Україна пропонує «іранську модель» санкцій щодо російського газу

Уточнено

Україна пропонує міжнародним партнерам застосувати "іранську модель" санкцій щодо "газпрому", коли російський газ постачатиметься у ЄС, але кошти за нього не йтимуть в росію, а перераховуватимуться на спеціальні депозитні рахунки.

Про це в коментарі кореспонденту Укрінформу повідомив заступник міністра енергетики України Ярослав Демченков на полях організованої Енергетичним співтовариством конференції щодо безпеки та стабільності українського енергетичного сектору у понеділок у Відні.

"Що стосується трубопровідного природного газу з росії, то європейським країнам його зараз найскладніше замістити. Частка російського газу становить 40% загального імпорту газу ЄС. У Австрії, де ми зараз знаходимося, цей показник до 80%. Ми пропонуємо "іранську модель" санкцій: природний газ доставлятиметься від "газпрому" до Європи, але всі кошти зберігаються на спеціальних рахунках у європейських банках, доки росія не виконає визначені умови припинення війни та компенсації збитків", - заявив Демченков.

За його словами, таким чином гроші не йтимуть безпосередньо в росію і не будуть фінансувати її триваючу війну проти України.

Читайте також: Шмигаль закликав Конгрес США запровадити додаткові санкції проти росії

Заступник міністра енергетики наголосив, що у ЄС, зокрема у Німеччині та Австрії, "дуже довго цементувався міф про те, що Європа помре без російської енергоресурсів", однак, насправді, ситуація є абсолютно протилежною – "це російська енергетика помре без ринку Європи".

"ЄС для російського газу залишається єдиним великим ринком збуту. Без європейського ринку росіянам треба буде зупиняти свої газові родовища, законсервувати їх. У такому випадку, коли стануть їх відновлювати, то буде втрачено до 70% видобутку. Тому якщо путін і вирішить зблефувати і зупинити постачання газу до Європи, така зупинка не зможе тривати більше 1-2 місяців. Якщо це продовжиться, росія нанесе критичну шкоду власній газовій галузі", - заявив він.

Демченков також прокоментував нещодавню пропозицію російських депутатів зупинити постачання газу в Європу, назвавши її "перевіркою Європи на стійкість". "Кремль хоче подивитися у кого в Європі нерви здадуть почувши такі заяви. Ніякої реальної зупинки постачання газу в Європу не відбудеться і такі заяви робляться для мобілізації противників подальших санкцій", - зазначив він.

Читайте також: Ембарго на російські нафту та газ допоможе запобігти «новим Бучам» - Кулеба

За словами урядовця, ЄС може повністю відмовитися скрапленого природного газу (СПГ) з росії, що стане "вірним сигналом для ринку та бізнесу". "У 2021 році загальне постачання російського СПГ становило менше 8% світових поставок. Майже половина імпортувалася Європою. Але повне ембарго ЄС на імпорт російського СПГ буде нести незначний ризик, оскільки ці обсяги можуть бути легко замінені збільшенням виробництва в 2022 році іншими постачальниками. Вже зараз понад 70 суден із СПГ йде до Європи. Це безпрецедентний обсяг одночасного постачання скрапленого газу на наш континент. Наразі СПГ йде не лише з Північної Америки, а з різних куточків світу, і це дуже добрий сигнал", - зазначив він.

Демченков підкреслив, що після тривалих консультацій ЄС увів перші прямі санкції проти газової галузі, заборонивши постачання в росію обладнання для виробництва СПГ. Він впевнений, що у світі вже спостерігається бум реалізації проєктів, пов’язаних із виробництвом СПГ, а Європа тут є перспективним ринком, особливо без російського газу.

Заступник міністра енергетики також вказав на те, що Євросоюз спроможний повністю відмовитися і від російських нафтопродуктів: "Європа імпортує приблизно 15% дизельного палива загального споживання з росії. Це може бути замінено збільшенням внутрішнього виробництва та додатковим імпортом з Північної Америки та Азії", - наголосив він.

Що стосується сирої нафти, то, за словами Демченкова, "тут потрібно дати більше сигналів виробникам". "Якщо ринок побачить, що Європа серйозно ставиться до ембарго на сиру нафту з росії, то виникне сильна конкуренція за заміну "квоти" російської нафти та забезпечення довгострокових відносин", - заявив він.

Український урядовець додав, що запровадження такого ембарго "має здійснюватися поступово – з негайним припиненням морського імпорту російської сирої сировини та подальшим поступовим припиненням імпорту нафти через трубопровід протягом наступних дев’яти місяців".

Читайте також: Литва першою із країн ЄС повністю відмовилася від російського газу

"Ми звертаємо особливу увагу європейських колег на необхідність введення негайного ембарго на поставки російського СПГ і нафтопродуктів і доводимо, що газ та сира нафта також можуть бути заміщені достатньо швидко. Також ми говоримо про санкції проти "росатому" та ембарго на постачання ядерного палива з росії. росія виробляє близько 35% від світового обсягу збагаченого урану для реакторів. Це дозволяє цій країні займати значну частку в імпорті окремих країн. Припинення або скорочення обсягу закупівель збагаченого урану в росії матиме негативний вплив на ядерну промисловість цієї країни", - наголосив він.

Демченков додав, що за акти ядерного тероризму російська ядерна промисловість має заплати високу ціну.

Як повідомляв Укрінформ, раніше Європейський Союз ухвалив п’ятий пакет санкцій проти росії у відповідь на неспровоковану військову агресію проти України.

Серед іншого, пакет включає заборону купувати, імпортувати або передавати вугілля та інше тверде вуглецеве пальне до ЄС, якщо вони мають походження з росії або були експортовані з росії, починаючи з 22 серпня 2022 року.