Радник Зеленського прогнозує зростання ВВП попри коронакризу
У 2021 році прогнозується зростання ВВП, однак на його темпи може вплинути пандемія COVID-19.
Такий прогноз у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" оприлюднив радник президента України з економічних питань Олег Устенко, передає Укрінформ.
У ситуації з динамікою розвитку економічного сектору держави завжди існує ймовірність як негативного розвитку ситуації, так і більш позитивного, наголосив експерт.
"Що стосується зростання, то цього року зростання однозначно буде. І єдине, що перебуває у зоні ризику, — темпи цього зростання: буде це 4%, чи це буде трохи нижче 4%. Якщо подивитися більшу частину консенсус-прогнозів по Україні, то там якраз близько 3,5-4,2% на цей рік (виставлене зростання)", — уточнив Устенко.
Проте за умови введення додаткових карантинних заходів темп зростання ВВП може трохи сповільнитися, доповнив радник президента.
"Але дійсно може бути деяке уповільнення в темпах економічного зростання, як каже прем'єр, якщо треба буде вводити додаткові обмежувальні заходи. Знову-таки, Україна — це не постіндустріальна економіка, де, якщо ми говоримо про європейські країни або США, частка промисловості не така значна, а дуже значна частка сервісів", — продовжив Устенко.
В Україні частка сервісів не дуже велика, сказав економіст. Розглядати цей аспект в умовах коронакризи слід із різних боків.
"В Україні частка сервісів не така велика. З одного боку, це недобре з погляду розвитку країни. Тому що у нас висока частка й сільського господарства, промисловості, неважливо якої промисловості в нашому разі. Але сервіси у нас не таку значну частку займають. І тому, коли вводиться локдаун у наших умовах (наприклад, як він вводився торік), то це означає, що ти затискаєш економічне зростання, але не так сильно — через те, що частка сервісу не така висока", — деталізував Устенко.
Тож відхилення зростання ВВП від прогнозованих темпів може бути незначним, пояснив експерт. Крім того, уряд урахував досвід минулорічних карантинних заходів.
" І тому, якщо й буде відхилення, воно буде незначним, і, скажімо, 0,5-0,7% може бути ризик недоотримання за цим розрахунковим показником економічного зростання. Надія на те, що локдаун, навіть якщо буде введений, буде модернізованим. І це не буде повторенням історії минулого локдауну. Це будуть обмежувальні заходи, але вони торкнуться не лише сервісу, тому що ті, хто можуть, працюватимуть, — ступінь ризику у них незначний, велика частина персоналу вакцинована", — наголосив Устенко.
Крім того, на протидію коронакризі до держбюджету на наступний рік закладаються значні економічні резерви, зазначив експерт.
"Це й треба робити, й треба бути завжди готовими до того, що ризики можуть реалізовуватися, навіть якщо вони передбачаються з низькою часткою ймовірності. Що стосується бюджету наступного року, то там збільшений бюджет на охорону здоров'я, і збільшення значне", — підсумував Устенко.
Як повідомлялося, уряд очікує у 2022 році на зростання внутрішнього валового продукту (ВВП) в Україні на рівні близько 4%. Але перешкодити такому зростанню економіки може чергова потужна хвиля пандемії. Про це заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.