великомасштабного відмивання грошей в США, яке налічує 104 сторінки. Цей випадок показує, як нібито відбувається відмивання українських грошей в США.

Зазначається, Коломойський і Боголюбов були діловими партнерами з 1992 року. Вони створили ПриватБанк, на частку якого припадала п'ята частина банківських активів України. У грудні 2016 року він був націоналізований українським урядом, який стверджував, що два співвласника видали 97 відсотків кредитів банку через різні офшорні компанії, здебільшого на Кіпрі. Уряд України націоналізував банк і рекапіталізував його на $5,5 млрд.

Коломойський і Боголюбов керують величезним конгломератом, що зазвичай називають групою Приват, хоча юридично такої групи не існує. Це безліч анонімних офшорних компаній, які в основному базуються на Кіпрі. Коломойський і Боголюбов займаються ледь не всіма видами бізнесу — у них є інтереси в авіаперевезеннях, нафті, газі, металургії та нерухомості.

Коломойський — публічний громадський діяч, а Боголюбов зрідка з'являється на публіці. В останні роки Коломойський жив в Женеві, але останні півроку в Ізраїлі, Боголюбов — у Лондоні. Як повідомляється в позові, обидва є громадянами України, Кіпру та Ізраїлю.

Як зазначається у позові, кінцеві бенефіціари "використовували ПриватБанк як власний кишеньковий банк", у підсумку крадучи мільярди доларів з ПриватБанку і використовуючи організації в Сполучених Штатах для відмивання сотень мільйонів доларів або незаконного привласнення кредитів ПриватБанку в Сполучених Штатах, щоб збагатити себе і своїх партнерів — конспіраторів" (стор. 3).

Траєкторія грошей дивно проста, вважають в Atlantic Council. Кінцеві власники збирають роздрібні депозити в Україні, пропонуючи хороші умови і сервіс. Потім гроші надходили до філії ПриватБанку на Кіпрі. Там вони користувалися послугами двох місцевих юридичних фірм, стверджується в позові.

Читайте також: ПриватБанк подав на Коломойського до суду в США

Згідно з позовом, відповідачі придбали комерційну нерухомість за мільйони доларів в Клівленді і стали там найбільшими власниками нерухомості.

Також повідомлялося, що ФБР розслідувало справу Коломойського в штаті Огайо на предмет відмивання грошей. Більш примітно, що Коломойський і Боголюбов, згідно з позовом, купили кілька феросплавних підприємств в США, Felman Production Inc., в Західній Вірджинії; Felman Trading Inc. і Georgian Manganese, LLC; Warren Steel Holdings в Уоррені, штат Огайо; Steel Rolling Holdings Inc., Гібралтар, Мічиган; CC Metals and Alloys, LLC, в Кентуккі; Michigan Seamless Tubes, штат Мічиган. Це невеликі, але реально рентабельні підприємства. У позові є чимало й і інших цікавих подробиць, йдеться у матеріалі.