Безпечна експлуатація ЗАЕС в енергосистемі зараз неможлива - Держатом
Голова Держатомрегулювання Олег Коріков під час зустрічі з гендиректором МАГАТЕ Рафаелем Маріано Гроссі наголосив, що наразі безпечна експлуатація Запорізької АЕС на енергетичних рівнях потужності неможлива.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє ДІЯРУ.
«Під час зустрічі Олег Коріков наголосив, що будь-які наміри російських окупантів вивести енергоблоки ЗАЕС на енергетичні рівні потужності для виробництва електроенергії несуть велику небезпеку виникнення аварій з радіаційними наслідками, які матимуть транскордонний характер. Такі дії повністю суперечитимуть умовам ліцензії, нормам та правилам з ядерної та радіаційної безпеки», - йдеться у повідомленні.
Коріков наголосив, що військова окупація, відсутність належного технічного обслуговування та ремонтів, некомпетентний і нелегітимний персонал призвели до суттєвої деградації ядерної та радіаційної безпеки, відсутності спроможності аварійного реагування. Крім того, на можливість безпечного поновлення роботи ЗАЕС негативно впливає знищення Каховського водосховища.
Голова ДІЯРУ зазначив, що безпечна експлуатація ЗАЕС можлива лише після її демілітаризації, деокупації та повернення під контроль України.
Крім того, Коріков та Гроссі обговорили вплив російських масованих атак на ядерну та радіаційну безпеку об’єктів ядерної енергетики та роботу постійних моніторингових місій МАГАТЕ на українських атомних станціях.
Як повідомлялося, голова Держатомрегулювання Олег Коріков під час виступу в Генеральному директораті Європейської комісії з енергетики заявив, що розпочався спільний проєкт ядерних регуляторів України, Норвегії та Фінляндії з розробки програми відновлення державного регулювання безпеки енергоблоків Запорізької АЕС.
Після візиту до Росії на початку березня Гроссі заявив, що застеріг російську сторону від перезапуску окупованої Запорізької АЕС. Він не виключив, що станція буде запущена в якийсь момент у майбутньому, але сказав, що для цього «потрібно буде провести низку оцінок безпеки».
ЗАЕС перебуває в окупації із 4 березня 2022 року.
Фото: Енергоатом