Єврокомісія представила в Києві фінансовий інструмент для покриття інвестиційних ризиків
Європейська комісія представила можливості Європейського фонду для стійкого розвитку (ЕFСD), який призначений для страхування ризиків місцевих та іноземних інвесторів, що вкладають гроші у проєкти розвитку у третіх країнах.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, презентація відбулася під час конференції «Стратегічне партнерство між Європейським Союзом і Україною у сфері критичної сировини та батарей», яка проходила 13 липня в Києві.
Виступаючи на згаданому заході, заступник генерального директора Генерального директорату з питань сусідства та переговорів щодо розширення ЄС (DG NEAR), голова Групи підтримки України в Європейській комісії Катаріна Матернова розповіла, що допомога надаватиметься не у формі грантів, як це було раніше, а у формі фінансових гарантій для інвесторів.
«У семирічному бюджетному циклі, що розпочався цього року, передбачений дуже відчутний бюджетний пакет допомоги третім країнам, в тому числі й Україні. Ця допомога надається не у формі грантів, як це було раніше, а наданням фінансових гарантій для інвесторів... Ідея полягає в тому, що ЄС покриває інвестиційні ризики, які можуть виникати в окремих країнах або в окремих секторах економіки, щоб допомогти залучити іноземні або внутрішні інвестиції, сприяти розвитку національних компаній в таких країнах», - сказала представниця Єврокомісії.
Вона повідомила, що в Євросоюзі створений спеціальний гарантійний фонд – так званий Європейський фонд для стійкого розвитку (ЕFСD). Цей фінансовий інструмент є складовою багаторічного бюджету ЄС на 2021 - 2027 роки та передбачає 40 млрд євро для допомоги третім країнам по всьому світу, що зацікавлені у проєктах економічного інвестиційного розвитку.
При цьому Матернова зауважила, що Єврокомісія не надає такі гарантії напряму, але використовує можливості фінансових інституцій, включаючи ЄІБ, ЄБРР та інші установи.
За її словами, цього року ці установи здійснюють пілотні проєкти, в тому числі в Україні, зокрема, муніципальний проєкт у Львові. Такі проєкти відкривають велике вікно можливостей, особливо для приватного сектору, у сферах цифрової та «зеленої» трансформації, а також економічного розвитку як такого.
«Це новий ефективний інструмент для зниження ризиків, який ми не мали до цього. Зараз він набирає обертів. Ми очікуємо, що новий цикл гарантій буде доступним з наступного року. Ми даємо гарантії не стільки для окремих проєктів, скільки для цілого пакета проєктів, ми називаємо їх «інвестиційні вікна». Тож, де-факто, приватний сектор може говорити з фінансовими інституціями вже зараз, щоб скористатися перевагами від такого страхування», - зазначила представниця Єврокомісії.
Вона додала, що Представництво ЄС у Києві також може надати інформацію про ці гарантії та про партнерів з-поміж фінансових інституцій.
Матернова підкреслила, що підписаний сьогодні Меморандум про порозуміння у сфері критичної сировини та Альянсу акумуляторних батарей має особливо велике значення. На додаток до дискусій навколо реформ та політичного діалогу між Євросоюзом і Україною, сьогоднішня домовленість відкриває нові можливості для інвестицій та для двостороннього співробітництва.
Як повідомлялося, 13 липня в Україні відбулася Конференція високого рівня «Стратегічне партнерство між Європейським Союзом і Україною у сфері критичної сировини та батарей» за участю Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та віцепрезидента Єврокомісії Мароша Шефчовича. У заході взяли участь представники європейських інституцій, міжнародних фінансових установ, бізнесмени та дослідники.