Макрон анонсував будівництво нових ядерних реакторів у Франції
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що країна збудує нові ядерні реактори, аби зменшити залежність від інших країн у постачанні енергоресурсів, тримати ціни на електроенергію під контролем та досягнути цілей з вирішення екологічних проблем.
Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на Reuters.
«Ми збираємося вперше за десятиліття відновити будівництво ядерних реакторів у нашій країні та продовжити розвиток відновлюваних джерел енергії», - сказав Макрон у телезверненні до нації.
За його словами, це має гарантувати енергетичну незалежність Франції, електропостачання країни та дозволити досягти цілей, зокрема, вуглецевої нейтральності до 2050 року.
Макрон не повідомив подробиць, але очікується, що його уряд оголосить про будівництво до шести нових реакторів типу EPR (водо-водяний ядерний реактор покоління 3+) найближчими тижнями.
Як пише агентство, в той час, як Європа бореться з різким підвищенням цін на енергоносії, Франція обирає шлях, відмінний від її сусідів, зокрема Німеччини. Свого часу Берлін відреагував на ядерну катастрофу на АЕС Фукусіма у 2011 році в Японії, прискоривши відмову від атомної енергетики.
Раніше уряд Франції заявив, що не запускатиме жодних проєктів будівництва реакторів EPR покоління 3+ доти, доки державна компанія EDF з великою затримкою не завершить будівництво АЕС Фламанвіль на північному заході Франції.
У жовтні французькі ЗМІ повідомляли, що вплив європейської газової кризи на вартість енергоносіїв прискорив рішення Парижа щодо впровадження технології EPR.
Як повідомлялося, АЕС Фламанвіль (Centrale nucléaire de Flamanville) — діюча атомна електростанція на північному заході Франції в регіоні Нижня Нормандія. До складу АЕС входять два енергоблоки, на яких встановлені реактори з водою під тиском (PWR) P4 розробки Framatome. Електрична потужність кожного реактора - 1300 МВт. АЕС виробляє близько 4% усієї споживаної електроенергії у Франції.
З грудня 2007 року на території АЕС триває спорудження нового європейського реактора третього покоління EPR потужністю 1650 МВт. Будівництво нового реактора викликає масові протести. На думку ряду експертів, частка атомної енергетики у Франції надто велика, що вже створює певні проблеми для енергосистеми країни.
Запуск третього енергоблока планувався на 2012 рік, але через численні технічні проблеми постійно переносився.
Будівництво Фламанвіль-3 пов'язане зі значними збитками. За оцінкою розробника EPR, вартість його спорудження повинна була становити 1 мільярд євро. Контракт на будівництво передбачав витрати на рівні 3 мільярди євро. У липні 2020 року Рахунковий суд Франції завершив 18-місячний поглиблений аналіз проєкту, дійшовши висновку, що загальна передбачувана вартість досягає 19,1 мільярда євро.