Три країни ЄС не отримують російського газу через незгоду з вимогами москви – Politico
Рішення росії припинити постачання газу до Болгарії, Польщі та Фінляндії безпосередньо пов’язане із небажанням цих країн платити за поставки російського газу в рублях, чого, на порушення умов чинних контрактів, вимагає російський президент.
Як повідомляє Укрінформ, про це сьогодні розповідає європейське видання Politico.
«Європейські підприємства перебувають під тиском москви, яка вимагає платити за газ у рублях, тоді як Єврокомісія видає суперечливі інструкції <…> з приводу того, чи є така сплата в рублях порушенням санкцій ЄС. На цей час три країни ЄС стикнулися із припиненням постачання газу з росії після того, як їх енергетичні компанії відмовилися підкоритися російському указу від 31 березня, що вимагає сплату від «недружніх країн» через два рахунки у російському газпромбанку, - відповідно, один у євро та доларах, а інший – у рублях для остаточної валютної конвертації», - йдеться у публікації.
Видання нагадує, що у квітні Європейська комісія ухвалила свою позицію, яка дає подвійне тлумачення ситуації: з одного боку, в ній визнається, що відкриття рахунків у російському газпромбанку не порушує санкцій ЄС, а з іншого - міститься рекомендація європейським покупцям просити російську сторону виконувати контрактні зобов’язання таким же чином, як це було до видання відповідного указу.
У деталізованих інструкціях Єврокомісії, що вийшли наприкінці квітня, згадка про те, чи є відкриття рахунків у газпромбанку порушенням санкцій, зникла взагалі.
Водночас російська сторона почала прямо карати «непокірні» країни Заходу. Польська компанія PGNiG відмовилася платити в рублях 12 квітня, і вже 27 квітня газпром припинив постачання газу, ризикуючи постати перед санкціями за порушення контракту.
Болгарія відмовилася платити в рублях, і газпром припинив постачати газ для компанії Bulgargaz також із 27 квітня.
Уряд Фінляндії відмовився сплачувати за російський газ у рублях 28 квітня, і вже 21 травня газпром припинив постачання газу для фінської компанії Gasum.
Наразі перед такою ж дилемою постали Нідерланди. При цьому уряд країни запросив від Єврокомісії чітких правових інструкцій стосовно наслідків відкриття рахунків у російському газпромбанку, щоб визначити правову позицію щодо енергетичних компаній країни.
За даними Politico, низка європейський компаній пішли на умови газпрому та почали сплачувати за поставлений газ у рублях на російських умовах. Серед них – угорська MVM, німецькі VNG, RWE та Uniper, французька Engie, італійська Eni, австрійська OMV, чеська ČEZ, словацька SPP, словенська Geoplin та інші.
За повідомленнями російських ЗМІ, нині не менше 54 європейських компаній, включаючи великі, середні та малі підприємства, погодилися на умови російського газового монополіста, та сплачують за поставлений газ у рублях за російською ж схемою конвертації.
Як повідомлялося, вчора Єврокомісія видала пропозицію вважати кримінальним злочином порушення санкцій ЄС проти росії як країни-агресора.
Водночас, незважаючи на розроблену стратегію позбавлення залежності від імпорту російського газу та значне збільшення експорту скрапленого газу з США, більшість країн ЄС все ще знаходяться у значній залежності від поставок енергоносіїв з росії. До цього часу на російський газ припадало до 40% загального обсягу газу в енергетичному балансі ЄС.
Спроби росії використовувати газ як енергетичну зброю змусили європейські столиці погодитися з необхідністю поступової відмови від російського газового імпорту.