За скільки пішли з молотка активи неплатоспроможних банків - дані Держаудиту

Державна аудиторська служба за результатами перевірки діяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб встановила факт продажу активів неплатоспроможних банків на аукціонах за суттєво нижчою ціною.

Про це повідомила пресслужба ДАСУ, передає Укрінформ.

«Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та уповноважені ним особи реалізували активи неплатоспроможних і ліквідованих банків за суттєво нижчою ціною у порівнянні з їх балансовою та навіть з їх оціночною вартістю. Така ситуація спричинила недоотримання у повному обсязі вкладниками та іншими кредиторами банків десятків мільярдів гривень», - йдеться в повідомленні.

Відповідні результати були отримані за результатами аудиту, проведеного у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб.

Станом на початок квітня 2024 року у процесі ліквідації перебували 54 неплатоспроможних банків. Продаж майна (активів) ліквідаторами банківських установ здійснювався на відкритих торгах через електронну торгову систему Prozorro.Продажі та іноземні електронні майданчики.

Балансова вартість проданих активів неплатоспроможних банків становила 631,2 млрд грн. Проте їх оціночну вартість було визначено на рівні 92,3 млрд грн.

«Утім, навіть за такі кошти ліквідатори не змогли продати активи банків. Фактично отримано лише 21,2 млрд грн. Тобто вартість продажу банківських активів склала всього 3,4% їхньої балансової вартості та 23% – оціночної», – зазначила голова ДАСУ Алла Басалаєва.

Однією із основних проблем під час реалізації активів є знецінення їхньої вартості. Наприклад, пул активів трьох банків було продано всього за 124,6 млн грн, тоді як оціночна вартість лише одного бізнес-центру в обласному центрі становила 228 млн грн.

Читайте також: Фонд гарантування продає активи «Промінвестбанку» за ₴7,6 мільярда

За словами Басалаєвої, такі результати призвели до неможливості повернення банками у повному обсязі коштів юридичним особам, у тому числі Фонду гарантування вкладів. Це, своєю чергою, призвело до списання Фондом 47,5 млрд грн дебіторської заборгованості банкам, які припинили реєстрацію юрособи.

Наголошується, що матеріали аудиту передано до правоохоронних органів.

Як повідомлялося, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб станом на 1 листопада 2024 року виплатив понад 95% гарантованого відшкодування вкладникам банків, ліквідація яких розпочалася після 24 лютого 2022 року.