Документи, агітація та фото: КВУ назвав основні порушення на виборах

Комітет виборців України визначив чотири групи порушень в день голосування.

Про це на брифінгу розповів генеральний директор Комітету виборців України Олексій Кошель, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Ми маємо підстави говорити про те, що в день голосування ми зафіксували чотири найбільші групи порушень. Група перша - це порушення в роботі членів дільничних виборчих комісій, голосування за документами, не передбаченими чинним законодавством, наприклад закордонний паспорт, студентський квиток, неправомірні вимоги до голосування за ID-картками. ...Друга група порушень - це незаконна агітація. Наша організація зафіксувала факти незаконної агітації з боку чотирьох кандидатів на посаду Президента України в так званий "день тиші" і день голосування. Це розміщення бордів, листівок, плакатів, інших матеріалів зовнішньої реклами і без вихідних даних кандидатів, однак із збереженням стилістики кампанії, кольорової гами кампанії, окремих елементів агітаційної кампанії кандидатів. На нашу думку, це є пряме порушення чинного законодавства України... Третя група порушень - це проблеми з оприлюдненням заповнених бюлетенів, так звана проблема фотографування. ...Четверта проблема - проблема зі списками виборців. На жаль, ця проблема була масовою", - розповів Кошель.

Він відзначив, що вперше в Україні під час виборів широко застосовувалися соціальні мережі і саме на цих виборах актуалізувалася проблема фотографування виборчих бюлетенів.

"Це масові факти в усіх регіонах України і, на превеликий жаль, деякі виборці, які оприлюднювали в соціальних мережах заповнення бюлетенів, вони порушили чинне законодавство і щодо них можуть бути відкриті провадження і ці громадяни можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності", - наголосив Кошель.

В той же час він зазначив, що поки що КВУ не зафіксував технологій обміну цих фотографій на фінансову винагороду.

Читайте також: КВУ не бачить загрози силових дій у ніч підрахунку голосів

"Якщо інші громадські організації, штаби кандидатів підтвердять ці дані, то ми можемо говорити, що швидше за все кримінальних проваджень за цими фактами не буде", - сказав Кошель.

Щодо порушень стосовно агітації в "день тиші" та день голосування Кошель зазначив, що окрім розміщення бордів, плакатів, листівок також зафіксовано присутність на дільницях в усіх регіонах України спостерігачів від одного з кандидатів в Президенти з бейджами, на яких, на думку спостерігачів КВУ, містилися елементи агітаційної кампанії.

Також спостерігачі КВУ зафіксували велику кількість так званого протестного голосування - псування бюлетенів, невідповідні написи та позначки на бюлетенях тощо. А також передчасні спроби провести підрахунок на деяких виборчих дільницях.