Герман Галущенко, міністр енергетики України

Ключовим для енергосистеми України є закриття неба від повітряних атак

У Варшаві 13–14 листопада відбулася дводенна міжнародна виставка-конференція «ReBuild Ukraine Construction and Energy», мета якої – об’єднання зусиль для відновлення економіки України. У ній взяли участь багато представників різних регіонів світу та України.

Міністр енергетики України Герман Галущенко у бліц-інтервʼю власному кореспондентові Укрінформу в кулуарах форуму підсумував важливий міжнародний захід, а також розповів про найбільші потреби енергетичної системи країни в умовах наближення зими і тривалих російських обстрілів України, українсько-польську співпрацю в енергетичній сфері та перспективні напрями розвитку зеленої енергетики в нашій країні.

УКРАЇНА ПОТРЕБУЄ ВІД ЗАХІДНИХ ПАРТНЕРІВ ППО

- Пане міністре, ви взяли участь у варшавській виставці-конференції із серії «Rebuild Ukraine», розмовляли з міжнародними партнерами. Які головні висновки можна зробити за її результатами?

- Насправді рівень зацікавленості енергетичним сектором України збільшується, адже навіть якщо порівняти з минулорічною конференцією, то на цій представлено набагато більше компаній – близько 600 з понад 40 країн світу. На ній було дуже багато моїх колег-міністрів, з якими маємо давні відносини з точки зору підтримки української енергетики. Надзвичайно важливо, що на конференції було дуже багато бізнесу, який хоче працювати в Україні. Є бізнес, що вже присутній в енергетичному секторі Україні, а є такий, який хоче прийти в нашу країну. Ключовою є підтримка, яку ми відчуваємо, вона реальна. Це підтримка проєктів, що реалізовуються як на рівні бізнесу, так і на рівні урядів.

- Чого Україна сьогодні найбільше потребує в енергетичній сфері, враховуючи наближення зими й постійні обстріли Росією енергетичної інфраструктури України? Яка допомога потрібна від наших західних партнерів?

- ППО. Система ефективного захисту є головним питанням. До речі, мої колеги-міністри енергетики теж багато про це публічно говорили на конференції. Це хороший знак, адже всі добре знають, що відремонтована й відновлена у 2023 році інфраструктура для стабільного проходження зими минулого року, на жаль, знову була знищена у цьому році. Тепер ми зробили чергову масштабну ремонтну кампанію. Але якщо відновлену інфраструктуру знову буде знищено, то це своєрідний біг по колу: ти ремонтуєш, а росіяни знищують її знову і знову. Звісно, ми у будь-якому разі все ремонтуватимемо, але ключовою проблемою, яку всі добре розуміють, є те, що ми маємо повністю закрити наше небо від повітряних атак. Про це також говорили на конференції міністри енергетики багатьох країн.

УКРАЇНА ГОТОВА ДОПОМАГАТИ ПОЛЬЩІ РОЗВИВАТИ АТОМНУ ЕНЕРГЕТИКУ

- Польща задекларувала готовність надавати Києву в зимовий період додаткові обсяги електроенергії, зокрема з власних вугільних електростанцій. Яка позиція України з цього приводу?

- Ми перебуваємо у процесі переговорів з цього питання. Я розмовляв на цю тему у Варшаві з двома польськими міністрами. Тепер очікується обмін документами, будемо дивитися. Звичайно, Україна зацікавлена у будь-яких проєктах, що збільшують мегавати в нашій енергосистемі.

- А як би ви загалом оцінили українсько-польську співпрацю в енергетичній сфері?

- Вона дуже хороша, у нас є багато напрямів співпраці. Наприклад, минулого року ми запустили ще один інтерконектор Хмельницька АЕС – Жешув, збільшивши пропускну спроможність з точки зору енергосистеми України та ЄС. Йдеться також про співробітництво у газовій сфері, питання газових інтерконекторів і використання газосховищ, а також співробітництво на майбутнє у сфері атомної енергетики. Польща планує розвивати атомну енергетику й підписала відповідні контракти, а ми маємо величезний досвід експлуатації і фахівців відповідного рівня. Тому в переговорах як з польськими, так і з американськими партнерами ми наголосили, що Україна може суттєво підсилити цей напрям. Ми також співпрацюємо щодо постачання обладнання: Польща надавала нам обладнання для відбудови і ремонтів енергетичної інфраструктури. Тому ми перебуваємо у постійному контакті з польською стороною.

КЛЮЧОВИМ У 2025 РОЦІ БУДЕ РОЗВИТОК ВІТРОВОЇ ЕНЕРГЕТИКИ

- Пане міністре, якою тепер є частка відновлювальних джерел енергії в енергобалансі України? Які сектори зеленої енергетики пріоритетні для розвитку в нашій державі?

- Частка залежить від пори року. Тепер вона мінімальна й упродовж зими такою залишатиметься. Але з погляду саме зеленої енергетики, безумовно, ми маємо намір дуже суттєво збільшити у наступному році вітрову генерацію. Є відповідні плани будівництва конкретних обʼєктів вітрової генерації на більше ніж 800 мВт. До речі, значне зацікавлення саме у вітровій генерації демонстрували на цій конференції наші західні партнери. Зокрема, ми говорили про це з норвезькими колегами, які тепер розглядають великий проєкт в Україні на 300 мВт, він стосується саме вітрової енергетики. Безумовно, йдеться також про сонячну енергетику. Щодо цього питання, ми очікуємо, що наступного року активно запрацюють програми для домогосподарств. Ми дуже сподівамося, що люди встановлюватимуть сонячні панелі, адже держава створює таку можливість, банки обʼєдналися щодо можливості отримання в них кредитів за нульовою ставкою на 10 років. Тепер це все лише розпочинається, але думаю, що у наступному році будуть зовсім інші цифри, і спостерігатимемо розвиток на цьому напрямі. Але головним у наступному році я все ж таки бачу розвиток вітрової енергетики і реалізацію проєктів, які вже заплановані.

- Перший аукціон із розподілу квот підтримки відновлювальних джерел енергії не відбувся через відсутність учасників. Чи проводило міністерство аналіз причин такої ситуації і чи змінюватимуться умови аукціонів?

- Тепер вивчається питання, чи треба щось змінити в умовах аукціонів. Безумовно, ми зацікавлені в цьому, аукціон ще проводитиметься.

Юрій Банахевич, Варшава

Фото надані Міністерством енергетики