#ГазПроЗапас. Українці поки що “придивляються”

Аналітика

Послуга "газовий запас", яку раніше надавали лише комерційним споживачам, відтепер доступна й населенню. Уточнюємо деталі

П’ятий день українцям надають послугу із придбання природного газу для майбутнього опалювального сезону за нинішньою вартістю. За оцінками фахівців, це дозволить споживачам заощадити на паливі до 25% – через різницю цін у літній та зимовий періоди. Компанія “Нафтогаз” повідомила про відкриття послуги "Газовий запас" для населення з 23 серпня, зазначивши, що раніше вона була доступна тільки комерційним споживачам. Але оскільки кампанія стартувала саме напередодні “подовжених” серпневих вихідних, українців, котрі скористалися такою можливістю, поки що небагато. Втім, пропозиція НАК “Нафтогаз України”, судячи із дописів та коментарів на сторінках підприємства у соцмережах, наших співвітчизників неабияк зацікавила. Хтось дякує за ініціативу й розраховує, що новація і справді допоможе суттєво заощадити. Інші ж не дуже вірять у добрі наміри авторів ідеї: мовляв, “нас знову обдурять”. Однак більшість користувачів цікавляться “практичним боком” питання: деталями і нюансами програми.

Газ на зиму: де купити і як зберігати

Оголошуючи про нововведення, у НАК “Нафтогаз України” нагадали, що перевагами фіксації вартості блакитного палива на періоди пікового споживання вже скористалися багато комерційних клієнтів компанії. Таку ж можливість вирішили надати і побутовим споживачам, які не користуються субсидіями й не мають боргів за блакитне паливо.

"Багатьох українців турбує прогнозоване подорожчання газу взимку та й взагалі його доступність, враховуючи плани Росії організувати чергову "газову війну". Щоб гарантувати газопостачання та захистити споживачів від підвищення цін, ми активно закачуємо газ до підземних сховищ. Але якою буде зимова ціна, прогнозувати складно. Україна взяла на себе зобов‘язання забезпечувати ринкові ціни на газ з 1 січня 2020 року, і це зараз відображено в постановах уряду", – зазначив голова правління НАК “Нафтогаз” Андрій Коболєв.

Андрій Коболєв

Отже, закупити газ по "літній" ціні наперед (в обсягах до 25 тисяч кубометрів на одне домогосподарство) можна до 25 вересня. Для оформлення покупки споживачеві потрібно або скористатися Особистим кабінетом на сайті 104.ua або прийти (із паспортом) до Центру обслуговування клієнтів своєї газозбутової компанії. Там із ним укладуть додаткову угоду до типового договору постачання газу і запропонують внести передоплату.

При цьому співробітники Центрів обслуговування допоможуть кожному клієнтові визначити оптимальний для нього обсяг “законтрактованого” ресурсу (з урахуванням попередніх опалювальних періодів). А в Особистому електронному кабінеті споживача є калькулятор для того, аби вирахувати ці обсяги самостійно.

Використовувати оплачене паливо можна з 1 жовтня 2019-го до 31 березня 2020 року. Виникає запитання, а якщо до 1 квітня увесь закуплений домогосподарством газ не буде використано, що тоді? Нафтогаз заспокоює: гроші не пропадуть. Залишок коштів автоматично перекажуть на особистий рахунок споживача з можливістю використати при сплаті за паливо у наступні періоди. А за потреби (за особистою заявою) гроші повернуть на банківську картку клієнта.

Гарантом зберігання газу та незмінності (у бік збільшення) вартості вже оплаченого палива буде компанія “Нафтогаз України”. Якщо ж ціни на газ взимку раптом ще більше знизяться (що, за оцінками експертів, малоймовірно), то обіцяють зробити перерахунок відповідно до нової ціни та повернути переплачені кошти.

Підраховуємо вартість палива

“Відпускна ціна "Нафтогазу" газопостачальним підприємствам (газзбутам) в рамках цього проекту становить 4874,42 гривень за 1000 кубометрів без ПДВ і вартості транспортування й розподілу", – повідомив Андрій Коболєв. Тобто, враховуючи 20% ПДВ, кінцева вартість 1 тисячі кубометрів газу становить 5,872 грн. Одночасно споживач має оплатити і вартість доставки закупленого в аванс газу – за тарифами на розподіл газу, визначеними Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг окремо для кожного регіону (газозбутового підприємства). Ці тарифи коливаються в межах від 151 до 730 гривень за тисячу кубометрів:

Таким чином, загалом набігає більше 6000 грн/1 тис. куб. газу. , тож виникає запитання, чи багато знайдеться охочих "розкошелитися" одразу на кругленьку суму.

Серед основних зауважень споживачів – те, що послуга передоплати за паливо доступна наразі не в усіх регіонах. Зокрема, люди сигналізують: часто з’ясовується, що газівники (особливо, у невеликих населених пунктах) про нововведення ще й не чули. Або роблять вигляд, що не чули... У прес-службі “Нафтогазу” жителям таких районів і міст радять звертатися на “гарячі лінії” облгазбутів. При цьому у НАК сподіваються, що кількість людей, які захочуть скористатися можливістю, постійно зростатиме. Також у компанії розраховують на приєднання до проекту нових газозбутових організацій. Відтак паливо про запас зможуть закупити жителі усіх регіонів країни. Станом на початок цього тижня участь у програмі беруть такі підприємства: (див. на карті)

Інфографіка: finance.ua

"Якщо вашого газзбуту на карті немає, а ви хотіли б скористатися пропозицією, будь ласка, зателефонуйте за номером, сказаним на вашому рахунку і поцікавтеся, чому вони вирішили не давати вам такої можливості. Це нам дуже допоможе у спілкуванні з газзбутами", – закликають споживачів на офіційній сторінці Нафтогазу у Фейсбук.

Мета нововведення і очікуваний ефект

Започаткування проекту #ГазПроЗапас у компанії “Нафтогаз України” пояснюють необхідністю підтримки якомога більшої кількості споживачів: “Ми не розраховуємо, що НАК вдасться отримати авансом великі суми, – наголошує виконавчий директор компанії Юрій Вітренко, – Тим паче, що гроші йтимуть не напряму, а через облгаззбути. Тож ще є питання, як справно ці кошти надходитимуть на наші рахунки. Натомість головний “інтерес” – підтримка якомога більшої кількості споживачів. Нехай навіть і відносно “забезпечених” категорій”.

Експерти по-різному оцінюють перспективи нововведення. Хтось говорить, що пропозицією від “Нафтогазу” зможуть скористатися щонайбільше 1% вітчизняних домогосподарств, інші ж кажуть про 5 і навіть більше відсотків.

Зокрема, можливість заощадити певну суму може зацікавити не лише власників індивідуальних будинків, а й мешканців багатоповерхівок. Тим паче, що газу вони використовують небагато. Тож “відривати від серця” значні суми для передоплати не знадобиться. Водночас левовій частці наших співвітчизників (особливо, тих, хто не має права на субсидію), як і раніше, доведеться сподіватися, що взимку ціна газу суттєво не зросте і не сильно вдарить по їхніх кишенях.

Владислав Обух, Київ