Усі АЕС в Україні знизили потужності як запобіжний засіб від обстрілів - МАГАТЕ

Три діючі атомні електростанції України вранці четверга знизили виробництво електроенергії після останніх атак на енергетичну інфраструктуру, які ще більше посилили загрозу ядерній безпеці країни.

Як передає Укрінформ, про це заявив у четвер генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі.

«Удруге менш ніж за два тижні Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська АЕС знизили рівень потужності як запобіжний захід під час широкомасштабних воєнних дій у країні», - зазначив Гроссі.

За його словами, дві команди МАГАТЕ, що працюють в Україні, були змушені ховатися в укриттях під час повітряних тривог.

Загалом усі девʼять реакторів на атомних станціях знизили потужність. Один реактор, на Рівненській АЕС, відключено від мережі.

Усі атомні станції отримують зовнішнє живлення, хоча Хмельницька АЕС втратила звʼязок з двома лініями електропередач, ідеться в заяві гендиректора МАГАТЕ.

«Енергетична інфраструктура України є надзвичайно крихкою та вразливою, що є великим ризиком для ядерної безпеки, - сказав Гроссі. - Я ще раз закликаю до максимальної військової стриманості в районах, де розташовані основні потужності ядерної енергетики та інші об'єкти, від яких вони залежать».

Читайте також: Ситуація на ЗАЕС стає небезпечнішою через часті перебої електропостачання - Галущенко

Зазначається, що повідомлень про прямі пошкодження АЕС не надходило, але удари вкотре вплинули на роботу електропідстанцій, які використовуються АЕС для передачі та отримання електроенергії.

Ці підстанції були пошкоджені під час попередніх обстрілів, зокрема в серпні.

Команди МАГАТЕ відвідали сім підстанцій, розташованих за межами АЕС по всій Україні, у вересні та жовтні для оцінки ситуації після серпневих обстрілів і, виявивши значні пошкодження, дійшли висновку, що здатність енергосистеми забезпечувати надійне електропостачання українських АЕС за межами майданчика значно знизилася.

За словами керівника МАГАТЕ, агентство продовжить оцінювати ступінь пошкодження об'єктів та ліній електропередач, які мають важливе значення для ядерної безпеки.

Читайте також: Уряд заборонив відключення для підприємств, що імпортують понад 60% електроенергії

«МАГАТЕ продовжить робити все, що в його силах, аби зменшити ризик ядерного інциденту під час цієї трагічної війни», - додав він.

У своїй заяві Гроссі не згадав Росію як державу, що здійснює обстріли енергетичної інфраструктури України.

Як повідомляв Укрінформ, міжнародна неурядова організація «Грінпіс» у Центральній та Східній Європі розкритикувала МАГАТЕ за те, що агентство не виконує свого завдання із захисту українських АЕС від російських ракетних атак.

Фото: picture alliance/dpa