Рада ухвалила закон про угоди зі слідством у межах Ukraine Facility

Верховна Рада України 29 жовтня ухвалила в другому читанні законопроєкт про угоди зі слідством, який є одним з індикаторів виконання Плану України для ініціативи ЄС Ukraine Facility.

Як передає Укрінформ, про це повідомило Міністерство економіки України.

«Парламент проголосував сьогодні за важливий законопроєкт на виконання індикатору Плану України в межах Ukraine Facility. Він забезпечить вищу ефективність судових рішень у справах про корупцію, зокрема й щодо високопосадовців та покращить динаміку винесення вироків. Це позитивно позначиться на бізнес-середовищі та залученні інвестицій», - зазначив перший заступник міністра економіки Олексій Соболев.

Закон передбачає зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України, які удосконалять процедури про угоди зі слідством, скасують строки досудового розслідування від моменту реєстрації кримінального провадження до повідомлення особі про підозру та змінять одноособовий розгляд окремих справ суддею Вищого антикорупційного суду.

Як повідомив у Телеграмі народний депутат із фракції "Голос" Ярослав Железняк, законодавчу ініціативу підтримали 263 народні депутати.

За його даними, документ запроваджує нову статтю, яка дозволяє у випадку співпраці зі слідством через викриття співучасників та відшкодування шкоди "призначати менший строк ув’язнення, ніж вимагає кодекс. Наприклад 5 замість 8 років".

При цьому суд зможе визначити як додаткове покарання досить великий штраф: за нетяжкі злочини - від 20 тис. до 120 тис. неоподаткованих мінімумів доходів громадян; за тяжкі злочини - від 120 тис. до 6 млн НМДГ; за особливо тяжкі злочини - від 270 тис. до 12 млн НМДГ.

Суд, за даними Железняка, зможе в таких випадках конфіскувати майно фігуранта, якщо цей вид покарання буде узгоджено. При цьому цей інструмент не можна буде застосовувати за загальним правилом до організаторів схем, за винятком випадку, що такий організатор викриє іншого організатора.

У випадку, коли мова йде про злочини меншої тяжкості і якщо це невеликі схеми без співучасників, то зменшене ув’язнення зможе отримати фігурант, який повністю відшкодовує збитки, сплачує штраф та може отримати додатково конфіскацію, зазначив нардеп.

Як поінформувала у Телеграмі пресслужба Національного антикорупційного бюро, ухвалення цього закону допоможе ефективніше розслідувати корупційні злочини. Це допоможе не лише карати виконавців, а й розкривати та притягати до відповідальності організаторів корупційних схем.

За даними НАБУ, під час підготовки проєкту закону до другого читання депутати врахували пропозиції Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури щодо підвищення розміру штрафу як додаткового покарання, що може призначатися за вчинення тяжких або особливо тяжких корупційних злочинів на основі укладеної угоди про визнання винуватості.

Окрім цього, ВР ухвалила у першому читанні законопроєкт №11443 щодо приведення у відповідність з міжнародними стандартами відповідальності юридичних осіб за вчинення корупційних кримінальних правопорушень. За інформацією НАБУ, ухвалення цього документа є важливим кроком до вступу України в ОЕСР, зокрема у контексті прагнення стати членом ЄС.

Читайте також: Ukraine Facility: у Мінрозвитку обговорили нові правила публічних інвестицій із представником Єврокомісії

Як повідомляв Укрінформ, станом на 2 жовтня 2024 року Україна успішно виконала вісім індикаторів Плану з дев’яти, що передбачені на цей квартал.