«Народна єдність» росіян почалась і закінчиться смутою: дайджест пропаганди за 4 листопада 2024
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 4 листопада жовтня 2024 року.
- Штучне свято штучної єдності
- Українська відповідь на «визвольні» претензії Москви
- «Міжнародний рух русофілів» імені Малофєєва
- «Ударний» тиждень російських фейкоробів
Штучне свято штучної єдності
4 листопада у Росії відзначався так званий День народної єдності. Москва експортувала це «свято» й на окуповані території України. Наприклад, у Генічеську окупанти не вигадали нічого кращого, ніж «розважити» мешканців збиранням і розбиранням автоматів і почастувати їх «кашею з військово-польової кухні».
Кримський історик та громадський активіст Максим Осадчук влучно назвав це свято порожнім: «Його метою було створити образ російської нації. Невипадково протягом багатьох років навколо цієї дати групувалися ультраправі, а то й відверто нацистські сили. Свого часу так звані російські марші на 4 листопада збирали чимало людей під відверто расистськими гаслами. Наразі свято включено до загальнодержавної ідеологічної канви та покликане символізувати єдність Росії».
Нагадаємо, 4 листопада Росія відзначає день «вигнання польсько-литовських загарбників з московського Кремля» ополченням Мініна і Пожарського у 1612 році. Щоправда, за даними опитувань, лише 15% росіян відомо, до якої саме історичної події присвячене всеросійське свято. А 73% відверто зізнаються, що не знають цього. Це ще один промовистий доказ ідеологічної неспроможності путінського режиму, який за 25 років так і не спромігся наповнити декларовану «народну єдність» хоч якимось змістом.
Подібні штучні свята НАСПРАВДІ породжують лише штучну «єдність». Багато аналітиків припускають, що після краху теперішнього режиму Росія може знов зануритись у Смуту. Просто вже тому, що за часи правління Путіна були знищені усі наріжні інституції РФ і система демократичного транзиту влади. Не кажучи вже про те, що «єдність» народів РФ значною мірою тримається на системі неформальних лояльностей, замкненій на особу Путіна. Тому ймовірність нової Смути зовсім не нульова. І «хіджабна війна» у Володимирській області – лише один з багатьох доказів останнього.
Українська відповідь на «визвольні» претензії Москви
Вітаючи свою аудиторію з Днем народної єдності, російський фрік-політолог Марков заявив, що воно встановлене «на честь звільнення Кремля в Москві європейської окупації» і оголосив, що «Харків, Одеса, Київ, Миколаїв, Чернігів, Херсон, Запоріжжя, Суми мають бути теж звільнені від окупації з боку НАТО та їхнього маріонеткового режиму».
НАСПРАВДІ, рівно рік тому на Всесвітньому російському народному соборі, який організували «ідеолог русского мира» Дугін та власник телеканалу «Царьград» Малофєєв, Путін вперше назвав війну з Україною «національно-визвольною». За його словами, «наша битва за суверенітет і справедливість носить, без жодного перебільшення, національно-визвольний характер, тому що ми відстоюємо безпеку та добробут нашого народу».
Згадана заява не була випадковою. Наратив про те, що «росіяни та українці – це один народ», давно потребував ідеологічного оновлення. Тут у Кремлі й згадали про термін«національно-визвольна боротьба», який був широко вживаний в СРСР і мав позитивну конотацію.
Заковика в тому, що цей наратив годиться лише для російської аудиторії, а спроби його просування за межами РФ приречені на провал. Приміром, українці чітко усвідомлюють, що саме опір «русскому миру» є національно-визвольною боротьбою, а зовсім не навпаки. Згідно зі свіжими соціологічними опитуваннями, 63% українців готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно, а у перемогу вірять 83% респондентів. І це є однозначною відповіддю на «визвольні» претензії Москви.
«Міжнародний рух русофілів» імені Малофєєва
Згаданий «православний олігарх» Малофєєв заявив, що «перемога в СВО стане остаточним зламом старого світопорядку. Жодних договорняків, переговорів з нацистським режимом Зеленського поки вся територія України не буде повернута в Росію, а парад перемоги російської зброї на Хрещатику буде хорошим закінченням першої фази цієї війни».
НАСПРАВДІ, за цими пафосними заявами стоять цілком матеріальні інтереси, адже Малофєєв є одним з прямих бенефіціарів боротьби проти «старого світопорядку». Саме через його бізнес-структури Кремль вже десять років проводить величезні кошти, спрямовані на фінансування війни.
Одним з напрямів роботи Малофєєва є підтримка проєктів, за допомоги яких Москва скуповує лояльних іноземців, готових працювати на російську пропаганду. Приміром, нещодавно з цією метою під кураторством Малофєєва було створено Міжнародний рух русофілів (МРР).
Як з’ясував центр «Досьє», серед членів МРР є, наприклад, американський блогер Джексон Хінкл, який, нагадаємо, регулярно поширює фейки та проросійські наративи. Наприклад, у жовтні 2022 року він брехав, що Володимир Зеленський нібито втік до Польщі, а також заперечував воєнні злочини російських окупантів у Бучі. Влітку 2024 року Хінкл поширював фейк про те, що Олена Зеленська буцімто купила автомобіль Bugatti Tourbillon за 4,4 млн євро. Щоправда, незабаром він видалив цей допис, але його переглянули понад 7 млн користувачів.
Компаньйон Малофєєва Дугін почав не тільки активно репостити Хінкла (понад 50 разів) у своєму англомовному Telegram-каналі, а й зміцнив зв’язки американця з російськими офіційними особами. Наприклад, Хінкл навіть удостоївся сумнівної честі пообідати з головою МЗС РФ Лавровим.
Тепер американець регулярно виступає на росТБ, записує інтерв’ю із пропутінськими діячами, а його твіти підхоплюють державні медіа РФ. Ба більше – він вже анонсував власне шоу на «російських і китайських платформах».
Ще одним членом Міжнародного руху русофілів виявився ексдепутат Бундестагу від німецької партії «АдН» Вальдемар Гердт – уродженець СРСР, який свого часу працював головою колгоспу в Казахстані.
Заступником голови ММР є французький політик і колишній лідер ультраправої організації Dies Irae Фабріс Сорлін. Він очолював центр «Катехон», який заснував Малофєєв, а у 2018 році соцмережі рясніли фотографіями Сорліна з прапором «ДНР» на акції «жовтих жилетів» у Франції. У 2015 році він переїхав до РФ, де отримав громадянство і став героєм пропагандистських репортажів. У них йшлося про те, що Сорлін втік із Європи й оселився у «звичайному російському селі», яке, щоправда, виявилося елітним котеджним селищем, де ціна нерухомості починається від 30 млн рублів.
Італійське представництво МРР очолює Елізео Бертолазі. Він відомий тим, що мав виступити на виставці «Маріуполь. Відродження після війни», однак її, як відомо, після масштабних протестів скасували. Бертолазі був спостерігачем на так званих референдумах «ЛДНР» про входження до складу РФ.
Серед інших учасників МРР австрійський проросійський пропагандист, Патрік Поппель, відомий тим, що гуляв у 2016 році з «прапором Новоросії» по вулицях Відня. У 2018 році Поппель організовував візит Дугіна в Австрію.
Проте МРР працює не тільки на Європу, а й Африку. «Русофіли» відкрили свої осередки в Нігері, Марокко, Тунісі, Алжирі та ПАР. Лідером осередку у ПАР став Нкосі Мандела, онук легендарного борця з апартеїдом і колишнього президента ПАР Нельсона Мандели.
«Ударний» тиждень російських фейкоробів
І наостанок про вибори в США, які проходять 5 листопада. Про те, як кремлівські боти активно намагаються їх дискредитувати, вже можна робити окреме дослідження. А безпосередньо напередодні цієї дати, як пише CBS News, знайшлося ще два фальшивих відеоролики, поширені в інтернеті, і які є частиною підтримуваної Росією дезінформаційної кампанії.
В одному з них брехливо стверджується, що «ФБР затримало три пов’язані між собою групи, які займаються підробкою бюлетенів». Другий, спрямований на дискредитацію Дагласа Емхоффа, чоловіка Камали Гарріс. НАСПРАВДІ, як заявили у ФБР, відеоролики «не є справжніми, не походять від Бюро, а їхній зміст – неправдивий».
Раніше держсекретар штату Джорджія Бред Раффенспергер заявив, що відео, на якому нібито зображені гаїтяни, які стверджують, що вони нібито незаконно проголосували за Гарріс, є фальшивкою і, найімовірніше, справою рук російської «ферми тролів». Ще одне відео, на якому хтось знищує бюлетені для голосування поштою в окрузі Бакс штату Пенсильванія, також виявилось підробкою. У розвідувальному співтоваристві США підтвердили, що «відео виготовили та поширили російські суб’єкти впливу».
Група Antibot4navalny, яка стежить за російськими дезінформаційними зусиллями, розповіла про російське угруповання, що виробляє дезінформаційний контент, мімікруючи під міжнародні ЗМІ та урядові структури США. У них використовується графіка і текст, що імітують контент урядових агентств США і відомих світових медіа, зокрема BBC, Fox News і Euronews.
Впродовж останнього тижня перед виборами ця російська група попрацювала ударно, випустивши 47 (!) сфабрикованих відеороликів. Одні відео були спрямовані проти Камали Гарріс, другі – на підтримку Дональда Трампа. А треті – на підрив довіри до чесності виборів і провокацію внутрішньої кризи у США.
Матеріал підготовлено Головною редакцією «Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» для сайту Укрінформу