Економічну перевагу від синхронізації з ENTSO-E оцінюють у $1,5 мільярда на рік - Шмигаль

Економічний ефект від синхронізації Об'єднаної енергетичної системи України з Європейською мережею операторів системи передачі електроенергії (ENTSO-E) становитиме $1,5 млрд на рік.

Про це Прем'єр-міністр Денис Шмигаль сказав під час заходу «Інтеграція України до ENTSO-E: за крок до енергетичної незалежності», повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Приєднання до енергосистеми Європи - це дуже практичний крок. Наші колеги зі Світового банку оцінюють, що економічні переваги від синхронізації ОЕС України з ENTSO-E орієнтовно складають 1,5 млрд доларів щороку", - сказав Шмигаль.

Він повідомив, що синхронізація надає такі основні переваги для України: енергонезалежність і безпека, демонополізація ринку електроенергії, розширення експортних можливостей, спрямованість на декарбонізацію та модернізація інфраструктури і розвиток нових технологій.

Читайте також: У ENTSO-E високо оцінюють прогрес України у підготовці до синхронізації

"Від'єднання України від енергосистеми Російської Федерації призведе до втрати стратегічного впливу останньої на електроенергетичну галузь не лише в Україні, а й у європейських країнах", - заявив очільник уряду.

Для України синхронізація посилить стійкість енергосистеми, загальний технологічний рівень експлуатації та рівень безпеки постачання енергії.

Шмигаль повідомив, що європейським партнерам буде запропоновано розбочати стратегічний енергетичний діалог високого рівня між Україною та ЄС, в тому числі, стосовно питань декарбонізації та синхронізації енергосистем.

За словами прем'єр-міністра, в процесі синхронізації в національне законодавство потрібно впровадити європейські нормативи з прозорими антимонопольними процедурами та інструментами протидії маніпулюванню ринком. Синхронізація також дозволить наростити експорт електроенергії до Європи.

Шмигаль також наголосив, що синхронізація підвищить інвестиційну привабливість України.

Читайте також: Галущенко: Синхронізація енергосистем України й Литви з ENTSO-E має геополітичне значення для ЄС

Як зазначив міністр енергетики Герман Галущенко, технічно Україна готова до синхронізації з ENTSO-E: "Можна констатувати, що технічно Україна пройшла цей шлях і готова до синхронізації".

Він зауважив, що з точки зору регуляторних питань ще є проблеми, які потребують вирішення. Зокрема, потрібно досягнути регулювання ринку за стандартами Європейського Союзу.

Галущенко розраховує, що завдяки міжвідомчій взаємодії з Міністерством енергетики, Укренерго, НКРЕКП вдасться досягнути регуляторної узгодженості з Європою.

Як повідомлялося, до кінця 2022 року Об'єднана енергосистема України має вийти на паралельний режим роботи з Європейською мережею операторів системи передачі електроенергії (ENTSO-E).

Читайте також: Синхронізація з ENTSO-E унеможливить монополізацію на енергоринках – Міненерго

Синхронізація Об'єднаної енергосистеми України з ENTSO-E запланована на 2023 рік. На лютий 2022 року запланована тестова робота ОЕС та енергосистеми Молдови в ізольованому режимі, що є одним з етапів інтеграції вітчизняної енергосистеми до ENTSO-E.

ENTSO-E - європейська мережа операторів системи передачі електроенергії, що об'єднує 43 операторів у 36 країнах Європейського континенту.