Україна може розпочати експорт біометану в листопаді - експерт

Ексклюзив

Україна може розпочати експорт біометану в Європу у листопаді після достатнього накопичення запасів у сховищах та належної підготовки персоналу.

Про це в коментарі Укрінформу заявив голова правління ГС "Біоенергетична асоціація України" Георгій Гелетуха.

Він повідомив, що зараз в Україні є 7 біометанових заводів, які планують запуститися до кінця 2024 року. Із них два виробляють зріджений біометан і не потребують підключення до ГТС.

"А 5 будуть підключатися до газових мереж: один - до "Оператора ГТС України", чотири - до розподільних мереж. Наскільки знаю, найбільш готові два із тих заводів, що підключатимуться до розподільних мереж", - зауважив Гелетуха. За його словами, ці підприємства уже мають договори на підключення.

Водночас, експерт наголосив, що закон, який відкрив можливості для експорту біометану, передбачає, що газ спочатку потрібно місяць закачувати у газосховища. Для цього виробники біометану повинні навчитися працювати із платформою ОГТСУ, а для самого здійснення експорту - розібратися із механізмами газового ринку.

Читайте також: Україні потрібно напрацювати умови для привабливості інвестицій у біометан - Міненерго

"Думаю, це займе певний час. Потім виробники біометану будуть місяць закачувати газ. Думаю, у листопаді хтось уже накопичить партію біометану й буде готовий її експортувати", - сказав Гелетуха.

За його оцінкою, всі 7 біометанових заводів, які планують розпочати роботу, можуть виробляти 111 млн кубометрів газу на рік. Ті два заводи, які найбільш готові до початку роботи, можуть виробляти загалом 6 млн кубометрів біометану на рік.

Експерт зауважив, що наразі рано робити прогнози на 2025 рік щодо розвитку біометанового виробництва, адже потенційні інвестори чекатимуть на перші результати експорту біометану.

Як повідомлялося, виходячи із наявної сировинної бази, Україна може щорічно виробляти 21,8 млрд кубометрів біогазу та/чи біометану.

Верховна Рада запровадила митний контроль біометану у березні 2024 року. На початку вересня Міністерство фінансів опублікувало наказ, яким визначено порядок митного оформлення біометану, що фактично розблоковує експорт цього газу.

Фото: depositphotos.com