Аграрії пропонують до кінця війни не збільшувати ліміт на купівлю земель
Всеукраїнська аграрна рада (ВАР) пропонує до кінця дії воєнного стану в Україні не збільшувати розмір ділянки землі сільськогосподарського призначення, яку може придбати одна особа на ринку землі зі 100 га до 10 тис. га.
Про це заявив голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун під час кругого столу «Середні та малі аграрії пропонують зберегти ліміти продажу землі під час війни» в ІА "Укрінформ".
"Нехай будуть юридичні особи (допущені до ринку землі - авт.), але обмежте лімити на час війни", - сказав він.
Дикун зазначив, що ВАР підтримує впровадження земельної реформи в Україні і підтримує розвиток ринку землі. Водночас, в умовах повномасштабного вторгнення велика кількість українських малих та середніх агровиробників опинились на межі банкрутства і не мають фінансових ресурсів для того, щоб купити землю. Також, багато аграріїв наразі перебувають у лавах ЗСУ і не мають змоги ні продати ні купити землю.
Очільник ВАР пояснив, що багато українських малих та середніх сільгосптоваровиробників не матимуть змоги купувати землю так активно, як великі сільсьгосптоваровиробники і тому не зможуть конкурувати з ними на ринку. Разом з цим, аграрії на деокупованих та прифротових територіях взагалі не можуть отримати банківські кредити і також не можуть залучити кошти для придбання землі. Також існує загроза того, що на таких територіях земля буде мати дуже низьку ціну і фермери будуть змушені продавати її дешевше, ніж вона коштує.
За словами Дикуна, ВАР пропонує українській владі певний компроміс під час запровадження другого етапу земельної реформи - відкрити ринок для юридичних осіб і при цьому зберегти обмеження розміру ділянки, яку може придбати одна особа у 100 га до кінця воєнного стану в Україні.
Як повідомляв Укрінформ, ринок землі в Україні офіційно стартував 1 липня 2021 року. До 2024 року купувати сільськогосподарську землю можуть тільки фізособи-громадяни України з обмеженням у 100 гектарів. Закон про ринок землі забороняє купувати землю іноземцям.
З 1 січня 2024 року в Україні стартує другий етап впровадження ринку землі, коли землю зможуть купувати юридичні особи, зареєстровані в Україні. Придбати можна буде не більше 10 тис. га земель сільськогосподарського призначення.
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський 12 грудня 2023 року заявив, що Мінагрополітики не планує вносити зміни до другого етапу земельної реформи.