ЄС має швидко ухвалити рішення щодо Українського фонду - Домбровскіс
Єврокомісія підтримує зусилля Бельгійського головування в ЄС щодо досягнення згоди у питанні змін до багаторічного бюджету, включаючи створення Українського фонду, та вважає, що ухвалити це рішення треба швидко.
Про це заявив виконавчий віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс на пресконференції за підсумками Ради міністрів з питань економіки й фінансів, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Наявність фінансування від міжнародних партнерів прямо впливає на спроможність України продовжувати боротьбу проти російського агресора, і в нинішній ситуації це головний фактор. Україна потребує цього фінансування терміново, і ЄС має виконати свої зобов’язання. Тож ми не маємо часу, щоб зволікати з ухваленням Українського фонду», - наголосив Домбровскіс.
За його словами, Єврокомісія вітає той факт, що Бельгійське головування в ЄС зосереджує увагу на довгостроковій підтримці та відбудові України. Згода навколо часткового мандата на переговори щодо Українського фонду, яка була досягнута минулого тижня на рівні Ради ЄС, прискорить погодження цього питання перед зустріччю європейських лідерів, що відбудеться 1 лютого. Український фонд у багаторічному бюджеті дасть змогу Євросоюзу надавати Україні стабільне фінансування впродовж кількох наступних років.
Відповідаючи на запитання щодо «плану Б» на випадок, якщо рішення про допомогу Україні буде знову заблоковане, виконавчий віцепрезидент Єврокомісії зазначив, що всі зусилля зосереджені на досягненні згоди серед 27 країн ЄС.
Своєю чергою віцепрем’єр - міністр фінансів Бельгії Вінсент Ван Петегем підтвердив, що на столі переговорів немає «плану Б», оскільки вся увага зосереджена на «плані А», тобто досягненні широкої згоди серед усіх 27 країн ЄС щодо подальшої допомоги Україні.
«У наступному місяці - жахливі другі роковини (повномасштабної - ред.) російської агресії проти України. Бельгійське головування буде прагнути продовжувати потужну та передбачувану фінансову підтримку України. Наступними днями ми продовжимо переговори щодо ухвалення багаторічного бюджету ЄС та його нових інструментів», - заявив бельгійський урядовець.
Він повідомив, що під час зустрічі міністрів відбувся «дуже конструктивний» обмін думками щодо економічних та фінансових наслідків російської агресії проти України. Дискусія охоплювала два головні напрямки: продовження макрофінансової допомоги для України та шляхи використання заморожених російських активів для її підтримки та відбудови.
«Другий напрямок стосувався заморожених та заблокованих активів (Росії – ред.). Ми підбили підсумки у розгляді пропозицій Єврокомісії та високого представника ЄС, що надійшли у грудні, та підтвердили нашу рішучість досягти швидкого результату. Робота на технічному рівні вже розпочалася, і ми маємо на меті досягти швидкого прогресу», - сказав представник Бельгійського головування.
Як повідомлялося, під час саміту 14-15 грудня лідери країн ЄС ухвалили рішення стосовно початку переговорів про членство з Україною. Водночас вони не змогли досягти консенсусу щодо змін до бюджету ЄС на 2024-2027 роки, оскільки відповідні пропозиції Єврокомісії були заблоковані Угорщиною. Європейська рада повернеться до розгляду цього питання під час надзвичайної зустрічі 1 лютого.