Уряд ініціює перезавантаження системи перевірок бізнесу
Держава зацікавлена максимально спростити умови ведення бізнесу, тому уряд ініціює зміну підходів до державного нагляду, формуючи превентивну та ризико-орієнтовану систему.
Про це зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час вступного слова на засіданні Кабінету Міністрів 28 липня, передає кореспондент Укрінформу.
Уряд схвалив два законопроєкти - щодо основних засад державного нагляду та посилення адміністративної відповідальності осіб державного нагляду.
За словами Шмигаля, документи сприятимуть розвитку партнерських відносин між державою та бізнесом, а також реформі органів державного нагляду.
"Основні новації цих документів — це зміна підходів до державного нагляду: від репресивної системи, яка орієнтована на покарання та штрафи, до формування превентивної та ризико-орієнтованої системи. Це, зокрема, буде означати, що збільшується відповідальність за неправомірні дії з боку працівників органів держнагляду. Водночас, робиться акцент на аудит та діалог із бізнесом, що дозволяє усунути існуючі порушення без зупинки діяльності підприємств", - сказав Шмигаль.
Крім того він зауважив, що передбачається більш активне залучення громадськості до процесу контролю, а також уніфікація процедури оскарження рішень держнагляду.
Глава Уряду підкреслив, що документи містять багато різних уточнень і новацій, які необхідні для запобігання ситуаціям із абсурдними штрафами та надуманимими підставами для блокування роботи підприємств.
Реалізація законопроєкту «Про основні засади державного нагляду (контролю)» сприятиме зменшенню регуляторного навантаження на доброчесний бізнес.
Документ, зокрема, пропонує запровадити добровільне страхування цивільної відповідальності діяльності підприємців, запровадити аудит діяльності компаній, створити інститут громадських рад з питань державного нагляду при органах контролю, цифровізувати процеси державного контролю тощо.
«Це надзвичайно важливий документ, який дозволить переорієнтувати систему державного нагляду з домінуючої на сьогодні карально-репресивної на превентивну і ризик-орієнтовану, підвищити прозорість перевірок й спростити взаємодію органів контролю та бізнесу», - прокоментував перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки Олексій Любченко
Також уряд схвалив проєкт закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо підвищення відповідальності посадових осіб органів державного нагляду (контролю)». Пропонується, зокрема, збільшити суму адміністративного штрафу за порушення вимог законодавства з питань здійснення державного нагляду із 850 грн до 4 250 грн.
Як повідомляв Укрінформ, у лютому 2021 року уряд розблокував тимчасово зупинені документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершені, а також документальні позапланові перевірки платників податків, стосовно яких є податкова інформація про порушення валютного законодавства під час експорту/імпорту.
Верховна Рада запровадила мораторій на проведення податкових перевірок 18 березня 2020 року у зв'язку з жорстким карантином. Відтоді мораторій продовжували кілька разів.